Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Astrid Koburg

Astrid Koburg

Astrid Koburg, właściwie: Astrid Joséphine-Charlotte Fabrizia Elisabeth Paola Maria (ur. 5 czerwca 1962 ) - księżniczka Belgii , księżna Modeny , arcyksiężna Austria-Este, cesarska księżna Austrii , królewska księżna Węgier i Czech . Nosi oficjalny tytuł: Jej Cesarska Mość i Królewska Wysokość, Księżniczka Astrid Belgijska.

Jest jedyną córką (drugim dzieckiem) króla Alberta II Koburga i jego żony - królowej Paoli Ruffo di Calabria . Jej rodzicami chrzestnymi byli: jej wuj - Don Fabrizio Ruffo di Calabria i jej ciotka - Józefina Charlotta Koburg , Wielka Księżna Luksemburga . Imię otrzymała na cześć swojej babki - Astrid Bernadotte , księżniczki Szwecji i królowej Belgii.

Astrid poślubiła arcyksięcia Lorenza Hasbsburg-Este , obecną głowę książęcej rodziny modeńskiej (status ten nadał jego ojcu cesarz Karol I ). Ich ślub miał miejsce 22 września 1984 , w Brukseli . Lorenz jest drugim synem arcyksięcia Roberta Habsburg-Este ( 19151996 ) i jego żony Małgorzaty (Margerity), księżniczki Savoy-Aosta (ur. w 1930 ).

W latach 1984 - 1993 księżniczka Astrid razem z mężem i dziećmi mieszkała w Bazylei , w Szwajcarii . Lorenz pracował tam w banku, a Astrid nie pełniła wtedy żadnej oficjalnej funkcji w Belgii. W 1991 , w jej ojczyźnie, Parlament obalił jednak prawo salickie (mówiące, że kobiety nie mogą dziedziczyć tronu) i Astrid została pierwszą belgijską księżniczką, która znalazła się na liście sukcesji do tronu. W czerwcu 1993 para książęca z dziećmi powróciła do Belgii. Od 1994 Astrid jest przewodniczącą Belgijskiego Czerwonego Krzyża . Pełniąc tę funkcję księżniczka bardzo dużo podróżuje za granicę, ale na stałe mieszka razem z rodziną w Brukseli. 10 listopada 1995 , na mocy dekretu, mąż Astrid został Księciem Belgii.

Belgijska Rodzina Królewska

JKM Fabiola (żona poprzedniego króla )

Belgijska monarchia dziedziczy wedle starszeństwa potomstwa (także kobiety). Księżna Astrid poślubiła potomka monarchi austro-węgierskiej , stąd ona i jej dzieci noszą także tytuły Jej Cesarskiej Wysokości.

Potomstwo

Astrid i Lorenz mają 5 dzieci, które noszą tytuły: Książąt Belgii, Arcyksiążąt Austria-Este, Cesarskich Książąt Austrii, Królewskich Książąt Węgier i Czech. Lorenz używa swojego nazwiska Habsburg, ale jego dzieci jako przede wszystkim książęta Belgii nazywa się Belgijskimi (w każdym z 3 oficjalnych języków: de Belgique/von Belgien/van België). Ich dzieci to:

  1. Amadeusza , arcyksięcia Austria- Este (ur. 1986 ),
  2. Marię Laurę , arcyksiężną Austria- Este (ur. 1988 ),
  3. Joachima, arcyksięcia Austria- Este (ur. 1991 ),
  4. Luisę Marię, arcyksiężną Austria- Este (ur. 1995 ),
  5. Letycję Marię, arcyksiężną Austria- Este (ur. 2003 ).

Zobacz też


Inne hasła zawierające informacje o "Astrid Koburg":

Leopold II ...

1908 ...

Karol I Habsburg ...

1951 ...

1938 ...

Fryderyk VII ...

2006 ...

Szwecja ...

1993 ...

1989 ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Astrid Koburg":

Hasło nie występuje w innych lekcjach!

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie