Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Portret Jesieni

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 4923 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięczniePlatforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów. 

Otaczająca nas przyroda pociąga i zachwyca swoim bogactwem barw i różnorodnością zjawisk. Spacery po parku, wycieczki do lasu, na ogródki działkowe oraz codzienny pobyt na podwórku przedszkolnym w otoczeniu drzew i roślin zachęca do obserwacji, myślenia, działania i przeżywania.
Pragnę podzielić się swoimi doświadczeniami w zakresie organizowanych przeze mnie zajęć otwartych dla rodziców w grupie dzieci pięcioletnich.
Autor: Beata Zeidler
"Oto jesień na portrecie.
Na jesiennym śpi bukiecie.
Wcale oczu nie otwiera,
chociaż szyszka ją uwiera,
choć ją kasztan kłuje w nos -
taki już jesieni los!"
Dorota Gellner
      Otaczająca nas przyroda pociąga i zachwyca swoim bogactwem barw i różnorodnością zjawisk. Spacery po parku, wycieczki do lasu, na ogródki działkowe oraz codzienny pobyt na podwórku przedszkolnym w otoczeniu drzew i roślin zachęca do obserwacji, myślenia, działania i przeżywania.
      Pragnę podzielić się swoimi doświadczeniami w zakresie organizowanych przeze mnie zajęć otwartych dla rodziców w grupie dzieci pięcioletnich.
      Źródłem działania był nagromadzony materiał przyrodniczy zebrany podczas wycieczki autokarowej do lasu. Dzieci bawiąc się nazbierały dużo pięknych liści, ciekawych gałązek, różnych kamieni oraz szyszki, z których następnie układały wymyślne kompozycje. Poprzez kącik przyrody staram się kształtować u dzieci przyjazny stosunek do przyrody oraz ukazywać jej piękno w różnych porach roku. Kącik to także miejsce, w którym dzieci doskonale się bawią i uczą. "Dary jesieni" posłużyły podczas zajęć do segregowania, przeliczania, układania i manipulowania.
      Źródłem przeżyć oprócz bezpośredniego kontaktu z przyrodą była też literatura i poezja o tematyce jesiennej. Prezentując w trakcie zajęć utwór E. Ostrowskiej pt. "Bajka o jesiennym szalu" i recytując wiersze D. Gellner chciałam, aby dzieci mogły odczuć nastrój tej pory roku.
       W części plastycznej dzieci miały okazję rozwijać swoją wyobraźnię i pomysłowość. Do działań plastycznych włączyli się również rodzice, którzy pomagali dzieciom w doborze materiału przyrodniczego, służyli im pomocą przy przyczepianiu większych elementów do kartonu. Pracami "Szal Pani Jesieni" udekorowałam hol.

K O N S P E K T

TEMAT ZAJĘCIA: PORTRET JESIENI
PODSTAWA PROGRAMOWA:
Wspieranie działań twórczych w różnych dziedzinach aktywności.
HASŁA PROGRAMOWE:
 • Zbieranie okazów przyrody – nazywanie ich, wykorzystanie ich np. do edukacji matematycznej, konstruowania, dekoracji pomieszczeń.
 • kształtowanie pojęć liczbowych: liczebniki główne (ich symbole - cyfry), liczebniki porządkowe
CELE SZCZEGÓŁOWE:
 • dziecko rozwija wyobraźnię i pomysłowość
 • dziecko potrafi wspólnie z grupą wykonać szal dla Jesieni
 • potrafi przeliczyć liczmany w zakresie 7
 • próbuje rozróżnić cyfry od 1 do 7
POMOCE:
  ilustracje, pacynka lisa, strój jesieni, książka E. Ostrowskiej, liczmany, kostki, tworzywo przyrodnicze, patyczki kreatywne, kaseta z nagraniami Klanzy.
P R Z E B I E G
 1. Przywitanie się z dziećmi i rodzicami.
  Witam tych, którzy ...
  ... mają dobry humor i są uśmiechnięci
  ... chcą posłuchać opowiadania o Jesieni i jej zmartwieniu
 2. Wybór pani Jesieni spośród dzieci – przebranie dziecka w strój Jesieni; rozsypanie kolorowych jesiennych liści z kosza przez Panią Jesień po całej sali.
 3. Opowiadanie E. Ostrowskiej "Bajka o jesiennym szalu" – jednoczesne ilustrowanie opowiadania pacynkami (przedst. występujące zwierzęta) Rozmowa na temat opowiadania.
  Barwne liście wiatr gdzieś niesie. Pod drzewami chodzi Jesień. Chodzi Jesień zadumana.
  - Już mnie rosy ziębią z rana. Wkrótce przyjdą chłody, deszcze, a tu szala nie mam jeszcze.
  Wiem, co zrobię! - zaraz Jesień nazbierała liści [...] i z pomysłu swego rada w długi rządek je układa.
  Truś - zajączek - przysiadł w trawie. Patrzy bystro i ciekawie. - Szal za krótki - pisnął - Szkoda! Muszę jeden listek dodać, bo wiem przecież doskonale, że są modne dłuższe szale.
  Wiewióreczka stroszy kitkę. - Po co kłaść tu liście brzydkie? O! Ten mi się nie podoba, tamten zeschły - wyrzuciła oba! [...] Ja biegnę na śniadanie!
  Wśród drzew wścibski wiatr się schował, szybko liście porachował. - na szal ... Fiiu! ... jest za mało! Więcej, więcej by się zdało! - I wnet zawiał porywiście: - Masz tu jeszcze cztery liście!
  - Takie piękne! Takie duże! Lecz trzy spadły mi w kałużę! Jesień patrzy przez łzy jeden, dwa, trzy ...[...]. Na to żuczek - Zbędne smutki, z nich dla żuczków będą łódki!
  Przyfrunęły dwa wróbelki, każdy przyniósł liść niewielki. Już prezenty swoje kładą. Jesień woła: - Co za radość! - I uśmiecha się złociście: - Znów mam więcej o dwa liście.
  Poznajecie tu borsuka? Właśnie pilnie czegoś szuka. Czego? ... Psssst, to tajemnica. Chyłkiem wyjrzał już z ukrycia, chwycił jeden listek spory i z powrotem myk, do nory.
  Leciał dzięcioł i niechcący aż trzy listki z drzewa strącił. Jesień liczy: - będzie ... szal? [...]
  Głośno kracze mądry kruk: - Ja bym też szal zrobić mógł. Posłuchajcie mnie, kruczęta, Jesień także ich pamięta: liście trzeba ... kra, kra, kra ...poukładać [...].
  Przechodziły właśnie dzieci. - Patrzcie! Liście na bukiecik! Ten za duży, ten za mały ... - długo w liściach przebierały. Grześ trzy wybrał, jeden Ola - i pobiegły do przedszkola.
  Szedł na spacer lis Chytrusek. - Jakąś psotę zrobić muszę. Wiem! - Jesieni szal rozrzucę! Szast, prast - kitą, i już uciekł! Lecą liście rozrzucone ...
 4. Pląs "Kasztan" /do melodii Klanzy/.
  Wiej, wieje, wieje wiatr porusza gałęziami (bis)
  I spadają liście z drzew, a wraz z nimi kasztany (bis) ... sz, sz, sz, ...
 5. Słuchanie wierszy o jesieni D. Gellner czytanych przez nauczycielkę
       ZamawiamyNa jesieni dla dzieci:wiatr, który baśnie za oknem plecie,warkocze deszczu,owoców koszei sny jesiennepachnące wrzosem.JESIEŃJesień jest jak końz grzywą pełną głogów.Jesień w lejcach wiatrupędzi drogą,a podkowy ma z liści - złotych, rudych, brązowych ...I sny jesiennewozi na grzbiecie - grzybowo - jeżynowe.Jesień jest jak koń w kolorowym zaprzęguz dzwoneczkami żołędzi,z babiego lata wstęgą. KOLEŻANKARaz z jesieniąszłam pod rękępodziwiając jej sukienkę.Jesień miała wianek z ptaków, ja dźwigałam kosz buraków.Jesień miała złote nóżki,ja pod pachą pęk pietruszki.Jesień miała złoty nos - ja w plecaku marchwi stos.Ona biegła na paluszkach, a mnie gniotła w bok pietruszka.Jej śpiewały w wianku ptaki,ja śpiewałam za buraki.W końcu dosyć tego miałam.Pęk pietruszki jej oddałam, kosz buraków jej wręczyłam,bo okropnie się zmęczyłami spytałam zasapana:
 6. Czy mam wszystko dźwigać sama?dosyć mam takiej koleżanki!wolę Zimie nieść bałwanki.
 7. Zabawa dydaktyczna "Ile wypadnie oczek" – wyrzucanie kostką – określanie ilości oczek, wyszukiwanie emblematu liścia z tą liczbą.
 8. "Zbieramy liście" – przy spokojnej melodii, każde dziecko zbiera tyle liści, ile oczek wyrzuciło kostką.
 9. "Jesienny szal"
  • ułożenie zebranych liści na szalu
  • sprawdzenie, czy liczba zgadza się z ilością zebranych liści (przeliczanie w zakresie 7)
  • wybranie najładniejszego i najciekawszego liścia; próby uzasadnienia swojego wyboru (opisywanie jego kształtu, koloru, wielkości)
 10. "Jesienny liść"- zrobienie liścia z patyczków kreatywnych przez dzieci; przyczepienie ich do tablicy korkowej. Z pozostałych patyczków liście wykonują chętni rodzice.
 11. Piosenka "Jesieni nadszedł czas" (słowa i muzyka: J. Bernat)
  1. Zabrał dziadek na wycieczkęTomka i małą Haneczkę. Idą sobie leśną dróżką, a wiatr szepcze im na uszko:Ref. Tak, tak, tak jesieni nadszedł czas! Tak, tak, tak jesieni nadszedł czas!
  2. Nagle kasztan z drzewa skoczył,W złote liście się potoczył.Za nim leci drugi , trzeciWprost pod nogi naszych dzieci.Ref. Pac, pac pac pac,Tak jesień wita nas.Pac, pac , pac, pacJesieni nadszedł czas.
  3. Woła Tomek: - Mam jednego!Już znalazłem następnego!Do kieszonki schowam sobieI ludzika w domu zrobię.Ref. Pac ...
  4. Z lewej strony obok HankiSpadły dwa małe kasztanki.Dobrze w trawie poszukała,Całą kieszeń nazbierała.Ref. Pac ...
 12. Praca zespołowa "Szal pani Jesieni’ – wykorzystanie materiału przyrodniczego do pracy (zachęcenie rodziców do wspólnej pracy z dziećmi).
 13. Pląs "Magiczna liczba 7" (pedagogika zabawy; KLANZA) Czy znasz, czy znasz magiczną liczbę siedem (bis)
  Tak, jest jeden!
  Czy znasz, czy znasz magiczną liczbę siedem (bis)
  Tak, jest jeden!
  Tak, jest dwa!
  Czy znasz, czy znasz ...itd.
  Tak, jest siedem!
       Śpiewamy w kole na dwa pierwsze wersy; przy słowach "tak jest jeden" - tupiemy prawą nogą; "tak jest dwa" - tupiemy lewą nogą; przy słowach "tak jest trzy" - klękamy na prawe kolano; przy słowach "tak jest cztery" - klękamy na lewe kolano; przy słowach "tak jest pięć" - podpieramy się prawym łokciem; ; przy słowach "tak jest sześć" - podpieramy się lewym łokciem; ; przy słowach "tak jest siedem" - podpieramy się czołem. Uwaga - za każdym razem wykonujemy gesty po kolei, zaczynając od pierwszego.
 14. Informacja zwrotna; próby oceny zajęcia przez dzieci (narysowanie listka uśmiechniętego lub smutnego). Przyczepianie listka do drzewa.

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.
www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie
Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej
Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie