Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

gazeta

gazeta - rodzaj wydawnictwa ciągłego, czasopismo ukazujące się częściej niż raz w tygodniu, najczęściej codziennie - w rozumieniu wszystkich dni roboczych.

Pochodzenie słowa gazeta nie jest do końca jasne. Wywodzi się przypuszczalnie z włoskiego gaza, dla określenia drobnej monety, za którą nabywano dzienniki w średniowiecznej Wenecji. Gaza oznacza też srokę, którą w charakterze logo często umieszczano w dziennikach włoskich. Być może źródłosłów gazety to hebrajskie izgard, tłumaczone jako herold, goniec, zwiastun.

Duże gazety mogą mieć wydania regionalne w skali całości gazety, jak również różnić się tylko działami miejskimi i ogłoszeniowymi oraz repertuarem kin, rozgłośni lokalnych itp... Istnieją również gazety posiadające swoje wersje regionalne w skali większej niż jedno państwo. Obecnie gazety wydawane są tak, aby trafiały do dystrybucji wczesnym świtem, kiedyś popularne były również gazety o normalnej porze edycji wczesnym popołudniem (w Polsce np. Express Wieczorny, Wieczór Wybrzeża) – takie gazety mogły mieć nawet kilka wydań aktualizowanych co kilka godzin: na kraj, na region, na miasto, oraz ostatnia wersja tylko na śródmieście, a poszczególne wydania gazety różniły się tylko kolumnami z aktualnościami.

W szczególnych sytuacjach edycja gazety może mieć ograniczone ramy czasowe czyli określoną ilość wydań, np. gazeta targowa, gazeta festiwalowa, i może mieć wtedy nawet więcej niż jedno w pełni różniące się wydanie dziennie.

Z poligraficznego punktu widzenia gazeta jest wydawnictwem nieobciętym - jest drukowana z arkusza o szerokości równej wielokrotności stron, wystarczy je sfalcować, ale nie obcina się marginesów. Gazety drukuje się zazwyczaj za pomocą techniki druku jakim jest druk offsetowy zwojowy. Coraz częściej stosuje się też do druku gazet techniki fleksograficznej.

Potocznie - gazeta to czasopismo drukowane na papierze gazetowym, nawet jeśli jest wydawane rzadziej niż raz w tygodniu.


Inne hasła zawierające informacje o "gazeta":

Dziady (zwyczaj) ...

Nadciśnienie tętnicze ...

Antanas Smetona ...

Jonas Basanavičius ...

Akcja (prawo) ...

Maciej Słomczyński ...

Teatr Nasz ...

Rada Najwyższa Narodowa ...

1908 (FBI) – głównej agencji kontrwywiadowczej w Stanach Zjednoczonych. 24 sierpnia ukazuje się pierwsza tybetańskojęzyczna gazeta.po intensywnych zmaganiach o władzę podczas wojny domowej w Maroku , sułtan Abd ...

Lednica 2000 ...


Inne lekcje zawierające informacje o "gazeta":

218 Oblicza światowej kultury (plansza 9) ...

234. Polska droga do demokracji (plansza 18) ...

235. Rok 1989 (plansza 10) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie