Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
GETBOL-nowa dyscyplina sportu

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 1051 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

Scenariusz prezentacji nowej dyscypliny sportu "GETBOL"

Wstęp
    Getbol – jest to nazwa gry i zarazem dyscypliny sportowej podobnej do futbolu w przeciwieństwie jednak do niego getbol nie jest grą zespołową. W meczu biorą udział tylko dwie osoby i są dla siebie rywalami.
Wychowanie fizyczne i sport oparte na interesujących ćwiczeniach, grach i zabawach ruchowych, wszechstronnych zadaniach motorycznych mogą stanowić i stanowią naturalną potrzebę rozwoju młodego człowieka.
     Getbol daje nam wiele pozytywnych rozwiązań i emocji, może być grą równie popularną jak piłka nożna. Obecnie jest już dyscypliną coraz bardziej popularną, uprawianie jej nie wymaga drogiego sprzętu, a miejsce do gry nie jest czymś trudnym do znalezienia, wystarczy niewielki kawałek placu i dobre chęci.
      Getbol przy swoich nieskomplikowanych i prostych przepisach jest grą o dużej dynamice, nieprzewidywalnym scenariuszu i dramaturgii. Ciągła bezpośrednia rywalizacja z przeciwnikiem, nieustanny ruch stwarzają każdemu z graczy możliwość maksymalnego wyżycia się i osiągnięcia satysfakcji nie tylko z wyniku sportowego, ale także z ciężkiego i mozolnego wysiłku fizycznego. Wysiłku, który zależy wyłącznie od nas samych i naszych ambicji, woli walki, umiejętności, nieustępliwości etc.etc., tutaj możemy liczyć tylko na siebie.
    Niżej przedstawione ćwiczenia nie mają charakteru typowej lekcji wychowania fizycznego opartej na toku lekcyjnym i konspekcie, a są jedynie wprowadzeniem w formie zabawowej, oswojenia z piłką i boiskiem oraz elementem rozgrzewki przed prezentacją gry. Ćwiczenia indywidualne można wykonywać gdziekolwiek, grający potrzebują jedynie piłki. Wszystkie z nich są łatwe do zrobienia i służą rozwinięciu całego szeregu zdolności, a jednocześnie stanowią rodzaj zabawy.

Ad.I.
 1. Na niewielkiej przestrzeni każdy z ćwiczących prowadzi piłkę w dowolnym kierunku tak, aby ominąć partnera i jednocześnie nie stracić kontroli nad piłką.
 2. Kontrolowanie piłki stopą przy ruchu w przód
  Kładziemy piłkę przed sobą. Używając na przemian jednej i drugiej nogi, prowadzimy piłkę do przodu, trącając ją od góry podeszwą stopy.
 3. Kontrolowanie piłki stopą przy ruchu w tył
  Kładziemy piłkę przed sobą. Używając na przemian jednej i drugiej nogi, prowadzimy piłkę do tyłu, trącając ją od góry podeszwą stopy.
  Warianty:
  • stojąc w miejscu dotykamy piłkę tak szybko jak to możliwe
  • staramy się wykonać to ćwiczenie nie patrząc na piłkę
  • wykonujemy po dwa naskoki na piłkę prawą i lewą nogą
 4. Prowadzenie piłki dowolną częścią stopy i na gwizdek:
  • zatrzymanie ją podeszwą
  • j/w, ale zatrzymanie piłki kolanem
  • j/w, ale zatrzymanie piłki poprzez siad na piłce
 5. Prowadzenie piłki wew. częścią stopy w krótkich podaniach z nogi prawej do lewej
 6. Zabawa: "Prowadź piłkę, zatrzymaj, zabierz inną:"
       Wszyscy (za wyjątkiem jednego) ćwiczący mają piłkę; zabawa polega na prowadzeniu piłki dowolną częścią stopy w wolnym biegu i na sygnał prowadzącego zatrzymaniu jej podeszwą i dobiegnięciu jak najszybciej do innej, wolnej piłki; ćwiczący bez piłki starają się ją zdobyć w ten sam sposób.
 7. Drybling z nawrotami
       Jeden z zawodników prowadzi piłkę dryblingiem po niewielkim obszarze. Na komendę drugiego szybko wykonuje zwrot i prowadzi piłę w przeciwnym kierunku. Zawodnicy co 1 min. zmieniają się rolami.
 8. Drybling z elementami technicznymi
       Jeden z zawodników prowadzi piłkę dryblingiem po niewielkim obszarze. Na sygnał drugiego musi wykonać konkretne zagranie techniczne. Na komendę: "zwód"- udaje, że "kiwa" przeciwnika. "Zmiana"- prowadzi piłkę w innym kierunku. "Ostro"- wykonuje na dystansie 3-4 kroków bardzo szybki drybling. Każdy z zawodników ćwiczy po 2 min.
 9. Walka o piłę
       Gra toczy się na niewielkim obszarze. Ćwiczenie polega na tym, by zawodnik będący w posiadaniu piłki nie pozwolił jej sobie odebrać. Gdy przeciwnikowi uda się przechwycić piłkę , zawodnicy zmieniają się rolami.
 10. Drybling blokowany
        Zawodnicy stoją naprzeciw siebie w odległości 1m. Ćwiczenie polega na tym, by zawodnik posiadający piłkę doprowadził ją do któregoś z dwóch słupków stojących na prawo i lewo od niego w odległości 5m każdy. W chwili, gdy piłka zostanie zagrana, drugi z zawodników - obrońca – włącza się do akcji, starając się nie dopuścić przeciwnika z piłką do słupka.
Ad.II.
 1. Pokaz gry w GETBOL w wykonaniu uczniów Gimnazjum nr 7- gra właściwa.
 2. Pokaz fragmentów gry:
  • rozpoczęcie gry
  • wykonywanie autów
  • rzut rożny
  • wprowadzenie piłki do gry od własnej bramki
  • rzut karny
Ad.III.
 1. Historia i rozwój gry w Polsce.
 2. Pokaz slajdów i krótkich spotów telewizyjnych oraz video prezentacja gry z I Mistrzostw Polski w Getbola z Opola.
 3. Omówienie przepisów gry.
 4. Przedstawienie planów promocji i dalszego rozwoju gry na terenie Łodzi przez prezesa Związku Łódzkiego Getbola p. Krzysztofa Drożdżyńskiego.
 5. Dyskusja.
Zbigniew Truszkiewicz

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie