Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Elektrociepłownia Rzeszów

Elektrociepłownia Rzeszów

Elekterociepłownia Rzeszów S.A. - główny producent energii cieplnej i eletrycznej dla miasta Rzeszowa i okolicy. Spółka akcyjna od 1 stycznia 1997 roku. Obecnie (2009) PGE Elektrociepłownia Rzeszów SA należąca do Grupy PGE

Spis treści

Historia

I etap

W latach 1976 - 1983 trwał pierwszy etap budowy elektrociepłowni. Wybudowane zostały 4 kotły WR-25 wraz z infrastrukturą niezbędną do docelowej rozbudowy Elektrociepłowni. Inwestorem tego etapu była Wojewódzka Dyrekcja Rozbudowy Miast i Osiedli Wiejskich w Rzeszowie, a generalnym wykonawcą "ENERGOPRZEM" Przedsiębiorstwo Montażu Elektrowni w Krakowie. Użytkownikiem obiektu zostało Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Rzeszowie. Elektrociepłownia odtąd pokrywała 27% zapotrzebowania miasta na energię cieplną.

II etap

W roku 1983 rozpoczął się kolejny, drugi etap rozbudowy elektrociepłowni trwający do 1988 . Obejmował on budowę: dwóch kotłów WP-120 o łącznej mocy cieplnej 280 MW wraz z pomocniczymi obiektami, ujęcia wody na rzece Wisłok , stacji 110 /6 kV z układem sieci elektrycznych, warsztatów oraz rozbudowaną bocznicę kolejową. Inwestorem drugiego etapu i przyszłym użytkownikiem obiektu został Rzeszowski Zakład Energetyczny, który przejął od MPEC Rzeszów obiekty wybudowane w okresie pierwszego etapu.

III etap

W trzecim etapie była planowana budowa dwóch bloków BC-50, które miały wytwarzać energię elektryczną i cieplną w skojarzeniu. Jednak przemiany polityczne i sytuacja gospodarcza kraju po 1989 roku uniemożliwiły realizację tej części projektu.

Po roku 1989

W kwietniu 1994 roku Elektrociepłownię Rzeszów Sp. z o.o wydzielono ze struktur Rzeszowskiego Zakładu Energetycznego. 1 stycznia 1997 roku elektrociepłownię przekształcona w spółkę akcyjną.

W połowie lat 90. podjęto uchwałę o dalszej rozbudowie. 26 maja 2003 roku oddanie do użytku bloku gazowo-parowego BGP-100, poszerzyło działalność firmy o wytwarzanie energii elektrycznej w układzie skojarzonym z energią cieplną, na bazie gazu ziemnego, technologię bezpieczną dla środowiska naturalnego.

Od 1 lipca 2003 roku Elektrociepłownia Rzeszów SA prowadzi komercyjną eksploatację nowego bloku. W przekroju całego roku ponad 65% ciepła wysyłanego z elektrociepłowni do miejskiego systemu ciepłowniczego pochodzi z bloku BGP-100, natomiast wyprodukowana energia elektryczna pokrywa praktycznie w całości potrzeby miasta.

Klub Sportowy Elektrociepłownia Rzeszów

Przy elektrociepłowni działają sekcje siatkówki, żeglarstwa i piłki nożnej. W roku 1997 do rozgrywek ligowych w klasie C został zgłoszony piłkarski klub Elektrociepłownia Rzeszów. W roku 2005 klub awansował do rozgrywek IV ligi . Jednak obecnie piłkarze tego zespołu występują w rozgrywkach klasy okręgowej .


Inne hasła zawierające informacje o "Elektrociepłownia Rzeszów":

Dzielnica miasta ...

Zakon Kaznodziejski ...

Kod pocztowy ...

Aleksander Woźniak ...

1988 ...

Polskie Stronnictwo Ludowe ...

Zamość ...

Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej 2012 ...

Doły Jasielsko-Sanockie ...

Chersoń ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Elektrociepłownia Rzeszów":

215. Gospodarka Polski. Stan i ochrona środowiska (plansza 3) ...

Przemysł przetwórczy w Polsce (plansza 16) ...

Przemysł przetwórczy w Polsce (plansza 13) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie