Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

William Murphy

William Murphy

William Parry Murphy (ur. 6 lutego 1892 roku, zm. 9 października 1987 roku) – amerykański lekarz, laureat Nagrody Nobla .

Spis treści

Biografia

William Parry Murphy urodził się w Stoughton w Wisconsin . Kształcił się w prywatnych szkołach średnich w Wisconsin i Oregonie , a następnie na Uniwersytecie w Oregonie. Studia ukończył w roku 1914 i przez następne dwa lata nauczał fizyki i matematyki w szkołach średnich Oregonu. W tym samym czasie przez rok uczęszczał do Medycznej Szkoły Uniwersytetu Oregońskiego w Portland , gdzie służył jako asystent w laboratorium oddziału anatomii . W okresie letnim uczęszczał na przyśpieszone kursy do Szkoły Medycznej w Chicago . W roku 1919 roku uzyskał stypendium Wiliama Stanislausa Murphy'ege z Medycznej Szkoły Harvarda w Bostonie . Stypendium te pobierał przez trzy lata i w 1922 roku uzyskał stopień doktora medycyny.

Przez dwa kolejne lata pracował jako lekarz domowy przy Rhode Island Hospital oraz jako asystent lekarza głównego w Peter Bent Brigham Hospital pod okiem profesora Henry A. Christiana. Po osiemnastu miesiącach został młodszym asystentem medycznym w szpitalu.

W 1924 roku, William Murphy został asystentem medycznym na Harvardzie. W latach od 1928 do 1958 wspinał się na kolejne szczeble kariery uczelnianej, poczynając od instruktora – asystenta wykładowcy po wykładowcę honorowego, tytuł który uzyskał w roku 1958.

Badania

W 1923 William Parry Murphy, po odbyciu praktyki medycznej, rozpoczął badania nad cukrzycą i chorobą krwi. Jego badania nad anemią przyniosły efekty. Dla leczenia anemii i niedokrwistości niedobarwliwej oraz wydzielenia granulocytów użył zastrzyku domięśniowego z fragmentu wątroby. Wraz z George'em Richardsem Minotem i George'em Whipple w 1934 otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny za wprowadzenie pierwszej skutecznej metody leczenia niedokrwistości złośliwej surową wątrobą. W 1939 roku napisał na ten temat książkę pt. Anemia w praktyce:Szkodliwość Anemii.

Życie prywatne

William Murphy poślubił Pearl Harriett Adams, 10 wrześniu 1919 i miał syna dr. Williama P. Murphy, Jr. oraz córkę, Priscilla Adams, która zmarła w 1936 roku.

Nagrody i wyróżnienia

William Murphy był konsultantem w kilku szpitalach miejskich. Otrzymał liczne nagrody i wyróżnienia m.in.

  • nagrodę Cameron Prize od Uniwersytetu w Edynburgu razem z George'em Minotem za prace nad anemią w 1930 roku;
  • Brązowy Medal Amerykańskiego Stowarzyszenia Medycznego dla jego modelu przedstawiającego metody leczenia anemii z ekstraktu wątroby ( 1934 );
  • Order Białej Róży przyznany w Finlandii w 1934 roku;
  • Międzynarodowy Order za zasługi – Order of Merit, przyznany na Kubie w 1952 roku.

Prócz odznaczeń Murphy posiadał tytuły honorowego członka wielu instytucji naukowych w tym Niemieckiej Akademii Przyrodników – Leopoldina (Deutsche Akademie der Naturforscher Leopoldina).

Publikacje

  • Cases and Materials on Discrimination in Employment autorstwa William P. Murphy, Julius G. Getman, James E. Jones, Jr., wyd. West Pub. Co, 1987, ;

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "William Murphy":

Biegun północny ...

Adwentyzm ...

Oddychanie komórkowe ...

William Miller ...

XVI wiek ...

1972 ...

1884 ...

Nowa Anglia ...

John William Waterhouse ...

Ekranizacje dzieł Williama Szekspira ...


Inne lekcje zawierające informacje o "William Murphy":

102 Kultura renesansu w Europie (plansza 14) ...

137 Nowe nurty chrześcijaństwa na przełomie wieków XIX i XX (plansza 6) ...

Elementy baśniowe i fantastyczne w ˝Balladynie˝ Juliusza Słowackiego (plansza 16) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie