Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Awinion

Awinion - fr. Avignon), miasto na południu Francji (w regionie Prowansja-Alpy-Wybrzeże Lazurowe, w departamencie Vaucluse), u podnóża malowniczego wapiennego wzgórza, na lewym brzegu Rodanu, przy ujściu do niego rzeki Durance. Nad miastem góruje potężny zamek papieży (Palais des Papes).

Według danych na rok 1990 gminę zamieszkiwało 86 939 osób, a gęstość zaludnienia wynosiła 1,342 osoby/km² (wśród 963 gmin regionu Prowansja-Alpy-W. Lazurowe Avignon plasuje się na 5. miejscu pod względem liczby ludności, natomiast pod względem powierzchni na miejscu 100.) Sam zespół miejski zamieszkuje ok. 155 tys. osób.

Miasto jest dużym centrum kulturalnym i turystycznym. Corocznie od 1947 roku w Awinionie odbywa się znany festiwal teatralny (Festival d`Avignon).

Historia

W czasach rzymskich na terenie obecnego miasta istniała osada Avenio. W okresie średniowiecza miasto leżało w uniezależnionej od Francji Prowansji. Stanowiło ono ważny ośrodek handlowy w dolinie Rodanu.

Od roku 1309 Awinion stał się siedzibą papieży. Wraz z otaczającymi ziemiami należał do królestwa Sycylii (dynastia andegaweńska). W latach 1378-1408 w Awinionie rezydowali antypapieże. W roku 1348 Papież Klemens VI kupił tę posiadłość od królowej Joanny I Sycylijskiej za 80 tys. złotych guldenów i była w rękach papiestwa do roku 1791, kiedy podczas rewolucji francuskiej została włączona do Francji.

Zabytki

Budowla z XIV wieku w stylu gotyckim - Pałac Papieski (Palais des Papes) w przeszłości był siedzibą papieży (od XIV do XVIII wieku). Zbudowana z białego kamienia warownia jest największą gotycką budowlą w Europie (powierzchnia 15 tys. m²). W kompleksie znajdującym się na Rocher des Doms znajduje się obok tzw. Mały Pałac (Petit Palais), zamieszkiwany niegdyś przez kardynałów. Inne budowle to XIII-wieczna romańska katedra (Notre Dame des Doms) z freskami Simone Martiniego, Ramparts oraz XII-wieczny most Pont St-Benézet. Cały kompleks o znacznej wartości historycznej został w 1995 roku wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Miasto jest często na świecie kojarzone z dziecinną piosenką Sur le pont d`Avignon (Na moście w Avignon), chodzi w niej o most Pont St-Benézet na rzece Rodan. Z mostu wybudowanego w latach 1171-1185 o długości 900 m zostały tylko 4 przęsła i romańska kaplica, resztę zniszczyły liczne powodzie.

Inny interesujący zabytek znajdujący się obok Pałacu Papieskiego to romańska katedra Notre-Dame-des-Doms, z XII wieku, z kaplicami z XIV-XV wieku. W katedrze znajdują się grobowce papieży Jana XXII i Benedykta XII.

Zachowała się też znaczna część murów obronnych z XII i XIV wieku.

Muzea:

  • Musée Calvet - malarstwo
  • Musée Lapidaire - rzeźba
W pobliżu w miejscowości Marcoule znajduje się jeden z ważnych francuskich ośrodków jądrowych.


Inne hasła zawierające informacje o "Awinion":

Ludwik XVIII ...

Jan Bodzanta (biskup krakowski) ...

Jan Grot ...

Jarosław Bogoria ...

Janisław (arcybiskup) ...

Jan z Czarnkowa ...

Karol I Andegaweński ...

Klemens V ...

Architektura romańska ...

Rewolucja francuska ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Awinion":

039 Kryzys kościoła łacińskiego w późnym średniowieczu (plansza 7) ...

029b Walka o dominium mundi i inwestyturę między Cesarstwem niemieckim a Kościołem (plansza 18) ...

001 Podział źródeł, epok i dziejów oraz ich źródła (plansza 5) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie