Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Jestem częścią rodziny

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 1022 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięczniePlatforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów. 

W ramach programu zajęć "Przygotowanie do życia w rodzinie" w klasie piątej ważnym tematem jest rodzina. Celem tych zajęć jest uzmysłowienie uczniom ogromnej roli, jaką pełni rodzina w życiu każdego człowieka. Na szczególną uwagę zasługuje rola dziecka we współczesnej rodzinie.

Jestem częścią rodziny

Wstęp:

               Rodzina jest istotnym fundamentem życia człowieka. Wzrastanie dziecka
w szczęśliwej rodzinie lub odczuwanie jej braku dostarcza doświadczeń ważnych i wpływających na dalsze dorosłe życie.

 Teoretyczne ujęcie problemu:

               Rodzina powstaje , gdy kobieta i mężczyzna z radością i nadzieją decydują się zostać rodzicami. Już w łonie matki między dzieckiem i jego rodzicami rodzi się silna więź, która po jego urodzeniu będzie dalej wzmacniana dzięki dawaniu miłości. We wspólnocie, którą tworzą: matka, ojciec i dziecko (dzieci), każdego dnia realizowane są najważniejsze potrzeby wszystkich członków rodziny. W rodzinie następuje również przekazanie fundamentalnych wartości, postaw i tradycji. Dzięki nim w atmosferze miłości, akceptacji i zrozumienia, dziecko może się harmonijnie rozwijać i dojrzewać.
Człowiekiem dobrym, mądrym i zdolnym kochać innych ludzi w przyszłości stanie się to dziecko, które w dzieciństwie nauczyło się współtworzyć swoimi czynami i słowami pozytywną atmosferę w domu rodzinnym.
W ten sposób człowiek otrzymuje wszystko, co będzie mu potrzebne do założenia własnej szczęśliwej rodziny.

Cel główny: Rodzina jako wspólnota oparta na silnych więziach.

Cele operacyjne:
Uczeń po przeprowadzonej lekcji powinien:
-        znać pojęcie rodziny i uświadomić sobie jej znaczenie,
-        widzieć swoje miejsce w rodzinie,
-        pogłębiać więź rodzinną.

Odbiorca: Klasa V szkoły podstawowej.

Metody i techniki pracy:
-        uzupełnianie zdań niedokończonych,
-        praca w grupach,
-        pajęczynka,
-        fotoekspresja,
-        graffiti.
Materiały: kłębek wełny, 2 markery, kartki papieru, wycięte z gazet kolorowe zdjęcia członków rodzin, karteczki samoprzylepne.

Czas: 45 minut.

Przebieg zajęć:

1.      Powitanie uczniów. Przypięcie na tablicy tematu zajęć. (1 min.)
2.      Wszyscy uczniowie siedzą w kręgu. Nauczyciel zaczyna ćwiczenie i mówi: „Rodzina to .............” i rzuca kłębek wełny następnej osobie. Uczniowie podają skojarzenia związane z rodziną. (5 min.)
3.      Nauczyciel z uczniami tworzy pojęcie rodziny, a później pyta, co łączy członków rodziny? Czego symbolem jest nić? Kiedy powstaje więź rodzinna? Kiedy zostaje naruszona? (6 min.)
4.      Nauczyciel poleca uczniom wybrać ze zdjęć wyciętych z gazety te, które przypominają ich rodziny. Dzieci uzasadniają swój wybór. (5 min.)
5.      Nauczyciel mówi, że każdy zajmuje określone miejsce w rodzinie i od każdego z członków uczy się. Po zastanowieniu uczniowie na trzech kartkach wpisują: Czego nauczyłem się od Mamy, od Taty, od rodzeństwa i przyczepiają kartki na tablicy pod sylwetkami mamy, taty, dzieci. (5 min.)
6.      Wspólnie z uczniami nauczyciel wyciąga wnioski o znaczeniu rodziny w życiu człowieka oraz funkcję członków (przede wszystkim roli Mamy i Taty). (5 min.)
7.      Uczestnicy zajęć ustalają jaki może być ich wkład w życie rodziny? Co mogą dać rodzicom i rodzeństwu? Podzieleni na 2 grupy próbują to namalować. (7 min.)
8.      Reprezentanci grup omawiają propozycje uczniów. (5 min.)

Przewidywane efekty zajęć:
Po zakończonej lekcji uczeń potrafi:
1.      Zdefiniować rodzinę.
2.      Umie rozróżnić funkcje członków rodziny.
3.      Potrafi aktywnie włączyć się w życie rodziny.

Ewaluacja zajęć:
Uczniowie na dużych kartkach piszą dalszy ciąg zdania: „Na dzisiejszych zajęciach ......................... .” (5 min.)


Wskazówki metodyczne:
Ze względu na zachodzące zmiany we współczesnych rodzinach (przemoc, rodziny niepełne, dzieci porzucone) zrealizowanie tego zagadnienia wymaga rozwagi. Ważne jest, aby nie zranić uczuć dzieci z rodzin dysfunkcyjnych i raczej skupić się na pozytywnych przykładach. Każdy dom i rodzina w nim mieszkająca jest inna i nie należy ich porównywać, a co najważniejsze oceniać wszystkich jedną miarą. Rodzice powinni pamiętać, że spoiwem które łączy rodzinę jest miłość. Jednak mądra miłość wymaga, aby i dzieci chciały aktywnie współtworzyć rodzinę, dlatego należy im to uświadomić.

Bibliografia:
1.      J. Krzyżewska, „Aktywizujące metody i techniki w edukacji wczesnoszkolnej.
Część I”. Wydawnictwo AU OMEGA, Suwałki 1998
2.      T. Król, „Wędrując ku dorosłości. Wychowanie do życia w rodzinie dla uczniów klas V – VI szkoły podstawowej”. Wydawnictwo RUBIKON, Kraków
3.      T. Król, K. Maśnik, G. Węglarczyk, „Wychowanie do życia w rodzinie. Program nauczania dla klas V – VI szkoły podstawowej”. Wydawnictwo RUBIKON, Kraków
4.      I. Gumowska, „Księga nastolatków”. Warszawa 1990 

Opracowała:
Mirosława Boluk
Szkoła Podstawowa nr 76
we Wrocławiu

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.
www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie
Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej
Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie