Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Poznajemy powietrze - scenariusz zajęć z ekologii

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 28238 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięczniePlatforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów. 

Scenariusz zajęć z ekologii "Poznajemy powietrze - doświadczenia, zabawy badawcze, działalność plastyczno - ruchowa" przeznaczony jest dla uczniów klasy I kształcenia zintegrowanego. Autorkami tego konspektu są Bogusława Przybylska i Wiesława Hnat. Scenariusz pokazuje jak można w sposób prosty i przyjemny wyjaśnić małemu dziecku co to jest powietrze i jakie posiada cechy.

Scenariusz zajęć dla klasy I nauczania zintegrowanego

Autor: mgr Bogusława Przybylska
mgr Wiesława Hnat
Szkoła Filialna w Zwanowicach

Temat zajęć: Poznajemy powietrze – doświadczenia, zabawy badawcze, działalność plastyczno – ruchowa.
Cele główne:
 • Rozwijanie pomysłowości, wyobraźni;
 • Zapoznanie uczniów z niektórymi właściwościami powietrza i jego znaczenia dla życia na Ziemi;
 • Kształtowanie postaw badawczych;
 • Rozwijanie motywacji do nauki czytania i doskonalenie umiejętności plastycznych.
Cele operacyjne:
 • Zna znaczenie powietrza dla życia na Ziemi;
 • Rozumie konieczność dbania o jego stan;
 • Rozbudza swoje zainteresowania poprzez doświadczenia;
 • Umie odczytać i rozumie znaczenie wyrażeń: morska bryza, sztorm, huragan, zefirek;
 • Potrafi wyrazić swoje odczucia w pracy plastycznej.
Metody i formy:
Metody: pokaz, objaśnienie, środki żywego słowa, improwizacja plastyczno – ruchowa, metoda zadań zamkniętych, samodzielnych doświadczeń i ćwiczeń; Forma: zajęcia grupowe, zbiorowe indywidualne jednolite

Środki dydaktyczne:
dętka od roweru, balony, świece, szklanki, samochodziki, piłeczki pingpongowe, ziemniak, mazaki, bibuła karbowana, wstążki, butelki, ilustracje, napisy, "Spotkanie z kurkiem na kościele" - fragment książki pt. "O wróbelku Elemelku", wiersz pt. "Psoty wiatru".

Przebieg:
 1. Zabawa "balon rośnie" – co uciekło z balonika? (nauczycielka przebija nadmuchany balonik) – powietrze.
 2. Gdzie znajduje się powietrze? (piłka, koło do pływania, dętka od roweru...) – demonstracja zgromadzonych przedmiotów.
  - Czy powietrze jest w wodzie? (doświadczenie- do słoika z wodą nauczycielka wrzuca ziemniak) – tak powietrze jest w wodzie, bo widoczne są pęcherzyki.
  Powietrze jest wszędzie – wypełnia całą powierzchnię wokół nas. Jest w roślinach, w wodzie, w ziemi. Otacza naszą kulę ziemską i ta warstwa nazywa się "atmosferą". Żeby się przekonać o jego istnieniu trzeba poobserwować jego działanie na rzeczy wokół nas ( dmuchanie na wiatraczek, pokaz latawca...)
 3. - A jakie jest powietrze? (Po wypowiedziach dzieci nauczycielka uogólnia: powietrze jest niewidoczne, bezwonne, nie możemy go posmakować i dlatego często zapominamy, że ono istnieje).
  - Czy powietrze jest ciężkie? (wypowiedzi dzieci) – uogólnienie - Tak powietrze ma swój ciężar. W encyklopedii dla dzieci znalazłam informacje, że w średnio dużym pokoju jest 45 kg powietrza.
  Spróbujmy je zważyć (doświadczenie z ważeniem baloników – na prowizorycznej wadze z pudełek i ołówka ważymy dwa puste balony przymocowane na końcach ołówka - waga nie wypina się. Potem jeden z baloników dmuchamy – balon z powietrzem wyraźnie opada na dół - wniosek – balon z powietrzem jest cięższy od pustego.
 4. Do czego jest potrzebne powietrze? (wypowiedzi dzieci np. oddychania, spalania – doświadczenie ze świecami. Zapalamy dwie świeczki, jedną przykrywamy słoikiem. Po pewnym czasie przykryta świeca gaśnie. W sali rozchodzi się specyficzny zapach – trzeba się powachlować.
 5. Z kolorowego papieru dzieci składają wachlarzyki i wachlują się. –
  - Co zrobiliście? ( wiatr)
  - Jak powstał? ( to ruch powietrza)
  - Co robi wiatr? (suszy bieliznę, kałuże, porusza żagle, potrzebny do serfingu...)
  Zabawy samochodzikami i piłeczkami – do plastikowego samochodziku doczepiony papierowy żagiel – dzieci dmuchają w żagiel a samochody poruszają się.
  Na dywanie (stoliku) ułożone są piłeczki pingpongowe, nauczycielka lub dziecko wypuszcza powietrze z nadmuchanego balonu na piłeczki – piłeczki poruszają się.
 6. Wiatr bywa groźny – huragan. Przewraca drzewa, niszczy domy, mosty.
  Wiatr powodujący burze na morzu to.....(sztorm), delikatny to.......(bryza morska).
  Na tablicy zostają umieszczone definicje rodzajów wiatru – odczytywanie ich przez dzieci. W przygotowanych pojemnikach z wodą dzieci robią "sztorm" i "bryzę morską" (dmuchając na powierzchnię wody).
 7. Psoty wiatru – prace plastyczne na podstawie wiersza pt. "Psoty wiatru" wykonane mazakami na naklejonej na kartce bibule karbowanej (przedtem należy omówić psoty wiatru np. zerwał kapelusz z głowy pani...).
 8. Spotkanie z Elemelkiem – teatrzyk np. opowiadanie "Spotkanie z kurkiem na kościele" (dawne sposoby obserwacji i określanie kierunku wiatru).
 9. Zabawa ruchowa przy piosence pt. "Wietrzyku psotniku" (przebranie dla dziecka pełniącego rolę wiatru).
 10. Taniec wiatru przy muzyce – pedagogizacja zabawy (taniec chłopców boliwijskich lub jakaś inna melodia) – improwizacja ze wstążkami.
 11. Wiatr potrafi być muzykantem – nauczyciel dmucha w różne instrumenty np. flet, harmonijka ustna.
 12. Butelkowa zabawa – dzieci dmuchają w szklane butelki po soczkach np. fragment piosenki o wietrze – ćwiczenia rytmiczne. Może być rytm piosenki zaproponowanej przez dzieci.
 13. O czym rozmawialiśmy?
  Co zanieczyszcza powietrze? (nawiązanie do utworu o kominie, który dymi...)
  Czy człowiek może coś zrobić, aby zadbać o stan powietrza, jego czystość? (filtry, katalizatory, benzyna bezołowiowa, jazda rowerem...)
  Nawiązanie do palenia papierosów przez dorosłych (można zadać jako zadanie domowe wykonanie znaczka pod hasłem "Nie pal w moim pokoju!").
Literatura:
E.J. Frączakowie, Kącik przyrody w wychowaniu przedszkolnym, Warszawa 1977

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.
www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie
Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej
Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie