Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Podwieczorek zdrowia

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 840 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięczniePlatforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów. 

Promujemy zdrowie przez: zdrowy styl życia, aktywny wypoczynek, zdrowe żywienie, dobre samopoczucie, zdrowy uśmiech i miłą atmosferę.

PODWIECZOREK ZDROWIA


24.11.2005


 1. Rola aktywności fizycznej dla zdrowia. Jak aktywnie spędzać czas wolny, bez TV i komputera?
 2. Wpływ racjonalnego żywienia na zdrowie człowieka. Wskazane i niewskazane produkty spożywcze.
 3. Konkurs zdrowej żywności – potrawy z jabłek
  • Walory smakowe jabłek, różnorodność potraw
  • Prezentacja dwóch potraw z jabłek przygotowanych przez poszczególne klasy
   (konkurs międzyklasowy)
  • Ocena i wybór najlepszej prezentacji
 4. Konkurs stroju wybranego kraju europejskiego. (konkurs międzyklasowy)
  • Wylosowanie kraju (tydzień wcześniej)
  • Przygotowanie charakterystycznego stroju (po 2 osoby z klasy: chł. i dz.)
  • Prezentacja stroju, odpowiedzi na pytania związane z krajem, którego strój jest prezentowany
  • Ocena i wybór najlepszej prezentacji
 5. Konkurs tańca – dowolny podkład muzyczny, dowolny sposób prezentacji. (konkurs międzyklasowy)
      - Ocena i wybór najlepszej prezentacji
 6. Konkurs humoru i dowcipu (konkurs indywidualny)
 7. Poczęstunek (konsumpcja przygotowanych potraw z jabłek)
 8. Promocja szkolnej gazetki
 9. Wróżby andrzejkowe
 10. Rozstrzygnięcie konkursów i wręczenie nagród.
 11. Zakończenie imprezy.


Tworzymy Szkołę Promującą Zdrowie

Od 22.02.2004 r. Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Wilczej Woli należy do Rejonowej Sieci Szkół Promujących Zdrowie przy PCEN w Rzeszowie, Oddział w Tarnobrzegu.

Zachęcamy wszystkich uczniów i nauczycieli do włączenia się w działania mające na celu promowanie zdrowia. Zdrowia, bez którego wszystko inne jest nieważne.

Promujemy zdrowie przez: zdrowy styl życia, aktywny wypoczynek, zdrowe żywienie, dobre samopoczucie, zdrowy uśmiech i miłą atmosferę.1.     
Sport to zdrowie”


Jeżeli mam zmęczony umysł to powinienem odpoczywać aktywnie. Ruch sprzyja pracy umysłu a długie siedzenie otępia.

Wszyscy musimy umieć gospodarować własnym czasem wolnym. Jest to warunek konieczny do wyrobienia dyscypliny, rozwoju umiejętności własnych oraz cech osobowych i optymizmu życiowego.

Wynalazki współczesnej cywilizacji, które w założeniu ich twórców mają służyć człowiekowi, mogą działać na niego niszcząco. Zastanówmy się czy nie zadużo czasu spędzamy przed telewizorem i komputerem? Dzięki tym technicznym urządzeniom daleki, nieznany świat stał się dostępny dla większości ludzi.

Telewizja pełni funkcję edukacyjną, może uwrażliwiać, rozwijać umysł i emocje, kształtować odczucia estetyczne. Ale telewizja może być źródłem złych doświadczeń. Oglądając często filmy nasycone przemocą tracimy wrażliwość na ból i cierpienie drugiego człowieka. Szczególnie młodzi ludzie, identyfikując się z postaciami pochodzącymi z oglądanego, nierealnego świata, próbują je naśladować. Niejednokrotnie wzorują się na negatywnych bohaterach, wcielając oglądane zachowanie w życie. Świat fikcji, wywołujący „dreszcz emocji” pomaga im oderwać się od własnych, niejednokrotnie trudnych problemów.


Telewizja i komputer niewłaściwie wykorzystywane absorbują czas, uwagę i emocje, zamiast rozwijać i kształcić, mogą uzależniać i ubezwłasnowolnić, ograniczać kontakty z ludźmi. Ponadto, spędzając zbyt wiele czasu przed telewizorem czy komputerem, rezygnujesz z czynnego wypoczynku, osłabiasz zdrowie fizyczne, nadwyrężasz wzrok i układ nerwowy.


W myśl powiedzenia „ w zdrowym ciele zdrowy duch”, jeśli czujesz się zmęczony i mało sprawny, a chciałbyś być zwinniejszy i silniejszy, musisz nad tym popracować i wykonywać często ćwiczenia fizyczne.

Sport wpływa na wyrobienie cech charakteru człowieka np. odwaga, siła, sprawność myślenia, chęć działania, optymizm życiowy...


Prezentacja ćwiczeń fizycznych poprawiających samopoczucie.

2.                 
”Nie wystarczy jeść – należy się odżywiać”


Racjonalne odżywianie to jeden z najważniejszych czynników wpływających na prawidłowe funkcjonowanie organizmu ludzkiego. Błędy żywieniowe odczuwają najbardziej dzieci. Wiąże się to z intensywnym rozwojem fizycznym i umysłowym młodego człowieka. W okresie dojrzewania organizm ludzki wykazuje zwiększone zapotrzebowanie na składniki odżywcze. Nieracjonalne żywienie powoduje kłopoty szkolne – trudności z koncentracją uwagi, pamięcią, może być przyczyną agresji i pesymizmu.

Prawidłowe odżywianie obejmuje takie produkty, jak:

o       mąki, kasze, makarony, pieczywo- źródło węglowodanów złożonych, błonnika, białka, witamin z gr. B, witaminy E, kwasu foliowego

o       sery twarogowe, kefiry, jogurty i inne przetwory mleczne –źródła białka, wapnia, witaminy B

o       ryby, jaja, sery, suche nasiona –źródło białka, witamin z gr. B

o       tłuszcze –źródło energii, witamin A,D,E

o       warzywa i owoce –źródło witamin i składników mineralnych


Nasza tradycyjna kuchnia jest zbyt słona, zbyt tłusta i zbyt słodka. Badania przeprowadzone w Europie i w USA wykazały, że niewłaściwe odżywianie powoduje wiele poważnych chorób (m. in. nowotworowych – ok. 50%). Nasze potrawy zawierają niewystarczającą ilość witamin i soli mineralnych.

Przy zakupie zdrowych produktów żywnościowych należy kierować się zasadami:

1)      Należy kupować produkty świeże lub mrożone

2)      Unikać żywności w puszkach

3)      Sprawdzać datę produkcji i termin przydatności do spożycia

4)      Nie kupować produktów bez gwarancji

5)      Unikać żywności sztucznie barwionej, słodzonej, konserwowanej

6)      Nie kupować tanich produktów nieznanego pochodzenia szczególnie na bazarach

7)      Unikać kupowania produktów przesadnie opakowanych w opakowania skrzące się kolorami i złocieniami.


Niektóre dodatki do żywności mogą poprawić jej wygląd, smak, zmienić kolor, konsystencję, zapach, przedłużyć trwałość. Innymi słowy oszukać węch i wzrok.


Prezentacja wskazanych produktów żywnościowych, rozszyfrowanie oznakowań na opakowaniach  niewskazanych produktów żywnościowych.


3.                 
Jabłka pełne zdrowia

Z ich powodu jesteśmy skazani na trudy życia na ziemskim padole. Były przyczyną kłótni najpiękniejszych na świecie kobiet, a także okrutnej wojny. Z drugiej strony wraz z berłem i koroną stały się symbolem władzy królewskiej. Wciąż cieszą się zasłużoną popularnością i miłością tłumów.

Jadamy je na surowo (tak jest najzdrowiej), przyrządzamy z nich kompoty, ciasta, nadzienia do kaczki lub gęsi. Mus jabłeczny jest pysznym dodatkiem do pieczonej wołowiny. Najlepiej czynią ci, którzy spożywają jabłka „do ogonka”. Najcenniejsze związki pektynowe mają one w blaszkach gniazd nasiennych i ściankach komórek.

„Wymiatają” niestrawione resztki pokarmowe z naszych jelit, regulują florę bakteryjną, zapobiegają nieprawidłowej fermentacji w jelitach i neutralizują działanie substancji toksycznych. Leczą zarówno biegunki jak i zaparcia. Działają też korzystnie na włosy i paznokcie oraz są wielkim przyjacielem naszych serc. Działają doskonale na krążenie krwi, wzmacniają mięsień sercowy, a także mają wpływ na poziom cholesterolu. A o ich właściwościach odchudzających wiedzą chyba wszyscy. Sycą nie tucząc – w 100 g jabłek jest zaledwie 30-60 kcal, w zależności od zawartego w nich cukru.

Choć dostępne są u nas przez cały rok, właśnie jesienią są najlepsze, o niepowtarzalnym smaku i aromacie...


Prezentacja potraw z jabłek.

4.                 
”Jak cię widzą, tak cię piszą”


Nasze dobre samopoczucie i zdrowe myślenie związane jest również z naszym wyglądem, a więc ze strojem.

Od wieków człowiek próbował okryć swoje ciało. Początkowo były to skóry zwierząt, które chroniły go przed zimnem. Ale to mu nie wystarczyło. Zapragnął  podobać się innym w tym, co miał na sobie. Zaczął wyrabiać tkaninę i dzianinę, które można ciąć, zszywać, marszczyć, układać, zaprasowywać itp.

Chociaż niektórzy twierdzą, że „nie ubiór zdobi człowieka”, to dobrze jest pamiętać, że „jak cię widzą, tak cię piszą”. Nie jest obojętne, co i kiedy na siebie wkładamy. Odpowiednim ubiorem możemy zarówno podkreślać swoją indywidualność jak i zatuszowywać wady figury.

Dzisiaj przyszło nam żyć w kraju należącym do Unii Europejskiej. Jesteśmy, więc Europejczykami. Zmuszeni jesteśmy do poznawania kultury krajów europejskich, tradycji a także stroju.

Abyśmy dobrze czuli się wyjeżdżając do wybranego kraju europejskiego musimy odpowiednio się ubrać.


Prezentacja strojów.

5.                 


                        Poprawiamy swój nastrój...


Kształtując poczucie odpowiedzialności za swoje zdrowie  fizyczne i psychiczne walczymy ze stresem. Relaksacja przy muzyce oraz taniec to dobry sposób na przezwyciężanie stresu.


Prezentacja występów klasowych (utwór muzyczny i układ taneczny)


6.                 

”Śmiech to zdrowie”


Innym sposobem psychicznego relaksu jest dobry humor i zdrowy uśmiech, więc pośmiejmy się wspólnie.


Prezentacja przygotowanych dowcipów, humorów i skeczy.

7.                 
Smacznego!

Zapraszamy wszystkich uczestników imprezy do poczęstunku.


8.                 
Poczytaj, dowiedz się sam...


W naszej szkole wydawana jest Gazetka Szkolna. Redaktorem naczelnym jest Sabina Porębska z klasy IIIa. W kolejnych numerach prezentujemy ciekawe informacje o zdrowym stylu życia, o zdrowym żywieniu, o życiu szkoły. Zapraszamy wszystkich uczniów do publikowania wśród społeczności szkolnej własnych, ciekawych materiałów.

Pod koniec roku szkolnego redakcja gazetki przeprowadzi konkurs sprawdzający wiadomości czytelników gazetki. Na zwycięzców czekają nagrody.


Rozdanie gazetek Nr 4 i 5

9.                 
HOKUS - POKUS CZARY – MARY
zapach wosku, cień na ścianie
Niech każda wróżba dobrą się stanie!

Z okazji zbliżających się andrzejek chcielibyśmy, aby dzisiejszy wieczór wprowadził nas w doskonały nastrój i urozmaicił zwykłą codzienność.

Życzymy wszystkim, aby ten wieczór odkrył tajemnice Waszej przyszłości, pomógł spełnić najskrytsze marzenia i przyniósł tylko szczęśliwe wróżby.

1)      Lanie wosku
Zapalamy świece, nalewamy wody do miski, podgrzewamy garnuszek z woskiem i do dzieła... Ostrożnie lejemy rozgrzany wosk przez dziurkę od klucza tak, aby wlewał się do zimnej wody. Gdy zastygnie, wyjmujemy go i przystawiamy w pobliże światła, tak by jego cień ukazał się na ścianie. Rezultat wróżby zależy od tego, co twórcy lejącemu wosk przyjdzie do głowy, gdy zobaczy kształt.

2)      Wróżenie z obierzyn
Ta wróżba polega na obraniu jabłka przez każdego z uczestników. Należy rzucić za głowę obierzynę, a z kształtu, w jaki się ułoży, odczytać pierwszą literę imienia przyszłego męża.

3)      Buty za siebie
Każdy uczestnik zabawy wyrzuca swoje buty za siebie. Jeśli but upadnie czubkiem do wyjścia, dziewczyna może liczyć na to, że wyjdzie za mąż, jeśli do wnętrza – zostanie starą panną. Można również ustawić buty wszystkich uczestników jeden za drugim w kierunku progu. Czyj but pierwszy dojdzie do drzwi, ta osoba pierwsza opuści stan panieński czy kawalerski.

4)      Wróżba z filiżankami
Pod trzema filiżankami należy schować: obrączkę(symbolizującą ślub), monetę (bogactwo), listek(miłość) a czwartą pustą(oznacza, że nowy rok nie przyniesie żadnych istotnych zmian). Następnie należy wybrać jedną z nich, po uprzedniej zamianie miejsc. Przyszłość już jest znana...


10.               
Ogłoszenie wyników konkursów. Wręczenie nagród.
11.             
Zakończenie imprezy.Opracowanie scenariusza: Stanisława Sidor Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Wilczej Woli

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.
www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie
Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej
Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie