Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
koło ekologiczne w edukacji dzieci z niepełnosprawnością intelektualną

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 847 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięczniePlatforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów. 

Edukacja ekologiczna może być nacechowana nudnymi i trudnymi do zrozumienia dla ucznia treściami. Może również stać się okazją do pokazania młodemu człowiekowi świata ciekawego, zaskakującego i inspirującego.
Niniejszy artykuł jest zainspirowany moimi uczniami i ich osiągnieciami w tej dziedzinie.


Koło ekologiczne prowadzę w Specjalnym Ośrodku Szkolno - Wychowawczym od pięciu lat. Staram się, aby poprzez działalność w kole dzieci:
- rozwijały swoje zainteresowania przyrodnicze
- pogłębiały wiedzę o ochronie przyrody oraz sposobach przeciwdziałania degradacji środowiska naturalnego
- tworzyły więzi emocjonalne z przyrodą
- kształtowały swe podstawy proekologiczne i zdrowotne
- kształtowały postawy aktywnego uczestnictwa w samodzielnym poznawaniu świata.
Działalność koła to zaróno zajęcia teoretyczne jak i zajęcia terenowe. Są to najczęściej wycieczki po najbliższej okolicy. Sprzyja temu malownicze położenie Kalwarii Zebrzydowskiej oraz bliskie położenie ciekawych miejscowości m.in. Lanckorony i Zebrzydowic.
Wycieczki te są doskonałą okazją do zbierania ciekawych okazów roślin i nasion. Z zebranych i zasuszonych roślin wykonujemy zielniki. Staram się aby spotkania koła odbywały się w "domowej atmosferze" , tzn. przy herbacie i drobnym poczęstunku. Zajęcia prowadzę społecznie, sama również finansuję nagrody dla uczniów. Zadania w konkursach różnicuję w ten sposób, aby każde dziecko mogło osiągnąć sukces. Wszyscy uczestnicy konkursu są nagradzani. Uczniowie otrzymuję nagrody rzeczowe zarówno w konkursach jak i za aktywny udział w pracach koła.
W 2002 roku opracowałam z uczniami Projekt Ścieżki Ekologicznej w najbliższym otoczeniu. Ścieża została opisana i udokumentowana fotograficznie. Staramy się również nie tylko od święta, ale systematycznie sprzątać tereny zielone wokół bojska, z którego gościnnie korzystamy.
Moi uczniowie uczestniczyli w konkursach wiedzy teoretycznej i konkursach plastycznych organizowanych w Krakowie, gdzie osiągnęli wysokie wyniki potwierdzone dyplomami i nagrodami. Zostaliśmy również zaproszeni na wspólną wycieczkę do Parku Krajobrazowego i Skansenu w Wygiezłowie.
Współpracujemy także z Fundacją "Sunflower" w Stryszowie prowadzącą gospodarstwo ekologiczne. Uczestniczyliśmy tam m.in. w warsztatach ekologicznych poświęconych florystyce.
Elementy edukacji ekologicznej realizuję również na lekcjach j. polskiego, chemii, "godzine z wychowawcą".
Te kilka lat działalności koła przekonało mnie, iż jest to bardzo wartościowa forma pracy pozalekcyjnej dla dzieci z niepełnosprawnością intelektualną.

URSZULA DYRGA
SOSW w Kalwarii Zebrzydowskiej.

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.
www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie
Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej
Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie