Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

geografia historyczna

geografia historyczna - nauka badająca przemiany środowiska geograficznego w przeszłości oraz historię przestrzennych form zasiedlenia i zagospodarowania Ziemi. W węższym znaczeniu - dział historii związany z metodą kartograficzną. Zaliczana do zespołu nauk pomocniczych historii, a także geografii. Historiografia XVII - XVIII wieku ograniczała zadanie geografii historycznej do odtwarzania dawnych podziałów politycznych i administracyjnych, planów bitew itp. Wyodrębnienie się antropogeografii rozszerzyło nurt badań (na gruncie faktów historycznych) o problemy wzajemnego oddziaływania społeczeństwa i środowiska geograficznego. Przyczyn stwierdzonych przeobrażeń geografii historycznej poszukuje się w środowisku geograficznym i poza nim (w stosunkach społecznych, polityce, kulturze, itp.). Geografia historyczna bada przemiany warunków przyrodniczych (głównie w osadnictwie) na podstawie następujących typów źródeł: informacji o dzisiejszym stanie środowiska geograficznego, dawnych map, planów (zwłaszcza sieci wodnych i zalesienia), źródeł onomastycznych pisanych, archeologicznych i etnograficznych, zabytków architektury i urbanistyki (np. rozplanowanie osiedli, drogi rzymskie). Geografia historyczna stosuje metodę retrogresji i kartograficzną.
Zasadnicze kierunki badań: geograficzno - fizyczne (wpływ społeczeństwa na przyrodę) oraz geograficzno – ekonomiczne i historyczne (wykorzystywanie warunków przyrody przez społeczeństwo). Geografia historyczna korzysta z dorobku innych nauk: paleobotaniki, językoznawstwa, a głównie z geografii i historii. Dostarcza danych do analizy i syntezy geograficznej i historycznej. Metodą kartograficzną ustala fakty i zależności pomiędzy za pomocą rozmieszczenia i grupowania znanych faktów na mapie. Stosuje się ją głównie przy badaniu faktów masowych (co wymaga możliwie pełnego ich objęcia w określonym terytorium i w określonym czasie). W Polsce geografią historyczną zajmowali się m.in.: J .Lelewel, A. Pawiński, Z. Gloger, A. Jabłonowski, S. Zajączkowski, K. Buczek. Teoretyczne podstawy nowoczesnych badań w zakresie geografii historycznej sformułowali W. Semkowicz, F. Bujak, S. Arnold.


Inne hasła zawierające informacje o "geografia historyczna":

Cava de' Tirreni ...

Uznam ...

XVI wiek ...

Wittenberga ...

Kara ...

Aurora ...

Poniemoń (dzielnica Kowna) ...

Akcja (prawo) ...

Jura ...

Nowa Anglia ...


Inne lekcje zawierające informacje o "geografia historyczna":

201 Rozwój historiografii w okresie międzywojennym (plansza 5) ...

002. Podział nauk geograficznych i informacje o przestrzeni geograficznej (plansza 18) ...

002. Podział nauk geograficznych i informacje o przestrzeni geograficznej (plansza 13) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie