Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

Ludwig Erhard

Ludwig Erhard

Ludwik Wilhelm Erhard
Ludwig Erhard
Data urodzenia 4 lutego 1897
Data śmierci 5 maja 1977
Flaga Niemiec

Kanclerz Niemiec
Okres urzędowaniaod 16 października 1963
do 1 grudnia 1966
Przynależność polityczna Unia Chrześcijańsko-Demokratyczna
Poprzednik Konrad Adenauer
Następca Kurt Georg Kiesinger

Ludwig Wilhelm Erhard (ur. 4 lutego 1897 , zm. 5 maja 1977 w Bonn ), niemiecki polityk , ekonomista , 2. kanclerz RFN i przez wiele lat minister finansów.

Urodził się 4 lutego 1897 w Fürth w Bawarii . Podczas pierwszej wojny światowej walczył na froncie zachodnim jako artylerzysta. Po wojnie ukończył studia ekonomiczne.

Po zakończeniu drugiej wojny światowej , Erhard został doradcą ekonomicznym amerykańskich władz okupacyjnych w Bawarii . Po utworzeniu Bizonii dalej był pracownikiem administracji władz alianckich.

Erhard był po wojnie członkiem niemieckiej Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej (CDU) . Został ministrem finansów w pierwszym rządzie Konrada Adenauera . Jest uważany przez wielu za jednego z ojców niemieckiego "cudu gospodarczego".

Po ustąpieniu Adenauera w roku 1963 został drugim kanclerzem federalnym. Po zwycięskich dla CDU wyborach w 1965 roku ponownie został kanclerzem. Ustąpił ze stanowiska rok później. Lecz zanim to się stało wystosował on 25 marca 1966 roku notę pokojową. Deklarował w niej gotowość RFN do poprawy stosunków z państwami Układu Warszawskiego. Jego następcą został partyjny kolega Kurt Georg Kiesinger .

Warto wspomnieć, że w czasie swego urzędowania, Erhard konsekwentnie nie uznawał istnienia i legalności drugiego niemieckiego państwa – NRD oraz granic zachodnich Polski i popierał doktrynę, w myśl której nadal istniało państwo niemieckie w granicach Rzeszy Niemieckiej z roku 1937 . Zmianę w tej polityce dokonał dopiero kanclerz Willy Brandt .

Ludwig Erhard zmarł 5 maja 1977 w Bonn .

Zobacz też


Inne hasła zawierające informacje o "Ludwig Erhard":

Adwentyzm ...

1884 ...

1977 kwietnia - Roman Drews , polski profesor doktor habilitowany (ur. 1908 ) 5 maja - Ludwig Erhard , niemiecki polityk, ekonomista (ur. 1897 ) 7 maja - Stanisław Pyjas , polski ...

Karol I Habsburg ...

Narodowy socjalizm ...

Kilimandżaro ...

1969 ...

1933 ...

1925 ...

1929 ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Ludwig Erhard":

232 Kultura i nauka w latach 1945 ? 2003 (plansza 17) ...

036. Monachium, część 2 (plansza 8) ...

050. Lucerna (plansza 11) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie