Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Adrien Brody

Adrien Brody

Adrien Brody
Adrien Brody w 2007
Data i miejsce
urodzenia
14 kwietnia 1973
Nowy Jork , USA
Profil w bazie IMDb
Profil w bazie Filmweb.pl

Adrien Brody (ur. 14 kwietnia 1973 w Nowym Jorku ) – amerykański aktor filmowy.

Spis treści

Życiorys

Pochodzi z nowojorskiego Brooklynu . Jest jedynym synem popularnej, pochodzącej z Węgier fotograf Sylvii Plachy i nauczyciela historii Elliota Brody'ego, który ma korzenie polsko - żydowskie . Jego pradziadek był Polakiem i wyemigrował do USA przed II wojną światową . Krewni, którzy pozostali w Polsce , zginęli w Auschwitz .

Dorastał w Woodhaven, w Queens , w Nowym Jorku . Gdy miał 12 lat, matka zapisała go do Academy of Dramatic Arts. Uczęszczał do nowojorskiej LaGuardia High School, gdzie nosił przezwisko Piękniś (Beautiful Boy). W 1988 roku uczęszczał na prestiżowy kurs aktorski Performing Arts.

W wieku 15 lat zagrał swoją pierwszą główną rolę w telewizyjnym dramacie Home at Last ( 1988 ), gdzie zagrał sierotę uczącego się twardego życia i pracy na farmie. Jego debiutem kinowym była jedna z trzech noweli filmu obyczajowego PBS "Nowojorskie opowieści" (New York Stories, 1988 ).

Na początku lat 90. wraz z MC Hammerem wystąpił w reklamie Pepsi . Zwrócił na siebie uwagę jako opiekuńczy miejscowy kryminalista Lester Silverstone w nostalgicznym dramacie Król wzgórza (King of the Hill, 1993 ). Znalazł się w obsadzie dramatu wojennego Cienka czerwona linia (The Thin Red Line, 1998 ) jako porucznik Fife. Pociągła melancholijna twarz , głębokie spojrzenie brązowych oczu, ciemne włosy. Nic dziwnego, że Brody karierę zrobił grając typy na wskroś nowojorskie: barmana w jednej z restauracji New Jersey , marzącego o pisaniu sztuki teatralnych w dramacie Restauracja (Restaurant, 1998 ), włoskiego punka Richiego z Bronksu w dramacie kryminalnym Mordercze lato (Summer of Sam, 1999 ) Spike'a Lee czy zakochanego brzuchomówcę z Lower East Side w melodramacie komediowym Drugie ja/Brzuchomówca (Dummy, 2002 ). Mimo zdobytej nagrody Oscara jako najmłodszy laureat w historii kina i Césara za autentyczną rolę Władysława Szpilmana w biograficznym dramacie wojennym Romana Polańskiego Pianista ( 2002 ), nadal startował w castingach , rywalizując o role z mniej znanymi aktorami . Zebrał znakomite recenzje za postać byłego żołnierza, skazanego za morderstwo i umieszczonego w szpitalu psychiatrycznym pod opieką podejrzanych lekarzy w thrillerze Obłęd (The Jacket, 2005 ).

Jest zapalonym fanem hip-hopu i kiedy tylko może pod pseudonimem A. Ranger komponuje podkłady dla raperów . Ponadto jest fanem motocykli. (W 1992 roku miał wypadek – przeleciał nad samochodem i złamał stopę). Jeździ z zapałem w dalszym ciągu.

Ciekawostki

  • W 2004 roku reklamował firmę odzieżową Ermenegildo Zegna.
  • Jego nazwisko pochodzi od nazwy miasta Brody na Ukrainie, w którym do czasów II wojny światowej mieszkało wielu Żydów[].
  • 9974 Brody – to planetoida z grupy pasa głównego asteroid.

Nagrody

Filmografia

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Adrien Brody":

1933 ...

1979 ...

Nagrobek Kazimierza III Wielkiego na Wawelu ...

Święty Kazimierz ...

Charles de Gaulle ...

Zamek ...

Grzybica ...

Złoczów ...

PzKpfw VI B Königstiger ...

Platonizm ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Adrien Brody":

Zaimki osobowe (plansza 15) ...

47. Wybrane religie świata (plansza 9) ...

125 Wzrost znaczenia Rosji, Austrii i Prus w XVIII wieku (plansza 6) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie