Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
O głośnym czytaniu, jeszcze kilka uwag

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 754 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięczniePlatforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów. 

Codziennie głośne czytanie dziecku warto zacząć jak najwcześniej.

Rodzice powinni czytać już niemowlęciu, głosem wzbudzającym jego zainteresowanie, trzymając je w ramionach, patrząc na nie z miłością. W ten sposób buduje się stałe skojarzenie czytania z poczuciem bezpieczeństwa, przyjemności i więzi. Dzięki czytaniu w jego mózgu powstają miliony połączeń neuronowych, które wpływają na jego inteligencję. Wskazane jest utrzymywać ten rytuał głośnego czytania nawet wówczas, gdy dziecko jest już dobrze samodzielnie czyta, bowiem poziom rozumienia czytanego na głos tekstu przekracza o kilka lat poziom rozumianego tekstu przy samodzielnym czytaniu. Rodzice nie powinni pozbawiać dzieci tej korzyści - ani czas spędzonego razem w serdecznej atmosferze. Dobrze jest czytać nastolatkom. Wspólne czytanie w rodzinie - i własne czytanie - ochroni je przed wieloma problemami wieku dorastania. Należy pamiętać, że książki są pokarmem nie tylko dla intelektu, ale i dla psychiki.

Jak należy czytać dzieciom ?
1. Czytać codziennie przez co najmniej 20 minut - czas czytania dobrze jest dostosować do przedziału uwagi dziecka, początkowo może być krótki, stopniowo można go wydłużać; chodzi bowiem głównie o codzienny rytuał czytania. Dobrą porą jest wieczór przed snem.
2. Czytanie ma się dziecku zawsze kojarzyć z radością - nigdy z przymusem, karą czy nudą.
3. Czytanie książki powinno być starannie dobrane, tak, aby była to literatura ciekawa i wartościowa.
4. Należałoby unikać stereotypowych podziałów na książki dla chłopców i dla dziewcząt.
5. Jeżeli dziecko chcę, należy mu wielokrotnie czytać tę samą książkę lub wiersz.
6. Rodzice powinni pozwalać na pytania, na powrót do poprzedniej strony.
7. Dobrze jest reklamować czytanie własnym przykładem - dzieci powinny widzieć dorosłych pogrążonych we własnych lekturach książek i czasopism.

Pamiętajmy ! Głośne czytanie jest proste, dzieci je uwielbiają. Nie potrzeba tytułów naukowych ani drogiego sprzętu, by czytać dzieciom Książki można wypożyczać, wymieniać, kupować na przecenach. Nie trzeba dobrej dykcji, by być najlepszym nauczycielem czytania dla swojego dziecka. Czytanie dzieciom może być doskonałym zajęciem dla tatusiów, którzy często mają mało czasu dla swoich dzieci i nie zawsze wiedzą, jak go wypełnić.

mgr Marta Piech

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.
www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie
Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej
Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie