Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Komisja Edukacji Narodowej naszym patronem

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 831 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięczniePlatforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów. 

 

Uroczyste otwarcie naszej szkoły nastąpiło 13 października 1995 roku, w przededniu 222 rocznicy utworzenia Komisji Edukacji Narodowej - pierwszego nowożytnego ministerstwa oświaty. Wyrosło ono na gruncie nowych, oświeceniowych poglądów pedagogicznych zgodnie z popularnym wówczas i aktualnym do dziś hasłem "To edukacja rządzi światem".

Nowoczesne cele, które realizowała KEN wyprzedziły tamte czasy, dlatego większość z nich może wyznaczać kierunki naszego działania. Na przykład, sformułowana przez KEN zasada dostępności nauczania dla wszystkich, nam - szkole z oddziałami integracyjnymi - jest szczególnie bliska.

KEN jako jedna z pierwszych instytucji oświatowych na świecie za ważną dziedzinę opieki nauczyciela nad dzieckiem uznawała troskę o jego rozwój fizyczny i zdrowie. Dostrzegła zależność między wychowaniem fizycznym a podnoszeniem sprawności umysłowej i kształtowaniem pozytywnych cech charakteru. Kładła też nacisk na wyrabianie u młodzieży prawidłowych nawyków higieny osobistej i odżywiania. Uzyskanie w tym roku przez SP 67 w Katowicach certyfikatu szkoły promującej zdrowie a także wysokie wyniki jakie osiągają uczniowie naszej szkoły w różnych dyscyplinach sportu świadczą, że także te ideały KEN są nam bardzo bliskie.

KEN podkreślała konieczność właściwego merytorycznego i moralnego przygotowania pedagogów. Przepis komisji z 1774 roku podkreślał: "Nauczyciel każdy powinien być o tem przekonany, że od niego prawie wszystko w edukacji zawisło. Przymioty jego rozumu i serca wpłyną w rozum i serce uczniów. Trzeba nauczycielowi być (...) czułym, nienaruszonym, gorliwym o dobro uczniów i dobro pospolite narodu". Czternasty artykuł ustaw KEN z 1783 roku zalecał nauczycielom: "Starać się o poznanie charakteru, skłonności, przymiotów każdego ucznia". Według napisanego w 1787 roku przez sekretarza Towarzystwa do Ksiąg Elementarnych, Grzegorza Piramowicza, podręcznika dla pedagogów aby należycie sprostać wymogom, wykładowca powinien stale uzupełniać swe wiadomości ogólne i pedagogiczne drogą lektur i permanentnego doskonalenia swych umiejętności. O tym, że dbamy o to w naszej szkole najlepiej przekonuje duża liczba nauczycieli, którzy już osiągnęli lub są w trakcie zdobywania kolejnego stopnia awansu zawodowego. Wielu kształci się, szczególnie w zakresie tak potrzebnej nam oligofrenopedagogiki i innych kierunków pedagogiki specjalnej.

Obchody 10 lecia SP 67 zbiegły się z uroczystościami nadania naszej szkole imienia Komisji Edukacji Narodowej a także z kolejną rocznicą powstania tej tak zasłużonej dla polskiej oświaty instytucji. Jej idee będą nam przyświecać w codziennym działaniu. Dlatego naszym mottem są, jakże oświeceniowo brzmiące słowa Jana Pawła II: "Dziecko to Słońce, które wschodzi".

Romuald Tubis
Szkoła Podstawowa nr 67 w Katowicach

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.
www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie
Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej
Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie