Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Franz Xaver Wolfgang Mozart

Franz Xaver Wolfgang Mozart

Franz Xaver Mozart

Franz Xaver Wolfgang Mozart (ur. 26 lipca 1791 w Wiedniu - zm. 29 lipca 1844 w Karlsbadzie ), znany jako "Mozart Lwowski" lub "Wolfgang Amadeusz Młodszy" - austriacki kompozytor i pianista, syn Wolfganga Amadeusza Mozarta i jego żony Konstancji. Od najmłodszych lat uczył się muzyki w Pradze i Wiedniu - m.in. gry na fortepianie u Johanna Nepomuka Hummla i śpiewu u Antonio Salieriego . W 1805 zadebiutował jako pianista, od 1809 został nauczycielem muzyki u hr. Baworowskiego w Podkamieniu koło Rohatyna . Następnie nauczał u rodziny Janiszewskich w niedalekim Bursztynie .

Odnosił sukcesy wykonując utwory własne i ojca, choć trudno porównywać jego skromną twórczość do genialnych dzieł Wolfganga Amadeusza. Komponował koncerty fortepianowe, liczne utwory okolicznościowe utrzymane w stylu brillant oraz pieśni i kantaty.

W roku 1813 osiadł we Lwowie (stąd przydomek "Mozart Lwowski"), gdzie mieszkał przez 25 lat i pracował jako nauczyciel gry na fortepianie . Nie zaniechał jednak działalności koncertowej - w latach 1819 - 1821 odbył tournée po Europie - wystąpił m.in. w Warszawie , Elblągu i Gdańsku .

W 1838 wyjechał ze Lwowa i powrócił do Wiednia, gdzie dawał lekcje muzyki i koncerty. W 1841 przekazał cenne listy i pamiątki po swoim ojcu dla salzburskiej fundacji Dommusikverein und Mozarteum, za co otrzymał tytuł honorowego kapelmistrza tej instytucji.


Inne hasła zawierające informacje o "Franz Xaver Wolfgang Mozart":

Oddychanie komórkowe ...

Linz ...

Brno ...

Pogrom w Kownie ...

Elegia ...

Wittenberga ...

1749 ...

1986 ...

Boris Blacher ...

Anomalia grawitacyjna w Karpaczu ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Franz Xaver Wolfgang Mozart":

040. Salzburg - miasto Mozarta. (plansza 4) ...

040. Salzburg - miasto Mozarta. (plansza 5) ...

039. Wiedeń - część 2 (plansza 11) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie