Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Epilepsja. Jak rozpoznać objawy? Pierwsza pomoc

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 4643 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięczniePlatforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów. 

Napad padaczkowy powstaje w wyniku nieprawidłowych, nadmiernych wyładowań bioelektrycznych w komórkach nerwowych mózgu. Duży napad padaczkowy (grand mal) zaczyna się nagłą utratą świadomości i silnym napięciem wszystkich mięśni (faza toniczna).

Referat wygłoszony na posiedzeniu Rady Pedagogicznej Szkoły Podstawowej w Wożuczynie.
Opracowała:
mgr Aneta Żółcińska
nauczyciel wychowania fizycznego

EPILEPSJA – JAK ROZPOZNAĆ OBJAWY? PIERWSZA POMOC

     Napad padaczkowy powstaje w wyniku nieprawidłowych, nadmiernych wyładowań bioelektrycznych w komórkach nerwowych mózgu. Duży napad padaczkowy (grand mal) zaczyna się nagłą utratą świadomości i silnym napięciem wszystkich mięśni (faza toniczna). Chory czasem wydaje nieartykułowany głos lub krzyk, traci równowagę i upada, ma zatrzymane oddychanie, może przegryźć sobie język, wskutek niedotlenienia staje się bladosiny. Po kilku lub kilkunastu sekundach pojawiają się rytmiczne drgawki (skurcze) z naprzemiennym rozluźnieniem mięśni (faza kloniczna). W czasie napadu dochodzi do nadmiernego wydzielania śliny, niekiedy do oddania moczu. Po ustąpieniu drgawek klonicznych chory jest w stanie śpiączki, nie reaguje na żadne bodźce. Po około 2-3 minutach odzyskuje świadomość. Bezpośrednio po napadzie może odczuwać ból głowy, osłabienie, bóle mięśni, senność. Napady padaczkowe mogą występować seriami jeden po drugim, w krótkich odstępach czasu, między tymi napadami chory nie odzyskuje świadomości. Jest to stan padaczkowy, wymagający wezwania karetki pogotowia.

     Obok napadów dużych, padaczka przejawiać się może napadami małymi (petit mal), których obraz kliniczny jest bardzo różnorodny. W zależności, które struktury mózgu obejmowane są wyładowaniami, wyróżnia się napady:
  • ruchowe, uzewnętrzniające się drganiem całych kończyn lub ich części, czasem zwrotem gałek ocznych lub głowy na bok, niekiedy zaburzeniami narządów artykulacyjnych mowy,
  • zmysłowe, przejawiające się doznaniami wzrokowymi, słuchowymi, węchowymi lub czuciowymi, zwykle o stereotypowym przebiegu,
  • wegetatywne, objawiające się w postaci nagłych ostrych bólów brzucha lub nadmiernego wydzielania się śliny, nieuzasadnionej biegunki,
  • mieszane, składające się z różnych przejawów charakterystycznych dla powyższych podgrup.
     U dzieci dość często występować mogą napady z krótką utratą świadomości. Niekiedy wyłączeniu świadomości towarzyszy drganie powiek, nagłe wyprostowanie lub drgnięcie ciała. W czasie napadu dziecko zamiera w jakiejś pozie, wygląda jakby się zamyśliło, zapatrzyło w odległy punkt. Napad trwa krótko (5-20) sekund, a po jego ustąpieniu dziecko powraca do przerwanej napadem czynności, najczęściej nie zdając sobie sprawy z przebytego napadu. Dzieci z padaczką, częściej niż dzieci zdrowe, mają naruszoną równowagę procesów nerwowych i emocjonalnych. Dla dobrego samopoczucia dziecka z padaczką ważny jest właściwy stosunek do niego dzieci i opiekunów.

     Niezbędne jest wyjaśnienie osobom mającym kontakt z dzieckiem istoty choroby oraz udzielania pomocy w czasie napadu. W czasie dużego napadu dziecka należy zachować spokój i starać się chronić chorego przed doznaniem obrażeń fizycznych w czasie upadku. Starać się złagodzić upadek, ale nie wolno go przytrzymywać przy użyciu siły. Pod głowę dziecka należy podłożyć miękki przedmiot i - jeśli ma otwarte usta - wkładamy mu między zęby chustkę do nosa, róg ręcznika zabezpieczając w ten sposób przed przegryzieniem języka. Po ustaniu drgawek ułożyć dziecko w pozycji bezpiecznej. Nie podawać dziecku płynów ani tabletek, dopóki nie odzyska świadomości.

     Po napadzie umożliwić dziecku odpoczynek, zapewnić poczucie bezpieczeństwa. Podczas napadu (petit mal), dziecko może mieć szklane oczy nie reagować na bodźce otoczenia, może wykonywać - niepotrzebne w danej chwili - automatyczne czynności, chodzić słaniając się. Nie należy zatrzymywać lub starać się obudzić dziecka, gdyż może to wywołać u niego podniecenie i agresję. Usunąć przedmioty mogące spowodować obrażenia. Dziecko chore na epilepsję powinno być chronione przed silnymi stresami i nadmiernym wysiłkiem fizycznym. Nie można jednak ograniczać jego aktywności. Aktywność psychoruchowa dziecka hamuje napady i tym samym poprawia jego samopoczucie. Wymaga to indywidualnego podejścia do dziecka.

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.
www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie
Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej
Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie