Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Narzędzia pomiaru dydaktycznego służące do samokontroli...

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 1966 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięczniePlatforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów. 

Celem niniejszej pracy jest przygotowanie prostej aplikacji multimedialnej. Przygotowane testy stanowią zbiór zadań do zastosowania na jednej jednostce lekcyjnej, badającej wiadomości i umiejętności po zrealizowaniu działu ” Ląd jako środowisko życia dla roślin i zwierząt” w V klasie szkoły podstawowej. Każdy test zawiera propozycje zadań sprawdzających, mieszczących się w zakresie treści jednego działu.

mgr Aneta Woda

NARZĘDZIA POMIARU DYDAKTYCZNEGO SŁUŻĄCE DO SAMOKONTROLI I SAMOOCENY UCZNIÓW Z ZAKRESU PRZYRODY – KLASA V.

KRAKÓW 2002
"Co dzień postrzegam jak młódź cierpi na tem, 
że nie ma szkół uczących żyć z ludźmi i światem"
A. Mickiewicz " Pan Tadeusz" Księga I

PODZIĘKOWANIA dla promotora pracy za cierpliwość i wyrozumiałość podczas pisania tej pracy.

1. CEL I ZAKRES PRACY.

     Celem niniejszej pracy jest przygotowanie prostej aplikacji multimedialnej.
     Przygotowane testy stanowią zbiór zadań do zastosowania na jednej jednostce lekcyjnej, badającej wiadomości i umiejętności po zrealizowaniu działu " Ląd jako środowisko życia dla roślin i zwierząt" w V klasie szkoły podstawowej. Każdy test zawiera propozycje zadań sprawdzających, mieszczących się w zakresie treści jednego działu.
     Przedstawiony program pozwoli nauczycielowi przyrody w sposób atrakcyjny przeprowadzić zajęcia.
     Aplikacja ta przeznaczone jest przede wszystkim do kontroli podsumowującej dział, może być również stosowany do przeprowadzenia kontroli bieżącej – w celu ustalenia poziomu osiągnieć każdego ucznia.

2. WSTĘP.
     Przyroda to nowy przedmiot, który pojawił się w szkole podstawowej. Łączy elementy czterech odrębnych przedmiotów: biologii, chemii, geografii, fizyki. Celem integracji tych dziedzin nauki jest przede wszystkim nauczenie dzieci postrzegania świata jako całości, zwrócenie uwagi na korelację człowieka z tym, co go otacza. Zadaniem przyrody jest zainteresowanie uczniów otaczającym światem, jego bogactwem, różnorodnością.
     W nauczaniu przyrody zalecane są metody aktywne, rozwijające twórczą działalność uczniów i zachęcające do wykorzystywania nabytych wcześniej umiejętności i wiadomości. Lekcje powinny być prowadzone w terenie oraz w klasie – pracowni wyposażonej w podstawowe pomoce dydaktyczne.
     Do takich pomocy dydaktycznych możemy zaliczyć komputer. Na rynku istnieje wiele programów multimedialnych zawierających treści przyrodnicze. Wykorzystanie ich na lekcjach ułatwia prace nauczyciela. Zwraca uwagę dzieci na treści przekazywane w trakcie zajęć, ułatwia przyswojenie materiału, uatrakcyjnia przebieg lekcji.
     Dzieci mają możliwość przyswojenia, zrozumienia trudnych niekiedy treści przyrodniczych przez najbardziej naturalny sposób, jakim jest zabawa.
     Z punktu widzenia surdopedagoga, programy multimedialne ułatwiają prace z dziećmi z wadą słuchu.
     Dzieci niesłyszące bazują przede wszystkim na wykorzystaniu zmysłu wzroku następnie dotyku, węchu czy smaku.
     Intensywne bodźce wzrokowe umożliwiają dzieciom z uszkodzonym słuchem lepiej zrozumieć świat, jak również przyswoić podstawowe umiejętności.
     Wiele programów multimedialnych w sposób ciekawy, barwny opisuje zjawiska występujące w przyrodzie. Krótkie filmy, schematyczne symulacje komputerowe umożliwiają nabycie umiejętności obserwowania zjawisk przyrodniczych.

3. WYKAZ NIEKTÓRYCH PROGRAMÓW MULTIMEDIALNYCH ZAWIERAJĄCYCH TREŚCI PRZYRODNICZE.

POZNAJ ŚWIAT. MATERIAŁY I SUBSTANCJE.
     Program przygotowany z myślą o dzieciach w wieku 7-11 lat. Zagadnienia zostały uporządkowane w czterech grupach tematycznych: Różnorodność, Właściwości, Przemiany, Rozdzielanie. Zdobywanie wiedzy przypomina prawdziwą ucztę. Mieszając, ogrzewając czy krojąc, odkrywa się tajemnice materii. Wszystkie potrzebne informacje i wskazówki znajdują się w Notesie.
     Można wybrać zdjęcie na okładkę, zdecydować się na rozdziały, które budzą największą ciekawość, i... rozpocząć grę.

DOOKOŁA POLSKI
     Multimedialny przewodnik po Polsce dla dzieci opracowany w konwencji programu Dookoła świata. Dziecko wędruje po interaktywnej mapie Polski przypominającej barwną makietę. Jak w realnym świecie, na mapie wiją się rzeki, lasy dają schronienie zwierzętom, do domów przytulają się kwiaty, gdzieś stoi strach na wróble, jedzie samochód, ktoś kąpie się w Bałtyku i ktoś stoi na szczycie Rysów. Dziecko bawi się i uczy oglądając zabawne animacje, których bohaterami są postaci z historii i baśni, zabytkowe budowle oraz rośliny i zwierzęta. Słucha informacji, legend, fragmentów literackich. Plastyczną mapę Polski podzielono na 16 aktywnych obszarów. Można po nich wędrować samodzielnie lub wziąć udział w grze "Odkrywanie Polski" i podążać śladami Jasia, gospodarza programu, który pozostawia graczowi listy ze wskazówkami. Od wiedzy i prawidłowego odczytania zaszyfrowanych listów przez gracza zależy, jak szybko odnajdzie Jasia. Można wybrać łatwy bądź trudny poziom gry. Poszukiwanie Jasia składa się z 5 etapów. Pomyślne zakończenie każdego z nich nagradzane jest medalem, a zakończenie wszystkich 5 etapów - Dyplomem Odkrywcy Polski. Podczas podróży dziecko zbiera zdjęcia z zabawnymi podpisami, które wklejają się do dziennika podróży. Program przybliża też wiedzę o podziale administracyjnym Polski. Pod plastyczną mapą ukryta jest mapa administracyjna z naniesionymi konturami nowych województw i oznaczeniami miast. Wystarczy kliknąć dźwignię Miasta.
     Wszystkie nazwy aktywne na mapie znalazły się w odrębnym katalogu w indeksie oraz w katalogu obrazkowym z herbami, który w postaci planszy wisi na jednej ze ścian pokoju Jasia. Opisom miast towarzyszą mapki, zdjęcia i niespodzianki w postaci cytatów, legend czy ciekawostek.

DOOKOŁA ŚWIATA
     Zwiedzając wszystkie państwa świata, podpatrując zwierzęta i rośliny w ich naturalnym środowisku, podziwiając słynne budowle i pomniki, dziecko bawi się i uczy jednocześnie. Piękna grafika, zabawne animacje, ciekawe animowane filmy o życiu w głębinach morskich i przestrzeni kosmicznej sprawiają, że każdy obraz głęboko zapada w pamięć. Plastyczną mapę świata podzielono na 44 aktywne obszary. Wystarczy wybrać jeden z nich i ożywić kliknięciem rysunki. Po animacjach otwierają się aktywne plansze będące kopalnią wiedzy o ludziach, miejscach, świecie przyrody, zdobyczach kultury. Cennym informacjom towarzyszą piękne rysunki i zdjęcia. Specjalna dźwignia umożliwia na mapie plastycznej podgląd politycznego podziału danej części świata. Wszystkie trudne pojęcia wyjaśnia słowniczek. Tłumaczy różnice pomiędzy tundrą i tajgą czy huraganem i tajfunem. Opowiada, kim byli konkwistadorzy, gdzie i kiedy rządził faraon. Bazą wypadową wszystkich wycieczek jest przytulny, multimedialny pokoik, pełen zabawek, niespodzianek... i rekwizytów związanych z podróżowaniem. Na jednej ze ścian pokoju wisi plansza Państwa świata dająca dostęp do informacji o wszystkich państwach świata. Pomocą w podróży służy Walizka - zabawny przewodnik po programie. Objaśnienie różnych funkcji i możliwości programu zawiera także Lokomotywka.
     Na dziecko rozpoczynające multimedialną podróż czekają nie tylko liczne wiadomości, ale też gry, zabawy, podróże statkiem i samolotem, dyplom Odkrywcy Świata, barwne nalepki i widokówki. Program uczy, bawi, rozwija wyobraźnię, ćwiczy też refleks i spostrzegawczość młodego turysty.

ENCYKLOPEDIA DLA DZIECI
     Program składa się z dwóch części zatytułowanych Encyklopedia i Środowisko. W Encyklopedii znajduje się 6 głównych działów: Kultura, Przyroda, Historia, Nauka, Geografia, Atlas, a także słownik trudniejszych wyrazów, biogramy ważnych ludzi, quiz. Główne działy mają hierarchiczną strukturę. Każdy z nich daje pełny obraz wiedzy z danej dziedziny. Rozwijane menu umożliwia dotarcie do coraz bardziej szczegółowych zagadnień. Dział Przyroda to kopalnia wiedzy o świecie organizmów żywych - od mikroskopijnych bakterii po gigantyczne dinozaury. Większość wspomnianych w tekście gatunków opatrzono własną metryczką zawierającą szczegółowe informacje.

ENCYKLOPEDIA MAŁEGO CZŁOWIEKA
     Edukacyjny program dla dzieci w wieku od 6 do 12 lat, odkrywający tajemnice ludzkiego organizmu. Zawiera szczegółowe informacje o każdej, nawet najmniejszej części ciała. A wszystko napisane i ukazane w tak przystępny i bezpośredni, nieraz zabawny sposób, że dziecko niepostrzeżenie przyswaja bardzo trudne i skomplikowane wiadomości. Poznaje budowę oka czy mózgu, podgląda pracę serca, nerek, dowiaduję się o wszystkich procesach towarzyszących dorastaniu...
     Przewodnikiem po tym fascynującym świecie jest Kostek - sympatyczny, wesoły szkielecik, który zaprasza użytkownika do wspólnej zabawy, proponując mu rozmaite interaktywne gry:

POZNAJ ŚWIAT. PRZYRODA I MY
     Świat wokół nas żyje, zmienia się i wpływa na nasze życie. Jak w ciekawy sposób opowiedzieć o tym dziecku? Jak zachęcić je do odkrywania tajemnic przyrody? Jak sprawić, by cenna wiedza pozostała na długo?... W serii Poznaj świat program Przyroda i my, przeznaczony dla dzieci w wieku 7-11 lat, jest pozycją niezwykłą. W programie opracowano w rzeczowy, a jednocześnie zabawny sposób zagadnienia z czterech kategorii tematycznych: Człowiek, Zwierzęta, Rośliny, Środowisko. Opis wszystkich, wzbogacony o rysunki i ciekawostki, znajduje się w Notesie, który dziecko zabiera ze sobą w podróż. Na jego stronach zanotuje własne odkrycia i wyniki interaktywnego sprawdzianu wiedzy.

POZNAJ ŚWIAT. SIŁY I ENERGIA
     Żyjemy w świecie tajemniczych zjawisk. Zapominamy, jak są niezwykłe. Tymczasem dziecko rosnąc, zadaje coraz więcej pytań. Dlaczego żarówka świeci? Jak powstają dźwięki? Czy można grać w piłkę nożną na Księżycu?... Program Poznaj świat. Siły i energia odpowiada na setki pytań związanych z zagadnieniami siły, elektryczności, światła, dźwięku i ciepła. Umożliwia samodzielnie obserwacje, badania, doświadczenia naukowe i pozwala odkryć prawa rządzące zjawiskami. Doskonale sprawdza posiadaną wiedzę. Na ekranie komputera można wykonać wiele eksperymentów.
     Klikając i przesuwając różne przedmioty, konstruuje się obwód elektryczny, miesza farby, próbuje wagę sprężynową i zegar słoneczny, a nawet sprawdza, czy w przestrzeni kosmicznej słychać dzwonek budzika, i mierzy temperaturę panującą we wnętrzu Słońca.

ODKRYWAM ZIEMIĘ
     Program skierowany jest do dzieci w wieku do 7 do 13 lat. Bohaterowie programu - niestrudzone dzieciaki, odkrywają tajemnice Ziemi: skład gleby, mnogość minerałów, budowę skał, a także erupcje wulkanów czy trzęsienia ziemi. Zapoznają się z problemami ochrony środowiska. Młody użytkownik poznaje różne dziedziny wiedzy: geologię, archeologię, biologię, elementy fizyki... Sprawdza swoje wiadomości w licznych quizach, grach i zabawach. Uczy się, bawiąc. Korzystając z poszukiwań i doświadczeń bohaterów programu, dziecko może rozpocząć własne naukowe badania.

ODKRYWAM PRZYRODĘ
     Młodzi badacze, obserwując owady, odkrywają świat przyrody. Gracz bierze udział w niezwykłych przygodach i naukowych badaniach prowadzonych przez szóstkę dociekliwych urwisów. Biologiczną wiedzę wyniesioną z programu, sprawdza w licznych quizach, grach i zabawach. Użytkownik ma do wyboru 2 poziomy gier. Wersja sieciowa stwarza możliwość twórczej rywalizacji. Korzystając z poszukiwań i doświadczeń bohaterów programu, dziecko może rozpocząć własne naukowe badania.

ODKRYWAM FIZYKĘ
     Program Odkrywam fizykę przeznaczony jest dla dzieci w wieku od 7 do 13 lat. Wraz z szóstką bohaterów programu, młody gracz wchodzi w fascynujący świat fizyki. Działanie roweru, hulajnogi, taczek, wiatraka czy karuzeli staje się zrozumiałe. Cieszy w dwójnasób.
     Dociekliwość dzieci nie zna granic. Obserwują rzeczywistość, pytają i wyciągają zaskakująco słuszne wnioski. Na każdym kroku odkrywają tajemnice fizyki: fenomen koła, przemiany energii, ruch... Wiedzę zdobytą w programie gracz sprawdza się w licznych quizach, grach i zabawach. Grać można w domu bądź w szkole, indywidualnie lub w gronie kolegów. Punkty skrupulatnie odlicza komputer.

ENCYKLOPEDIA CZŁOWIEKA
     Wszechstronna, multimedialna Encyklopedia człowieka pozwala poznać budowę i położenie względem siebie wszystkich narządów, zależności pomiędzy układami, fizjologiczne przyczyny różnych odruchów i zachowań. Ukazuje człowieka z zewnątrz i od wewnątrz. Opisom części ciała, a nawet tkanek i komórek, towarzyszą obrazowe rysunki, zdjęcia animacje i filmy. Niezwykłe procesy zachodzące wewnątrz ludzkiego organizmu przestają być tajemnicze.

ENCYKLOPEDIA PRZYRODY
     Niezwykły program edukacyjny: szczegółowa encyklopedia a zarazem wielka przygoda w królestwie przyrody. Wszystkie ważne gatunki roślin i zwierząt występujących na Ziemi omówiono w Encyklopedii zgodnie z naukową systematyką istot żywych. Przedstawiono ich budowę, środowisko naturalne, sposób funkcjonowania, zwyczaje.
     Specjalna opcja Siedliska umożliwia obejrzenie roślin i zwierząt w ich naturalnym otoczeniu. Ruchoma lupa pozwala powiększyć wybrany fragment zdjęcia, a kliknięcie ikony mikrofonu - posłuchać odgłosów przyrody w wybranym siedlisku. W Encyklopedii opisano też powstanie życia na naszej planecie i jego ewolucję. Ważne miejsce zajmują wiadomości o formowaniu się powierzchni Ziemi, klimacie, morzach i oceanach. Jeden z działów to Zielona Księga zawierająca istotne i aktualne zagadnienia ekologiczne, takie jak globalne ocieplenie, zanieczyszczenie środowiska, wymarłe oraz zagrożone gatunki. Dzięki barwnym zdjęciom i filmom oraz obrazowym animacjom opisy w Encyklopedii przyrody nabierają życia. Objaśnienia czytane przez lektora stanowią uzupełnienie faktów i naukowych danych.

ENCYKLOPEDIA PTAKÓW
     Program edukacyjny o ptakach w formie wirtualnego muzeum. Pozwala poznać ptaki od a do z: w gnieździe i pod lupą badacza, w powietrzu i na egipskiej mozaice. W Encyklopedii szczegółowo omówiono życie ptaków, fizjologię i anatomię skrzydlatych, zachowania społeczne, odgłosy i nawoływania, sposoby zdobywania pokarmu, zaloty i rozmnażanie się, migracje, techniki lotu, obronę przed drapieżnikami, zagrożone gatunki oraz utratę naturalnych ptasich siedlisk. Na multimedialnych planszach i tablicach zgromadzono ciekawe zestawienia. Można porównać trajektorie lotu, trasy wędrówek, sposoby odżywiania, a także nogi, dzioby, jaja i gniazda różnych ptaków. W programie przedstawiono rodziny ptaków: ptaki drapieżne, udomowione, nielotne, morskie, wodne- pływające, wodno-błotne, sowy, jerzyki i kolibry, kuraki i gołębie, dzięcioły i tukany oraz papugi.
     Opisano marzenia człowieka o wzbiciu się w przestworza i próby skonstruowania machiny latającej. Informacje, dźwięki, zdjęcia, filmy, trójwymiarowe eksponaty zostały odpowiednio uporządkowane, a w poznawczą wędrówkę ułatwi użytkownikowi funkcja "Nawigator" ukazująca topografię muzeum i umożliwiająca błyskawiczne przemieszczanie się z miejsca na miejsce, nawet pomiędzy bardzo oddalonymi od siebie salami. Szybki dostęp do poszukiwanych wiadomości umożliwia również "Katalog obrazkowy", który systematyzuje wszystkie informacje zawarte w programie.

ENCYKLOPEDIA NAUKI
     Niezastąpione źródło doskonale i logicznie uporządkowanej wiedzy z zakresu nauk ścisłych i przyrodniczych. Program daje pełny obraz osiągnięć naukowych ludzkości. Ukazuje prawdziwe cuda natury, na co dzień niedostrzegalne dla ludzkiego oka. Pozwala zrozumieć intrygujące zjawiska, dla których trudno znaleźć wytłumaczenie. Dlaczego burzom towarzyszą grzmoty i błyskawice? Jak narodził się Wszechświat? Co powoduje, że niektóre przedmioty nie toną w wodzie? Tych i innych intrygujących pytań Encyklopedia nauki nie pozostawia bez odpowiedzi.

JAK TO DZIAŁA?
     Multimedialna encyklopedia techniki, kompetentna i pełna humoru. Dla dzieci...i dla dorosłych, którzy nie zawsze potrafią odpowiedzieć na pytanie: "Jak to działa?". Po magicznym świecie urządzeń, wynalazków i odkryć oprowadza Wielki Włochaty Mamut, zabawny i przyjazny przewodnik po programie, wyjaśniający zasady działania urządzeń i podstawowe prawa fizyki w sposób bardziej sugestywny niż każda książka. Główny ekran to warsztat, w którym przybyszów wita przyjazny głos Wynalazcy. Urządzenia zgromadzone w warsztacie za dotknięciem kursora poruszają się i wydają dźwięki. Z warsztatu można wyruszyć w niezapomnianą podróż śladami odkrywczego Mamuta, która wiedzie przez 4 główne działy programu: Urządzenia od A do Z: dział zawiera artykuły omawiające kilkaset urządzeń. Budowa i zasada działania każdego z nich, od rakiety po otwieracz do konserw, opisana jest w sposób zrozumiały za pomocą słowa, rysunku i animacji. Wszelkie wątpliwości wyjaśnia słowniczek; Działy nauki: szczegółowo opracowane 22 tematy, m.in. elektromagnetyzm, ciśnienie, tarcie, prąd, komputer, telekomunikacja... Animowane filmy obrazują konkretne prawa fizyki; Historia wynalazków, podzielona na 5 okresów, przedstawia powstanie zrębów nauki i pierwszych wynalazków (7000 lat p.n.e.-1250 n.e.), narodziny nauki nowożytnej (1251-1700), Rewolucję Przemysłową (1701-1850), wiek pary (1851-1940) oraz wiek krzemu (po 1941 roku); Księga Wynalazców to spis biografii w układzie alfabetycznym. Bohaterami Księgi są twórcy, którzy wywarli wielki wpływ na naszą cywilizację: Archimedes, Galileusz, Aleksander Bell, bracia Montgolfier i wielu innych, w tym też wynalazcy z Polski. Przy poszczególnych biografiach znajdują się portrety.

ZIEMIA. WYPRAWA DO WNĘTRZA PLANETY
     Multimedialny program poświęcony życiu Ziemi, dedykowany zarówno młodym kolekcjonerom i znawcom kamieni czy poszukiwaczom niezwykłości, jak i początkującym adeptom nauk geologicznych. Program opracowano w formie wirtualnego muzeum. Wizyta w nim to niepowtarzalna okazja na stworzenie przebogatej kolekcji kamieni, obejrzenie erupcji wulkanów i trzęsień ziemi czy narodzin i przeobrażeń naszej planety. Interaktywne pulpity pozwalają na samodzielne przeprowadzanie eksperymentów i obserwowanie niebezpiecznych procesów zachodzących na zewnątrz lub we wnętrzu Ziemi. Na mapach zaznaczono m.in. miejsca występowania rud metali, kamieni szlachetnych, paliw kopalnych, a także trzęsień ziemi i wulkanów oraz ruchy płyt tektonicznych... Niemal wszystkie elementy na mapach są aktywne. Klikając je, otwiera się okno z informacjami lub przechodzi do innego miejsca programu. W wędrówce od eksponatu do eksponatu i od planszy do planszy pomaga graczowi, oprócz indeksu, bardzo użyteczna opcja Nawigator, pozwalająca na błyskawiczne zorientowanie się w lokalizacji wszystkich elementów programu i ukazująca miejsce zajmowane w danym momencie przez użytkownika.

4. METODY REALIZACJI NARZĘDZI POMIARU.
     Do przygotowania prezentacji zawierającej treści przyrodnicze dla klasy V szkoły podstawowej wykorzystano oprogramowanie: Microsoft PowerPoint, Corel Draw.
     Przedstawiony test dotyczy działu "Ląd jako środowisko życia ". Dział ten podzielony jest na dwa odrębne podrozdziały: jeden zajmuje się światem roślin, a drugi światem zwierząt.
     Testy są dwustopniowe można w nich wyróżnić poziom wymagań podstawowych i ponad podstawowych. Zadania podstawowe są typowe i łatwe. Zadania z poziomu wymagań ponadpodstawowych.
     Pytania sformułowane są jako zadania z wyborem wielokrotnym. Takie pytanie składa się z trzonu, prawidłowej odpowiedzi i dystraktorów. Odpowiedź prawidłowa stanowi właściwe uzupełnienie trzonu, dystraktory są natomiast odpowiedziami błędnymi. Aby odrzucić dystraktory jako odpowiedzi błędne należy dobrze znać problem i właściwą odpowiedź.
      Prezentacja rozpoczyna się slajdem tytułowym, który umożliwia dziecku podjęcie decyzji, z jakiego zakresu wiadomości chce sprawdzić swoje wiadomości.
     Wszystkie slajdy posiadają przyciski, które pozwalają na przejście do strony początkowej
     Opuszczenie prezentacji następuje po naciśnięciu przycisku w kształcie strzałki.
     Jeżeli dziecko wybierze opowiedź błędną otrzyma informację zwrotną o tym czy zadanie zostało dobrze rozwiązane.
     Przejście do następnego slajdu z kolejnym zadaniem jest możliwe poprzez kliknięcie przycisku "wstecz"
     Poruszanie się po aplikacji oraz wbieranie odpowiedzi jest możliwe dzięki zastosowaniu hiperłączy. Jeżeli dziecko wybierze poprawną odpowiedź przechodzi do kolejnego pytania. Pojawienie się slajdu z następnym zadaniem jest nagrodą i wskazówką dla dziecka, że prawidłowa rozwiązało zadanie.
     Materiał nauczania " Ląd jako środowisko życia" obejmuje:
Budowę roślin, znaczenie jej organów, wymagania życiowe roślin. Różnorodność organizmów lądowych. Rozpoznawanie organizmów lądowych z pomocą atlasów, kluczy, przewodników.
Propozycje tematów lekcji z przykładowym pytaniem.

Temat lekcji:
Rola korzenia w życiu rośliny.

Rodzaje i funkcje łodyg.

Zakres materiału:
Wyróżnienie stref korzeniowych.
Określenie funkcji stref korzeniowych.
Omówienie roli korzenia w życiu rośliny.
Wskazanie zależności między budową korzenia a jego funkcjami.

Omówienie podstawowych funkcji łodygi.
Wyróżnienie rodzajów łodygi.
Podanie przykładów roślin o różnych rodzajach łodyg.

Temat lekcji
Do czego roślinie potrzebne są liście

Rola owoców i nasion.
Kolorowy świat owadów lądowych.

Zakres materiału:
Wykazanie funkcji liścia do procesu fotosyntezy

Omówienie budowy owoców.
Wyróżnienie rodzajów owoców.

Omówienie budowy zewnętrznej owadów.
Wykazanie różnorodności w budowie owadów związku z trybem życia. Omówienie wybranych czynności życiowych owadów.

Temat lekcji:
Gady typowe kręgowce lądowe.
Różnorodność w budowie morfologicznej ptaków.
Różnorodność w budowie ssaków.

Zakres materiału:
Wymienienie gadów żyjących w Polsce.
Omówienie budowy zewnętrznej jaszczurki- organizmu lądowego.

Wskazanie cech budowy zewnętrznej umożliwiających aktywny lot ptaka. Zwrócenie uwagi na różnorodną budowę dziobów, kończyn w zależności od trybu życia i sposobu zdobywania pokarmu.

Podanie przykładów ssaków lądowych.
Sposobu pobierania pokarmu oraz rodzaje pokarmu.

Slajd 3 obejmuje problematykę funkcji stref korzeniowych oraz roli korzenia w życiu roślin. Jest to pytanie problemowe. Dziecko oprócz posiadanej wiedzy musi wykazać się logicznym myśleniem, wnioskowaniem oraz prawidłową analizą przedstawionego schematu.
     Treści zawarte w slajdzie 3 wiążą wiadomości dotyczące roli i funkcji korzenia oraz łodygi. Uczeń musi wykazać się umiejętności łączenia posiadanej wiedzy, wykazaniem zależności pomiędzy funkcjonowaniem poszczególnych organów roślinnych.
     Tematykę dotyczącą wyróżniania rodzajów łodyg obejmują slajdy 7, 11. Uczeń spośród kilku odpowiedzi wybiera poprawną odpowiedź, która charakteryzuje łodygę zielną (slajd 7) oraz łodygę zdrewniałą (slajd 11).
     Ewentualną podpowiedź stanowią rysunki umieszczone obok odpowiedzi. Niektóre dzieci na drodze dedukcji mogą wskazać poprawną odpowiedź.
     Proces fotosyntezy przedstawiony jest na slajdach 4, 9.W slajdzie 4 dziecko określa miejsce gdzie występuje proces fotosyntezy.
     Natomiast zadanie 9 wymaga, aby na postawie schematycznej ilustracji uczeń wybrał jak nazywa się przedstawiony proces.
     Materiał z przyrody dla klas V obejmuje również zakres materiału odnośnie budowy i rodzajów owoców. Uczeń udzielając odpowiedzi na zadanie zawarte w slajdzie 6 musi wykazać się umiejętnością rozumienia czytanego tekstu, pomocą może służyć umieszczona ilustracja owoców.
     Umiejętność obserwacji kojarzenia jak również wykorzystania własnych doświadczeń jest niezbędne do udzielenia odpowiedzi na pytanie, "Dlaczego owoc śliwy jest pestkowcem".
     Zadanie umieszczone w slajdach 5, 10 wymagają od ucznia znajomości ogólnej budowy roślin oraz wyróżniania organów nadziemnych oraz podziemnych.
     Tematykę dotyczącą kolorowego świata owadów obejmują slajdy 15, 18, 19.
     Rozwiązując te zadania dziecko wykazuje się znajomością budowy zewnętrznej owadów oraz podanie prawidłowej kolejności występowania poszczególnych części owada.
     Dziecko ma również możliwość wykazania różnorodności w budowie owadów oraz związku z ich trybem życia.
     Slajd 19 związany jest z czynnościami życiowymi owadów. Zadaniem dziecka jest podanie prawidłowej kolejności poszczególnych ogniw przeobrażenia zupełnego owada.
     Gady jako typowe kręgowce lądowe- dziecko po zapoznaniu się z tym tematem powinno znać gady żyjące w Polsce oraz podać ich miejsce w systematyce.
     W zadaniu w slajdzie 21 dziecko wskazuje cechy budowy zewnętrznej ptaków umożliwiające aktywny lot ptaka.
     Uczeń zwraca uwagę na różnorodną budowę dziobów, kończyn w zależności od trybun życia i sposobu zdobywania pokarmu. Dziecko, aby udzielić odpowiedzi musi kliknąć na rysunek z głową ptaka.
     Pytanie umieszczone w slajdzie16 dotyczy znajomości specyfiki pobieranego pokarmu przez wybrane ssaki, w tym przypadku jako typowy roślinożerca przedstawiony jest jeleń.

5. PODSUMOWANIE.
     Umiejętność obsługi komputera oraz podstawowego oprogramowania umożliwia nauczycielowi samodzielne przygotowanie testu z danego działu, który sprawdzi wiadomości uczniów a zarazem urozmaici i uatrakcyjni przebieg lekcji.
     Taki test można wykorzystać jako sprawdzian bieżący, jako kontrolę podsumowującą dany zakres materiału ponadto jako zadanie domowe przygotowujące do sprawdzianu na lekcji oraz do samodzielnego sprawdzenia wiadomości dla samego ucznia.
     Usiłując rozwiązać problem, uczeń ogarnia myślą całość, zastanawia się nad wzajemnym stosunkiem poszczególnych elementów całości, następnie wykrywa elementy brakujące lub nie znane mu jeszcze związki między elementami i w ten sposób uzupełnia całość. Sprzyja to nie tylko rozwiązaniu problemu, ale i trwałemu opanowaniu związanego z nim wiedzy.
     Utworzenia takiego testu nie wymaga szerokiej wiedzy z dziedziny informatyki a uzmysłowi uczniom jak można efektywnie wykorzystać oferowane programy multimedialne.
     Należy jednak pamiętać, że komputer nie zastąpi nauczyciela w całości. Przy zastosowaniu komputera uczniowie pracują ok. 10 – 15 minut, aby przećwiczyć, powtórzyć lub przyswoić wiadomości.

ANEKS

LITERATURA:
  1. W. Okoń, Wprowadzenie do dydaktyki ogólnej, PWN Warszawa, 1987r.
  2. G. Noizet, J. P. Caverni, Psychologiczne aspekty oceniania osiągnięć szkolnych, PWN Warszawa 1988r.
  3. Program nauczania, Przyroda w klasach 4-6, WSiP Warszawa 1999r.
  4. Podręcznik przyrody do klasy 5, Praca zbiorowa: E. Błaszczyk, E. Kłos, B. Maliński, J. Sygniewicz, B. Zajdler, WSiP Warszawa 2000r.
  5. Podręcznik do biologii do klasy 5, Praca zbiorowa: prof. Dr hab. H. Lach, mgr J. Ślósarczyk, NOWA ERA Warszawa 1997r.
  6. Ćwiczenia z biologi dla klas 5, Praca zbiorowa: L. Palka, M. Piotrowicz, W. Stawiński, WSiP Warszawa 1987r.
  7. Sprawdzanie i utrwalanie wiadomości z zoologii w szkole podstawowej, praca zbiorowa: S. i K. Gertlerowie, WSiP Warszawa 1986r.
  8. Sprawdzanie i utrwalanie wiadomości z botaniki w szkole podstawowej, praca zbiorowa: S. Gertlerowa, L. Ogrzebacz, WSiP Warszawa 1986r.
  9. Zbiór zadań i pytań z przyrody, Praca zbiorowa: A. Adryjańska, Z. Kluz, M.M. Poźniczek, H. Wojciechowska, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego Kraków 2000r.
  10. Poznajemy tajemnice przyrody, Praca zbiorowa: A. Adryjańska, Z. Kluz, M.M. Poźniczek, H. Wojciechowska, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego Kraków 2000r.

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.
www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie
Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej
Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie