Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Smak (estetyka)

Smak (estetyka)

Smak (gust) – "poczucie piękna"; zdolność lub umiejętność oceny wartości estetycznych . Potocznie także: subiektywna tendencja do wyższego oceniania pewnych takich wartości, a niższego innych.

Kategoria ta była szczególnie popularna w estetyce filozoficznej w XVIII i XIX w. za sprawą "Krytyki władzy sądzenia" Immanuela Kanta . W ostatniej z trzech Krytyk Kant przedstawia smak jako warunek możliwości orzekania o pięknie i jego kontemplowania.

W drugiej połowie XIX w. i w wieku XX pojęcie smaku (gustu) zostało poddane krytyce, szczególnie przez myślicieli o poglądach lewicowych. Smak (gust) jest tutaj uważany za przywilej klas posiadających – po pierwsze, tylko przedstawiciele tych klas mają możliwość przyjmowania wobec rzeczywistości postawy kontemplacyjnej, zdystansowanego chłodnego oglądu; po drugie, kategoria smaku jest elementem światopoglądu klas panujących, narzucanego klasie pracującej. Również w tradycji pragmatyzmu i neopragmatyzmu (np. Richard Shusterman "Estetyka pragmatyczna. Żywe piękno i refleksja nad sztuką") smak zostaje poddany krytyce jako kategoria zbyt intelektualna, odcinająca człowieka od bezpośredniego, żywego doświadczenia piękna i sztuki.


Inne hasła zawierające informacje o "Smak (estetyka)":

Sztuka ...

Musical ...

Fruktoza ...

Jarząb pospolity ...

Wielka piątka ...

Wrażenie ...

Aleksander Woźniak ...

Cena (ekonomia) ...

Ekspresjonizm (styl muzyczny) ...

Stefania Skwarczyńska ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Smak (estetyka)":

Budowa komórki eukariotycznej - część VII - system wakuolarny (plansza 6) ...

014. Epikur - umiarkowany hedonizm (plansza 19) ...

Percepcja bodźców (plansza 13) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie