Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

Amfitryta

Amfitryta

rzeźba Amfitryty, Centrum Światowego Handlu, Montréal
Pomnik (z fontanną) Amfitryty w Szczecinie (istniał w latach 1902-1932).

Amfitryta ( gr. Ἀμφιτρίτη Amphitrítē, łac. Amphitrite, Salacia, „Ta, która otacza świat”) – mit. gr. nimfa nereida lub okeanida , bogini morza (królowa Morza).

Uchodziła za córkę Nereusa [1][2] i Doris [1][2] lub Okeanosa [2] i Tetydy [2]. Ze swoim mężem, bogiem Posejdonem [1], miała syna Trytona [3] i córki: Rode (Rodos)[4] i Bentesikyme [5]. Jej rzymską odpowiedniczką była Salacja .

Posejdon, aby pojąć ją za żonę poprosił o jej rękę ojca Amfitryty Okeanosa. Wysłał również sprytnego delfina, który w mitologii Parandowskiego opisał jej podwodną krainę Posejdona.

Wraz z Posejdonem sprawowała władzę nad morzami, a zarazem była uosobieniem piękna morza. Posiadała umiejętność przemieniania ludzi (np. z zazdrości przemieniła słynącą z urody nimfę Skyllę w morskiego potwora).

Jej atrybutami były: delfin, diadem, berło, muszla w kształcie rogu.

W sztuce Amifitryta ukazywana jest zazwyczaj razem z mężem na rydwanie zaprzężonym w trytony, jako poważna niewiasta, z welonem lub siatką na włosach, często także w otoczeniu delfinów i ryb. Znane jest przedstawienie m.in. na rzymskiej mozaice z Konstantyny w Algierii, IV w. n.e. (obecnie w muzeum w Luwrze ).

Przypisy

  1. 1,0 1,1 1,2 Pierre Grimal: Słownik mitologii greckiej i rzymskiej. Wrocław: Zakład Narodowy im. Ossolińskich , 2008, s. 28. . 
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 Vojtech Zamarovský : Bohovia a hrdinovia antických bájí. Bratislava: Perfekt a.s., 1998, s. 42. .  ( słow. ); polskie wydanie: Bogowie i herosi mitologii greckiej i rzymskiej (Encyklopedia mitologii antycznej, Słownik mitologii greckiej i rzymskiej).
  3. Pierre Grimal, op. cit. , s. 354.
  4. Pierre Grimal, op. cit., s. 312.
  5. Pierre Grimal, op. cit., s. 93.


Inne hasła zawierające informacje o "Amfitryta":

Rynek we Lwowie ...

Bentesikyme ...

Rode ...

Neptun (bóg) ...

Nereidy ...

Tryton (syn Posejdona) ...

Amfitryta Centrum Światowego Handlu, Montréal Pomnik (z fontanną) Amfitryty w Szczecinie (istniał w latach 1902-1932).Amfitryta ( gr. Ἀμφιτρίτη Amphitrítē, łac. Amphitrite, Salacia, „Ta, która otacza świat”) – ...

Doris (mitologia) ...

Kategoria:Nimfy ...

Posejdon sprytny delfin namówił ją do ślubu. I tak właśnie królową wód została Amfitryta. Inne mity Przegrał spór z Ateną o to, kto będzie najbardziej czczony w ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Amfitryta":

Hasło nie występuje w innych lekcjach!





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie