Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Arisz

Arisz

Na mapach: 31°04'N 33°50'E / 31.067, 33.833

Arisz
العريش
Państwo   Egipt
Muhafaza Synaj Północny
Położenie31° 04' N
33° 50' E
Ludność (2005)
•  liczba ludności

125 309
Położenie na mapie Egiptu

Arisz
العريش
Australijscy Light Horse stacjonujący w bazie w Arisz, 1915-18

Arisz, Al-Arisz, arab. العريش (Szałasy), dawniej znane jako Rhinocoulura – miasto w Egipcie , na północnym wybrzeżu półwyspu Synaj , ok. 150 km na wschód od miasta Port Said , przy ujściu Wadi al-Arisz do Morza Śródziemnego , ośrodek administracyjny muhafazy Synaj Północny . Dawny rzymski garnizon . Obecnie ośrodek gospodarczy sztucznie nawadnianego regionu rolniczego, w którym uprawia się m.in.: palmę daktylową i owoce cytrusowe . W północnej części miasta znajduje się port rybacki.

W mieście znajdują się m.in. poczta, bank, urząd telekomunikacyjny, dworzec autobusowy. W dzielnicy Dahija znajduje się urząd gubernatora oraz Szpital Wojskowy. Główne arterie komunikacyjne to:

 • nadmorskaSzari' Al-Fath, gdzie ulokowane są hotele,
 • Szari' Al-Gajsz, przy której mieści się posterunek policji i szpital – prowadząca na wschód do Izraela , gdzie na wschodzie miasta znajduje się Muzeum Dziedzictwa Synaju (ekspozycja rzemiosła beduińskiego ) oraz ZOO,
 • Szari' 23 Julju, ze sklepem dla żołnierzy sił MFO.

Warto zobaczyć

W każdy czwartek w mieście odbywa się beduiński targ[1].

Wydarzenia

 • Baldwin I z Boulogne (uczestnik I krucjaty, pierwszy król Królestwa Jerozolimskiego ) zmarł w Arisz 2 kwietnia 1118 roku.
 • 23 stycznia 1800 roku miały miejsce pertraktacje dotyczące konwencji o przewiezieniu napoleońskiej Armii Wschodu do Francji .
 • 5 czerwca 1967 r. Izraelska Grupa Operacyjna "Północ" wyprowadziła natarcie z rejonu Rafah w kierunku silnie bronionej egipskiej bazy Arisz. Po ciężkich całonocnych walkach Izraelczycy zdobyli bazę o świcie 6 czerwca, skąd kontynuowały natarcie wzdłuż wybrzeża Morza Śródziemnego w kierunku Kanału Sueskiego .
 • 8 czerwca 1967 r. wcześnie rano izraelskie samoloty omyłkowo zaatakowały amerykański statek wywiadu elektronicznego USS "Liberty", został także zaatakowany przez izraelski okręt torpedowy. Do zdarzenia doszło w odległości 13 mil od Arisz, na wodach terytorialnych Egiptu. Zginęło 34 amerykańskich marynarzy, a 72 zostało rannych. Statek był ciężko uszkodzony i prawie zatonął. Pod amerykańską eskortą odpłynął na Maltę .
 • Palestyńskie Linie Lotnicze Al-Falestiniya korzystały do 2000 roku, a potem od 21 sierpnia 2003 roku, z portu lotniczego w Arisz .
 • 26 kwietnia 1982 r. ostatni izraelscy żołnierze opuścili Półwysep Synaj, który został przekazany Egiptowi w zamian za pokój, w tym miasto Arisz.
 • w październiku 2004 roku okryto, że tutaj przygotowano zamach terrorystyczny w Tabie , aresztowano w związku z tym wiele osób[].
 • 15 sierpnia 2005 roku na lotnisku Al Gora nastąpiła eksplozja, w wyniku czego został zniszczony mikrobus używany przez siły międzynarodowe (Multinational Force and Observers).
 • 7 października 2007 roku w mieście miały miejsce starcia setek Beduinów z plemienia Al-Fawachrijja z policją, protestujących w ten sposób przeciwko brakowi reakcji ze strony policji. Wcześniej zostali zaatakowani przez wrogi im klan – plemię Tarabin, a policjanci nie stanęli w ich obronie. W zamieszkach 5 osób zostało rannych. Sto osób zostało aresztowanych[2].

Źródła

 1. Beduini na targu w Arisz
 2. gazeta pl


Inne hasła zawierające informacje o "Arisz":

Wojna sześciodniowa ...

Nabatejczycy równina nad Morzem Śródziemnym , gdzie znajdowały się porty Gaza oraz Rinokolura (ob. El-Arisz). Nabatejczycy eksportowali towary z Grecji i Rzymu . W bezpośrednim sąsiedztwie leżały ...

Al-Kantara ...

Synaj Północny ...

Al-Kusajma ...

Arisz Na mapach: 31°04'N 33°50'E / 31.067, 33.833 Ariszالعريش Państwo   Egipt Muhafaza Synaj Północny Położenie31° 04' N 33° 50' E Ludność (2005)•  liczba ludności 125 309Położenie na mapie Egiptu AriszالعريشAustralijscy Light Horse ...

Abu Ageila ...

Kryzys sueski ...

Królowie Jerozolimy 1060Baisy-Thy18 lipca 1100Hajfa1099-1100 Eustachy II z Boulogne Ida Lotaryńska 2 Baldwin I z Boulogne ok. 10652 kwietnia 1118Arisz1100-1118 Eustachy II z Boulogne Ida Lotaryńska 3 Baldwin II z Bourcq  ???21 sierpnia 1131Jerozolima1118-1131Hugon I z ...

Filistyni granicy Ekronu na północy. Rzekę Szichor utożsamia się z Rzeką Egipską (Wadi el-Arisz) natomiast według Przekładu Nowego Świata stanowiła ona jedną z odnóg Nilu. ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Arisz":

Hasło nie występuje w innych lekcjach!

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie