Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Elektrownia szczytowo-pompowa

Elektrownia szczytowo-pompowa

Górny zbiornik elektrowni wodnej Dlouhé Stráně ( pl. Długie Stranie) w Czechach. W oddali szczyt z wieżą to Pradziad .

Elektrownia szczytowo-pompowa - zakład przemysłowy, którego zadaniem jest przemiana energii elektrycznej w energię grawitacyjną wody pompowanej do górnego zbiornika oraz proces odwrotny.

W elektrowni szczytowo pompowej zamienia się energię elektryczną na energię potencjalną grawitacji poprzez wpompowanie wody ze zbiornika dolnego do górnego w okresie nadwyżki produkcji nad zapotrzebowaniem na energię elektryczną (np. w nocy), a następnie, w godzinach szczytu, następuje odwrócenie procesu.

Na tym też opiera się ekonomika działania tych elektrowni. Energia elektryczna jest skupowana w okresie kiedy jest najtańsza, a oddawana do systemu (sprzedawana) w okresie najwyższego zapotrzebowania i za wysoką cenę.

Elektrownia taka wbrew nazwie nie produkuje sumarycznie prądu , co więcej, sporo (prawie 30%) energii elektrycznej jest w tym procesie tracone. Jest ona za to bardzo skutecznym akumulatorem o ogromnej pojemności. Istotną zaletą takiej elektrowni jest możliwość bardzo szybkiego jej uruchomienia w nagłym przypadku, pełną moc osiąga ona w ciągu kilku minut.

Stosowanie elektrowni szczytowo pompowych ma sens jedynie w połączeniu z elektrowniami, w których występują okresowe nadwyżki energii spowodowane niemożliwością szybkiego dostosowania ilości wytwarzanej energii elektrycznej do bieżącego zapotrzebowania (zwłaszcza w elektrowniach cieplnych opalanych węglem). Nadwyżka mocy, która musi być utrzymywana w porze nocnej, przepadłaby bezpowrotnie, gdyby nie została zmagazynowana przez elektrownie szczytowo pompowe w energii potencjalnej wody. Alternatywą dla elektrowni szczytowo-pompowych jest CAES .

Polskie elektrownie szczytowo-pompowe:

Zobacz też

turbina wodna , pompoturbina, turbopompa , lista elektrowni


Inne hasła zawierające informacje o "Elektrownia szczytowo-pompowa":

Wag ...

Poniemoń (dzielnica Kowna) ...

Kamienna (dopływ Bobru) ...

Bóbr (dopływ Odry) ...

Powiat pucki ...

Lhasa ...

Elektrownie Ukrainy ...

Chmielnicki (miasto) ...

Nowy Sącz ...

Obwód zaporoski ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Elektrownia szczytowo-pompowa":

203 Okres międzywojenny na świecie. Postęp techniczny i kryzys gospodarczy (plansza 8) ...

135 Nauka, technika i kultura przełomu XIX i XX wieku (plansza 4) ...

207. Krainy geograficzne Polski. Karpaty (plansza 13) (Rożnów i Czorsztyn), na Sanie – w Solinie. Największą moc ma jednak Elektrownia szczytowo-pompowa Porąbka-Żar. Podobnie jak w Żarnowcu (województwo pomorskie), w ciągu nocy ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie