Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Czterolatki w gabinecie weterynaryjnym

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 1098 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięczniePlatforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów. 

Wizyta 4- latków w gabinecie lekarza weterynarii była w roku 2000. ostatnim zajęciem cyklu spotkań dzieci z psami. Następstwem tego cyklu było opracowanie programu autorskiego, który zaczęłam realizować 4 lata później.


SCENARIUSZ
Zajęcia z grupą dzieci 4 letnich przeprowadzonego przez mgr E.Kawszyniec.
Temat:Spotkanie z lekarzem weterynarii A.Święcińską, w gabinecie małych zwierząt.

Cel główny:Dzieci poznają specyfikę zawodu weterynarza oraz wyposażenie gabinetu weterynaryjnego.

Cel szczegółowy:- dziecko uświadamia sobie, że psy, tak jak i ludzie, są żywymi istotami, które też chorują i cierpią oraz wymagają udzielenia pomocy i leczenia,
- w oparciu o zdobyte wiadomości dziecko potrafi zapobiec zakażeniu myjąc ręce po każdym kontakcie ze zwierzęciem

Metody:- słowna - rozmowa z lek. weterynarzem
- czynna - zabawa ze zwierzętami w gabinecie
- oglądowa - bezpośrednia obserwacja

Formy: praca z grupą
Pomoce:plansza informacyjna, zdjęcia RTG, elementy gabinetu


Przebieg spotkania
Grupa wchodzi do Gabinetu Małych Zwierząt, dzieci i nauczycielka witają się z p. dr Anetą Święcińską, lekarzem weterynarii. Dzieci przywiozły ze sobą Dudusia - świnkę morską z przedszkolnego kącika hodowlanego. Proszą, aby pani doktor obejrzała Dudusia. Pani Aneta ogląda świnkę: sprawdza stan skóry, uszu, zębów i pazurków.

Stwierdza, że Dudek wygląda dobrze, ale trzeba mu trochę przyciąć pazurki, bo mu za długie urosły. Do tego celu trzeba użyć specjalnych nożyczek, które pani doktor pokazuje dzieciom.

„Niekiedy zbyt długie pazurki przeszkadzają świnkom morskim w chodzeniu, dlatego trzeba je regularnie przycinać. Takie zabiegi pielęgnacyjne robi się także psom, kotom i królikom. Inaczej zaczynają chorować. Bolą je uszy i zęby, maja robaki. Tak samo jak ludzie, kiedy zaniedbają czynności higieniczne. Wasze mamy też obcinają wam paznokcie, jeśli macie za długie. Sami myjecie ręce, buzie, uszy i zęby.”

Nawiązując do robaczycy pani Aneta pokazuje dzieciom dużą planszę na ścianie. Na planszy widać drogę robaka do przewodu pokarmowego psa i sposób, w jaki można się zarazić robakami od psa.

N: - Jeżeli pies jest zarobaczony, to pewne jest, że jego właściciele bawiąc się z takim psem też wkrótce będą mieli robaki. Robaczyca jest groźna dla zdrowia i życia zwierząt i ludzi. Co więc należy robić, żeby się nie zarazić?

„Psa należy regularnie odrobaczać podając mu odpowiednie tabletki (sposób podania tabletki p. doktor prezentuje na swoim psie o imieniu Ron, który jest dużym wyżłem waimarskim).

Natomiast dorośli i dzieci powinni po każdej zabawie ze zwierzęciem myć ręce, aby zapobiegać rozprzestrzenianiu się robaków i innych zarazków. Inaczej będzie źle.” Pani doktor pokazuje dzieciom zatopionego w formalinie tasiemca, którego dzieci oglądają, dowiadując się przy okazji, jakiego spustoszenia w człowieku i zwierzęciu może dokonać taki osobnik.

Dzieci przechodzą z poczekalni do Sali Zabiegowej, gdzie znajduje się stół operacyjny, specjalna lampa bezcieniowa, ekran na zdjęcia RTG, półki z lekarstwami i narzędzia chirurgiczne. Są także fartuchy i gumowe rękawiczki. Wszystko to musi być czyste, a narzędzia do operacji muszą być wysterylizowane tak samo jak w szpitalu dla ludzi.

Pani doktor pokazuje dzieciom zdjęcia RTG i tłumaczy jak bardzo są one pomocne przy wykonywaniu operacji.

Na takim zdjęciu widać, w którym miejscu w ciele psa znajduje się piłeczka połknięta przez zwierzę. Ludziom czy dzieciom też się czasem zdarza połknąć jakiś niebezpieczny przedmiot. Wtedy zdjęcie RTG pomaga ten przedmiot umiejscowić w organizmie i wtedy operacja jest dzięki temu łatwiejsza.

Na zakończenie spotkania dzieci bawią się z kotem Jackiem, który jest rezydentem i stanowi żywą reklamę gabinetu. Piękny duży buras chętnie bawi się z dziećmi.

Dziękując za spotkanie nauczycielka i dzieci żegnają się z panią doktor, z jej psem Ronem i kotem Jackiem. Obiecują też, że od razu po powrocie do przedszkola najpierw umyją ręce a dopiero potem zasiądą do podwieczorku.
W GABINECIE WETERYNARYJNYM
Nie każdym 4-latkom, na co dzień się zdarza,

Zaliczyć wizytę u weterynarza.
A my dzisiaj ważymy naszego Dudusia
Waży kilo dwadzieścia,
Chyba utyć musiał.
O, ta plansza na ścianie jest ważna szalenie.
Pokazuje "którędy nadchodzi zagrożenie...",
Co dla psów i dzieci ten obrazek znaczy?
To, że pieski regularnie trzeba odrobaczyć.
Dzieciom po zabawie z psami
- tak juz musi być -
Jeść nie wolno brudnymi rączkami
- rączki trzeba myć!
Także po zabawie z kotem
- nie odkładać mycia rąk "na potem".
Gdy wszyscy tych zasad będziemy przestrzegać,
To żadnych problemów możemy się nie bać.
O tym nawet, wyżeł Ronek wie
I na wszelki wypadek odrobaczyć się chce.
My też ręce umyjemy,
Zanim podwieczorek zjemy,
Bo inaczej nas opadną tędy i owędy
tasiemce i glisty oraz inne mendy.

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.
www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie
Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej
Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie