Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

Delta Nilu

Delta Nilu

Delta Nilu z satelity

Delta Nilu - rozległa delta rzeki Nil w północnym Egipcie , w miejscu gdzie wpada ona do Morza Śródziemnego .

Jest jedną z największych delt świata, jej powierzchnia wynosi 24 tys. km². Zaczyna się na północnych przedmieściach Kairu i rozciąga do morza na długości 175 km, osiągając szerokość około 220 kilometrów. Tworzą ją dwa główne ramiona Nilu: Damietta i Rosetta wraz z wielką liczbą drobnych, naturalnych i sztucznych kanałów, przybrzeżnych jezior i zalewów. Deltę ograniczają, jak wierzchołki trójkąta, trzy miasta: na zachodzie Aleksandria , na wschodzie Port Said i na południu Kair. Obszar delty, o typowo akumulacyjnym charakterze, jest stale poszerzany przez materiał niesiony przez wody Nilu.

Delta Nilu posiada klimat śródziemnomorski z niewielkimi opadami deszczu. Poziom opadów deszczu waha się od 100 do 200 mm w skali roku, przy czym większość tych opadów przypada na miesiące zimowe. Najwyższe temperatury występują w lipcu i sierpniu, średnio 30 °C, maksymalnie nawet 48 °C. Temperatury w zimie wahają się między 5° a 10 °C[].

Delta Nilu stanowi obszar gęsto zasiedlony i intensywnie zagospodarowany. Delta wraz z doliną Nilu stanowią obszar ok. 4% powierzchni Egiptu, na którym mieszka 98% ludności kraju.

Delta również jest określana, już od czasów starożytnych, jako Dolny Egipt . Stolicą Delty było miasto Buto , a w Delcie, która administracyjnie była podzielona na 20 nomów , znajdowały się liczne miasta starożytne, m.in.: Sais , Bubastis , Awaris , Bilbeis, Kanopus, Leontopolis, Mendes , Peluzjum , Tanis i Aleksandria.

Do największych miast Delty zaliczają się obecnie: Aleksandria, Damietta , Damanhur , Ismailia , Al-Mansura , Port Said i Tanta .

Jest to miejsce bardzo atrakcyjne turystycznie ze względu na swój łagodny, jak na Afrykę, klimat.


Inne hasła zawierające informacje o "Delta Nilu":

Oddychanie komórkowe ...

Kania czarna ...

Bocian czarny ...

Łabędź niemy ...

Perkoz dwuczuby ...

Wietnam ...

Sowa uszata ...

Kopciuszek zwyczajny ...

Dyspersja (optyka) ...

1999 ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Delta Nilu":

039. Nizina Amazonki (plansza 4) ...

Postać iloczynowa funkcji kwadratowej (plansza 8) ...

202. Środowisko przyrodnicze Polski. Klimat, wody powierzchniowe i podłoże skalne (plansza 13) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie