Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Demetriusz I Baktryjski

Demetriusz I Baktryjski

Srebrna tetradrachma przedstawiająca króla Demetriusza I
Awers przedstawia władcę noszącego hełm w kształcie głowy słonia - symbol jego podboju Indii.
Rewers pokazuje młodego, nagiego Heraklesa koronującego się prawą ręką, ze skórą lwa i uniesioną maczugą trzymanymi w lewej. Grecki napis ΒΑΣΙΛΕΩΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ (BASILEOS DEMETRIOU) "Króla Demetriusza".

Demetriusz I ( Koine - ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ) (zm. ok. 180 p.n.e. ) - król Greko-Baktryjski panujący ok. 200 - 190 p.n.e. , syn Eutydemosa .

Po przejęciu władzy po ojcu rozpoczął podbój rozległych obszarów dzisiejszego wschodniego Iranu , Afganistanu i Pakistanu , ustanawiając państwo Indo-Greckie . Jeden z jego następców, Agatokles , bił monetę, na której tytułowano Demetriusza "Niezwyciężonym" (Aniketos), co może sugerować, że nie przegrał żadnej ze swoich bitew.

Spotkanie z Antiochem III

Pierwsza wzmianka o Demetriuszu pojawia się w relacji Polibiusza o wojnie między Antiochem III Seleucydą a Eutydemosem. Młody Demetriusz uczestniczył w finalnych negocjacjach pokojowych ok. 206 p.n.e. i zrobił dobre wrażenie na seleucydzkim królu swoimi manierami i zachowaniem. Antioch uznał, że młody książę godzien jest królewskiej władzy, a także oddał mu za żonę jedną ze swoich córek.

Najazd na Indie

Demetriusz rozpoczął inwazję w północno-zachodnich Indiach ok. 180 p.n.e. , po upadku rządzącej tam dynastii Maurjów , której ostatni władca został zabity przez generała Puszjamitrę Śungę . Maujrowie mogli być sojusznikami Greko-Baktrów (utrzymywano stosunki dyplomatyczne), możliwe też, że Demetriusz interweniował w obronie Greków zamieszkujących Indie. Pierwszą zdobyczą króla była prawdopodobnie Arachozja , kraina na południe od gór Hindukusz , zamieszkana przez sporą populację Greków, ale od czasów Ćandragupty pozostająca pod władzą Maurjów. Izydor z Charaksu wymienia grecką osadę Demetrias w Arachozji, prawdopodobnie założoną przez Demetriusza. Greckie podboje sięgnęły być może dalej na wschód, aż do stolicy dynastii Śungów - Pataliputry (dzisiejsza Patna ), jak to sugeruje Strabon . Jednak te kampanie przypisywane są także późniejszym władcom Indo-Greckim (przede wszystkim Menandrowi I ). Demetriusz prawdopodobnie podbił tereny położone obecnie w Pakistanie i rządził z Taksili , gdzie odkryto duże ilości monet z jego wizerunkiem.

Śmierć i następcy

Demetriusz I zmarł ok. 180 p.n.e. z nieznanych przyczyn. Możliwe, że spowodowało to wewnętrzną wojnę i tymczasowy podział państwa, gdyż mamy informację o kilku jego następcach rządzących mniej więcej równocześnie: Pantaleonie , Antymachosie I , Agatoklesie i prawdopodobnie Eutydemosie II - być może wszyscy byli krewnymi Demetriusza.

Poprzednik
Eutydemos I
Król Greko-Baktryjski
ok. 200 p.n.e. – ok. 190 p.n.e.
Następca
Eutydemos II , Pantaleon , Agatokles


Inne hasła zawierające informacje o "Demetriusz I Baktryjski":

1972 ...

1986 ...

1977 ...

1983 ...

1979 ...

1980 ...

1976 ...

1975 ...

1974 ...

Demetriusz (imię) ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Demetriusz I Baktryjski":

Hasło nie występuje w innych lekcjach!





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie