Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
E-Learning z wykorzystaniem technologii wideokomunikacji

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 898 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięczniePlatforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów. 

 

E-learning, czyli kształcenie z użyciem nowoczesnych technologii, staje się coraz bardziej powszechny. Wzrost zainteresowania tą formą edukacji wynika z licznych korzyści, jakie przynosi zarówno w zakresie nauczania akademickiego, jak również firmom wspierając rozwój kwalifikacji zawodowych oraz kompetencji własnej kadry pracowniczej. E-learning pozwala na istotną redukcję kosztów nauczania, podnosi efektywność szkoleń oraz umożliwia szerszej grupie studentów poszerzać swoją wiedzę. Pojawia się jednak wiele wątpliwości, czy edukacja na odległość może zastąpić tradycyjną formę szkoleń. Eksperci uważają, że najlepsze efekty daje połączenie szkoleń e-learning'owych oraz kształcenia tradycyjnego. Bezpośredni kontakt z wykładowcą jest bowiem niezastąpiony. Pełni on rolę ważnego czynnika motywacyjnego, doradczego oraz weryfikującego wiedzę zdobytą w trakcie procesu edukacji.

Skoro, zdaniem ekspertów, nie możemy ignorować roli nauczania tradycyjnego, zastanówmy się, jak przenieść atuty tej formy do edukacji elektronicznej.

Z pomocą przychodzą nam systemy do wideokomunikacji. Zalicza się je do tzw. synchronicznych metod nauczania. Są one bliskie tradycyjnemu nauczaniu, ale pozwalają prowadzić zajęcia dla słuchaczy znajdujących się w różnych miejscach lub wygłaszać prelekcje dla grupy osób zgromadzonych w jednej sali przez nauczyciela (eksperta) znajdującego się w odrębnym miejscu. W synchronicznych metodach nauczania ważna jest możliwość zdalnej pracy grupowej w czasie rzeczywistym oraz interaktywność kontaktów na linii wykładowca - słuchacz.

Systemy do wideokonferencji przez Internet umożliwiają prowadzenie wykładu audio-wideo oraz obustronnej dyskusji między studentami a nauczycielem w czasie rzeczywistym. W trakcie wykładu można wyświetlać prezentacje materiałów, prowadzić dyskusje pomiędzy wszystkim uczestnikami kursu w formie audio/wideo lub czatu. Systemy wideokomunikacji umożliwiają także wyświetlanie prezentacji PowerPoint, pracę na wspólnym polu zwanym White Board (Biała Tablica), udostępnianie aplikacji, a nawet przeprowadzenie prostych badań ankietowych oraz testów np. dotyczących oceny atrakcyjności i przydatności poszczególnych tematów wirtualnego kursu, czy też weryfikujących wiedzę zdobytą w trakcie kursu. Niektóre systemy - przykładowo, dostępny na naszym rynku polski produkt do prowadzania nauczania na odległość (e-VideoLearning) - zostały dodatkowo wzbogacone o możliwość nagrywania wykładów w celu późniejszego ich udostępniania studentom. Do prowadzenia wirtualnych kursów w czasie rzeczywistym wystarczy komputer z dostępem do Internetu dodatkowo wyposażony w kamerkę internetową oraz mikrofon ze słuchawkami. W przypadku nadawania prelekcji przez eksperta znajdującego się w dowolnym miejscu na świecie do grupy studentów zgromadzonych w jednej sali konferencyjnej oprócz komputera oraz łącza internetowego na sali szkoleniowej musi znajdować się rzutnik, który pozwoli wyświetlić przekaz wideo w dużym formacie.

Szkoleniowcy mając do dyspozycji zdobycze nowoczesnej technologii mogą zaprosić rodzimych lub światowych ekspertów w danej dziedzinie do prowadzenia kursów/szkoleń bez konieczności ich fizycznej obecności na sali wykładowej. Z drugiej strony uczestnicy elektronicznego szkolenia mogą z dowolnego miejsca dołączyć do wirtualnego wykładu, oszczędzając czas i koszty, zachowując jednocześnie bezpośredni kontakt z wykładowcą.

E-learning może zatem być bliższy tradycyjnemu nauczaniu. Kursy i szkolenia w Internecie w formie adiowizualnego wykładu w czasie rzeczywistym, to mniej znany kierunek nauczania e-learning'owego, który ma wiele zalet. Pośród nich oprócz bogatej funkcjonalności należy wymienić także niskie koszty korzystania z tej formy edukacji oraz szybki i prosty sposób przygotowania wykładu, a co najważniejsze wideokonferencje gwarantują interaktywności procesu zdobywania wiedzy.

Beata Opalska

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.
www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie
Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej
Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie