Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Cis pospolity

Cis pospolity

Cis pospolity
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo rośliny
Podkrólestwo naczyniowe
Nadgromada nasienne
Gromada nagonasienne
Klasa iglaste
Rząd cisowce
Rodzina cisowate
Rodzaj cis
Gatunek cis pospolity
Nazwa systematyczna
Taxus baccata L
Sp. Pl. 2: 1040. 1753
Status ochronny
Kategoria zagrożenia ( CzKGZ )
EXEWCRENVUNTLC
Kategoria: niższego ryzyka
Kategoria zagrożenia w Polsce ( CzK )
EXEWCRENVULR

Kategoria: narażony
Gatunek trujący
Gatunek leczniczy

Cis pospolity (Taxus baccata L. ) – gatunek wiecznie zielonego iglastego drzewa lub dużego krzewu z rodziny cisowatych . Pierwotnie cis pospolity rósł w Europie , w górach Atlas w Maroku i w zachodniej Azji ( Kaukaz ). Największe osobniki znane są z Kaukazu i Szkocji (Fortingall), gdzie osiągają do 32 m wysokości i 9 m obwodu pnia.

Nibyjagody cisu z czerwoną osnówką
Cis pospolity - kora
Najstarsze drzewo w Polsce - cis z Henrykowa Lubańskiego.

Morfologia

Pokrój
Niewysokie drzewo lub krzew o ciemnozielonej koronie i żywobrązowej korze pnia.
Liście
Zimozielone, spłaszczone, o długości 2 - 3 cm, lekko wygięte, niekłujące, miękkie, osadzone na krótkim, cienkim ogonku. Górna strona - ciemnozielona, błyszcząca, spodnia - znacznie jaśniejsza, matowa. Brak białych pasków oraz przewodów żywicznych. Bez zapachu. Igły na pędzie rozłożone dwustronnie grzebieniasto lub skrętolegle. Pozostają na pędzie przez 6 - 8 lat.
Kwiaty
Kwiaty żeńskie są bardzo małe, zielone, podobne do pąków liściowych, pojawiają się na dolnej stronie pędów. Kwiaty męskie kuliste, żółtozielone, liczne, łuskowate.
Nasiona
Brązowe kuliste, ostro zakończone, otoczone charakterystyczną czerwoną, kubkowatą osnówką . Dojrzewają od września do października[1].

Biologia

Roślina dwupienna . Kwitnie w okresie od marca do maja. Nasiona dojrzewają od sierpnia do listopada. Liczba chromosomów 2n=24.
Roślina trująca . We wszystkich częściach rośliny, oprócz osnówki, znajdują się duże ilości trujących związków, przede wszystkim taksyny . Zatrucia zazwyczaj przypadkowe. Objawy zatrucia dotyczą przede wszystkim układu krwionośnego i serca (spadek ciśnienia krwi , zaburzenia rytmu serca, migotanie komór ). Zatrucia mogą okazać się śmiertelne, więc poszkodowany powinien znaleźć się jak najszybciej w szpitalu .

Znaczenie dla zwierząt

Dostarcza pokarmu 24 gatunkom ptaków (m.in. kowalik , rudzik ) i 8 gatunkom ssaków (m.in. sarna , wiewiórka , zając )[2]

Zagrożenie i ochrona

Gatunek objęty jest ścisłą ochroną gatunkową . Jest gatunkiem najwcześniej objętym ochroną w Polsce, bowiem chroniony jest od 1423 . Ochrona została wówczas ustanowiona na mocy statutu warckiego , wydanego przez króla Władysława Jagiełłę [3], który chciał ograniczyć eksport drewna cisowego będącego surowcem do wyrobu bardzo dobrej jakości łuków . Ograniczenie wprowadzono z obawy o całkowite wyginięcia cisu pospolitego.

Kategorie zagrożenia gatunku:

  • Kategoria zagrożenia na świecie wg CzKGZ IUCN : LC (niższego ryzyka (ang. least concern)
  • Kategoria zagrożenia w Polsce wg CzKR : VU (narażony)

Zastosowanie

Surowiec drzewny
Dawniej był ceniony jako źródło trwałego i twardego drewna . Wykorzystywany w meblarstwie, a także do wyrobu broni. Ze względu na dużą giętkość w średniowieczu z drewna cisu wykonywane były łuki . Najstarszym przedmiotem z drewna jest właśnie cisowa włócznia, licząca ok. 45 tys. lat[4]
Roślina ozdobna
Cis jest często sadzony w ogrodach i parkach. Spotyka się przy tym wiele odmian uprawnych o zróżnicowanym pokroju, wzroście i ubarwieniu (od ciemnej zieleni igieł po złoty).
Roślina lecznicza
Odwar z igieł był kiedyś stosowany przy niedociśnieniu krwi . Z cisów izolowane są substancje, z których produkuje się preparaty przeciwnowotworowe (taksoidy) używane najczęściej w leczeniu raka jajników ( Paclitaxel ) oraz w leczeniu raka piersi, płuc, prostaty, żołądka i nowotworów głowy i szyi ( Docetaksel ).

Stare cisy

Za najstarszy cis na świecie uważany jest Llangernyw Yew , rosnący w północnej Walii, w wiosce Llangernyw. Szacuje się, że ma 4-5 tys. lat[4].

Najstarszym cisem w Polsce jest cis Henrykowski w Henrykowie Lubańskim na Dolnym Śląsku , jego wiek ocenia się na 1266 lat. Blisko 800-letni cis rośnie w Bystrzycy ( gm. Wleń ), drzewo mierzy w obwodzie ponad 382 cm. Jak głosi legenda posadzony był przez mieszkańców po zakończeniu budowy kościoła katolickiego (ok. 1217 r.) na cześć jego fundatorki księżnej Jadwigi uznanej później za świętą[5]. Do pięciu najstarszych polskich drzew należą także cisy Raciborskiego rosnące na terenie wsi Harbutowice . Wiek starszego okazu szacuje się na blisko 700 lat[6]. Inne stare cisy w Polsce znajdują się w Rezerwacie przyrody Cisy Staropolskie im. L. Wyczółkowskiego w Wierzchlasie w Borach Tucholskich .

Przypisy

  1. Drzewa: łatwe rozpoznawanie. Przemysław Hodyra (przekł.). Ożarów Mazowiecki: Firma Księgarska Jacek i Krzysztof Olesiejuk, 2007, s. 32. . 
  2. Reinhard Witt: Przewodnik. Krzewy. Stefan Łukomski (przekł.). Warszawa: Multico, 1997. . 
  3. Romuald Sztyk. Obrót nieruchomościami w świetle prawa o ochronie środowiska. „Rejent - Miesięcznik Notariatu Polskiego”. 10 (150) (październik 2003). Kluczbork: www.rejent.com.pl. 
  4. 4,0 4,1 Rafał Jaworski. Krótka historia cisa (nie)pospolitego . „ Mówią Wieki ”. 9/2010. 608. [dostęp 2010-10-13]. 
  5. Bystrzyca ( pol. ). Gmina Wleń - Historia i Turystyka. [dostęp 2010-03-12].
  6. Cisy (Taxus baccata L.) ( pol. ). 2002-11-04. [dostęp 2010-05-30].


Inne hasła zawierające informacje o "Cis pospolity":

Oddychanie komórkowe ...

Gatunek chroniony Wiślickim. W 1423 r. Władysław Jagiełło w Statucie Wareckim objął prawną ochroną Cis pospolity , gatunek będący wówczas podstawowym surowcem do produkcji łuków , kusz i ...

Jarząb pospolity ...

Chojnik (Karkonosze) ...

Bór świeży ...

Orzysz (jezioro) ...

Mazurski Park Krajobrazowy ...

Bóbr europejski ...

Polska Czerwona Księga Roślin serpentynowa zaraza goryczelowa VU (vulnerable) - narażone (102) babka górska babka nadmorska brzoza ojcowska brzoza Szafera centuria nadbrzeżna cibora żółta Cis pospolity czarcikęsik Kluka czosnek syberyjski dwulistnik muszy dziewanna austriacka dziewięćsił popłocholistny dzwonek piłkowany głodek kutnerowaty gnidosz Hacqueta goździk siny grążel drobny groszek ...

Szkocja ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Cis pospolity":

Alkany, alkeny, alkiny (plansza 20) ...

Lasy i leśnictwo w Polsce (plansza 13) e height=380 width=770 > Przegląd drzew i krzewów iglastych Cis pospolity Krzew lub małe drzewo. Korona ciemnozielona. Igły płaskie, wiotkie, delikatne, zaostrzone. ...

Rośliny użytkowe (plansza 18) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie