Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Perkoz dwuczuby

Perkoz dwuczuby

Perkoz dwuczuby (Podiceps cristatus) – gatunek średniej wielkości wędrownego ptaka wodnego z rodziny perkozów, zamieszkującego większość Europy i Azji Środkowej oraz w południowej i środkowej Afryce . Izolowane populacje w Australii i na Nowej Zelandii . Europejskie ptaki zimują w Europie Zachodniej i basenie Morza Śródziemnego . Pojedyncze osobniki zimują w Polsce . Przeloty: marzec–kwiecień i sierpień–grudzień.

Cechy gatunku 
Upierzenie godowe: długa biała szyja, na głowie dwa ciemnobrązowe czuby i rdzawo-czarne bokobrody (u samic są mniejsze niż u samców). Wierzch ciała ciemnobrązowy, boki brązowo-rdzawe. Biała pierś. W upierzeniu spoczynkowym brak bokobrodów, czuby ledwo zaznaczone. W locie na górnej stronie skrzydeł pokazują białą plamę. Gatunek częściowo wędrowny, choć przeloty mają miejsce nocą. Wielkością dorównuje kaczce krzyżówce. Swoją obecność manifestują przez cały rok trąbieniem "errr" lub w czasie godów "kek, kek".
Wymiary średnie 
długość ciała ok. 50–58 cm
rozpiętość skrzydeł ok. 80 cm
masa ciała ok. 0,9–1,4 kg
Biotop 
Jeziora i stawy, rzadziej wolno płynące rzeki, z pasem przybrzeżnych trzcin. Unika jednak zbiorników całkowicie zarośniętych, a częściej od innych perkozów widywany na otwartej wodzie. Populacje środkowoazjatyckie gniazdują na słonawych i słonych jeziorach. W czasie wędrówek spotykany na wybrzeżach morskich.
Toki 
Zaczynają się ukłonami obojga partnerów, po czym zbliżają się do siebie z płasko wyciągniętą szyją, potrząsają głowami, stroszą czuby i kryzy. Taniec kończy się figurą, w której ptaki przyciskają się do siebie piersiami stojąc pionowo na wodzie. Trzymają przy tym niekiedy pęk wodorostów zebranych z dna.
Gniazdo 
Zazwyczaj na wodzie w strefie rzadkich trzcin lub innych roślin wodnych wystających ponad powierzchnię. Gniazdo stanowi pływająca, jednak zazwyczaj zakotwiczona za pomocą wbudowanych w nie roślin, sterta na wpółzgniłych roślin wodnych i błotnych. Buduje je para rodziców w pewnej odległości od sąsiednich osobników. Zazwyczaj gniazduje pojedynczo, ale odnotowywano kolonie liczące 100 par.
Głowa małego perkoza dwuczubego z charakterystycznymi paskami
Jaja 
Początkowo białe, z kredową powłoką, z czasem pod wpływem związków wydzielanych z gnijących roślin ciemnieją i stają się oliwkowobrązowe, w liczbie 3 do 6 sztuk. Wprawdzie wysiadują je oboje rodzice, jednak samica robi to częściej.
Wysiadywanie 
Zazwyczaj jeden lęg w marcu–lipcu w liczbie 3 do 6 jaj wysiadywanych przez okres 25 do 29 dni przez obydwoje rodziców. Zagniazdowniki , pisklęta pozostają pod opieką rodziców 10 do 11 tygodni i nawet jesienią da się słyszeć żałosne dopominania młodych o pokarm. Pomimo tego, że od razu po wykluciu potrafią pływać i nurkować to przez pierwsze 3 tygodnie często poruszają się na grzbiecie dorosłego osobnika. Karmione są drobnymi bezkręgowcami, ślimakami i rybkami. Młode nie mają czubów charakterystycznych dla dorosłych osobników, głowa i szyja upierzona na biało, ciemnobrązowe pasy oraz łysinka, a na wierzchu głowy biała plama.
Rozmieszczenie 
Często spotykany na Pojezierzach, w Wielkopolsce oraz na Śląsku. Rzadko występuje w Małopolsce. W innych miejscach Polski tworzy punktowo większe populacje.
Pożywienie 
Małe ryby , owady , skorupiaki , mięczaki , kijanki i żaby uzupełnione pokarmem roślinnym. Pokarm zdobywa nurkując. Zjada własne pióra, karmi nimi młode.
Ochrona 
Objęty ochroną gatunkową ścisłą .

Zobacz też

Przypisy

  1. Podiceps cristatus w: Integrated Taxonomic Information System ( ang. )
  2. Podiceps cristatus . Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych (IUCN Red List of Threatened Species) ( ang. )

Bibliografia

  • Karel, Stastny: Ptaki wodne. Warszawa: Delta, 1993. . 


Inne hasła zawierające informacje o "Perkoz dwuczuby":

Perkoz dwuczuby Perkoz dwuczuby Systematyka Domena eukarionty Królestwo zwierzęta Typ strunowce Podtyp kręgowce Gromada ptaki Podgromada Neornithes Nadrząd neognatyczne Rząd perkozy Rodzina perkozy Rodzaj Podiceps Gatunek Perkoz dwuczuby Nazwa systematyczna Podiceps cristatus( Linnaeus , 1758 )Kategoria zagrożenia ( CzKGZ ) najmniejszej troski Perkoz dwuczuby ...

Pojezierze Mazurskie ...

Jezioro eutroficzne ...

Perkoz ...

Ptaki ...

Motocykl ...

Barnówko rzeczek , nocek rudy , piżmak , norka amerykańska . Wśród płazów występuje kumak nizinny . Ptaki: Perkoz dwuczuby i rdzawoszyi, czapla siwa , łabędź niemy , żuraw , brodziec piskliwy , puszczyk , ...

Świętochłowice ...

Gmina Nowa Dęba ...

Wspólnota Drużyn Grunwaldzkich ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Perkoz dwuczuby":

026b. Ptaki – latający krewni gadów (plansza 24) ...

026b. Ptaki – latający krewni gadów (plansza 12) ...

076. Ptaki wodne (plansza 17) Auf der Suche nach Nahrung unternimmt er 300 bis 500 Tauchgänge pro Tag. Perkoz dwuczuby ma smukłą postać, czarny czub i długi różowoczerwony dziób. Jest ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie