Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Amfitryta

Amfitryta

rzeźba Amfitryty, Centrum Światowego Handlu, Montréal
Pomnik (z fontanną) Amfitryty w Szczecinie (istniał w latach 1902-1932).

Amfitryta ( gr. Ἀμφιτρίτη Amphitrítē, łac. Amphitrite, Salacia, „Ta, która otacza świat”) – mit. gr. nimfa nereida lub okeanida , bogini morza (królowa Morza).

Uchodziła za córkę Nereusa [1][2] i Doris [1][2] lub Okeanosa [2] i Tetydy [2]. Ze swoim mężem, bogiem Posejdonem [1], miała syna Trytona [3] i córki: Rode (Rodos)[4] i Bentesikyme [5]. Jej rzymską odpowiedniczką była Salacja .

Posejdon, aby pojąć ją za żonę poprosił o jej rękę ojca Amfitryty Okeanosa. Wysłał również sprytnego delfina, który w mitologii Parandowskiego opisał jej podwodną krainę Posejdona.

Wraz z Posejdonem sprawowała władzę nad morzami, a zarazem była uosobieniem piękna morza. Posiadała umiejętność przemieniania ludzi (np. z zazdrości przemieniła słynącą z urody nimfę Skyllę w morskiego potwora).

Jej atrybutami były: delfin, diadem, berło, muszla w kształcie rogu.

W sztuce Amifitryta ukazywana jest zazwyczaj razem z mężem na rydwanie zaprzężonym w trytony, jako poważna niewiasta, z welonem lub siatką na włosach, często także w otoczeniu delfinów i ryb. Znane jest przedstawienie m.in. na rzymskiej mozaice z Konstantyny w Algierii, IV w. n.e. (obecnie w muzeum w Luwrze ).

Przypisy

  1. 1,0 1,1 1,2 Pierre Grimal: Słownik mitologii greckiej i rzymskiej. Wrocław: Zakład Narodowy im. Ossolińskich , 2008, s. 28. . 
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 Vojtech Zamarovský : Bohovia a hrdinovia antických bájí. Bratislava: Perfekt a.s., 1998, s. 42. .  ( słow. ); polskie wydanie: Bogowie i herosi mitologii greckiej i rzymskiej (Encyklopedia mitologii antycznej, Słownik mitologii greckiej i rzymskiej).
  3. Pierre Grimal, op. cit. , s. 354.
  4. Pierre Grimal, op. cit., s. 312.
  5. Pierre Grimal, op. cit., s. 93.


Inne hasła zawierające informacje o "Amfitryta":

Rynek we Lwowie ...

Bentesikyme ...

Rode ...

Neptun (bóg) ...

Nereidy ...

Tryton (syn Posejdona) ...

Amfitryta Centrum Światowego Handlu, Montréal Pomnik (z fontanną) Amfitryty w Szczecinie (istniał w latach 1902-1932).Amfitryta ( gr. Ἀμφιτρίτη Amphitrítē, łac. Amphitrite, Salacia, „Ta, która otacza świat”) – ...

Doris (mitologia) ...

Kategoria:Nimfy ...

Posejdon sprytny delfin namówił ją do ślubu. I tak właśnie królową wód została Amfitryta. Inne mity Przegrał spór z Ateną o to, kto będzie najbardziej czczony w ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Amfitryta":

Hasło nie występuje w innych lekcjach!





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie