Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Działalność kola turystycznego w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 1222 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięczniePlatforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów. 

Jestem nauczycielem geografii i matematyki w Specjalnym Ośrodku Szkolno- Wychowawczym w Pile. Swoje hobby- turystykę i krajoznastwo staram się przenieść na grunt zawodowy,zainteresować uczniów aktywną formą spędzania wolnego czasu, dlatego prowadzę kolo tyrystyczne. 

Działalność kół zainteresowań w szkołach jest aktywnym elementem uzupełniającym edukację ucznia.  Jedno z takich zadań ma w swoim programie koło turystyczne działające w Specjalnym Ośrodku Szkolno- Wychowawczym w Pile, które zrzesza  dzieci i młodzież z upośledzeniem w stopniu lekkim. Zadaniem koła jest również zainteresowanie uczniów regionem, w którym mieszkają i jego walorami. W takim celu zorganizowałam kilka  wycieczek po Pile. Uczniowie obejrzeli m. in.: pomnik i popiersie słynnego pilanina - Stanisława Staszica, pomnik przedstawiający kulę ziemską - poświęcony byłym, obecnym i przyszłym mieszkańcom Piły, na Placu Zwycięstwa patrzyły na strzelistą bryłę pomnika Tysiąclecia Państwa Polskiego.
Kolejna wycieczka prowadziła szlakiem pilskich zabytków. Szczególną uwagę młodzież zwróciła na: dom, w którym urodził się Stanisław Staszic, a także budynek z połowy XIX wieku - obecnie Muzeum Okręgowe, zabytkowe kamienice przy ulicy 11 listopada. Dzieci podziwiały również budynki przy Placu Staszica.
 W Muzeum Okręgowym w Pile młodzież obejrzała wystawy stałe i okresowe. Zobaczyliśmy prezentację twórczości Jana Matejki - słynnego polskiego malarza. Wszystkim bardzo podobała się kolorowa ekspozycja wytworów ludowego twórcy Józefa Chełmowskiego pt. „Fabryka wyobraźni” .
Niezapomnianych wrażeń dostarczyła młodzieży wycieczka zorganizowana do rezerwatu przyrody  „Kuźnik”, ukazująca  malowniczy krajobraz leśno- jeziorny bogaty w faunę i florę. Podziwianie przyrody stało się dla uczniów źródłem głębokich doznań estetycznych, radości i zadowolenia.
Formą pracy koła turystycznego, która dała wychowankom wiele radości i zadowolenia, było spotkanie przy ognisku. Wśród wielu atrakcji znalazło się: pieczenie kiełbasek i ziemniaków, śpiewanie piosenek turystycznych, zabawy integrujące grupę, jazda rikszą.
Aby przybliżyć członkom koła miejsca upamiętniające wydarzenia historyczne, zorganizowałam wyjścia na cmentarz w Leszkowie. Wychowankowie uczcili pamięć walczących o niepodległą Polskę, zapalając znicze.    
Młodzież z koła turystycznego  systematycznie uczestniczy w lekcjach bibliotecznych z cyklu „Odkrywamy Europę – nasze podróże po krajach Unii Europejskiej” w Bibliotece Miejskiej Filia nr 4 przy ul. Śniadeckich. Uczniowie zapoznają się z położeniem, granicami, stolicami, ukształtowaniem powierzchni i innymi cechami geograficznymi poszczególnych krajów. W ubiegłych latach na zajęciach były prezentowane kraje sąsiadujące z Polską. W tym roku szkolnym omawiano  następujące państwa: Portugalia, Hiszpania, Francja, Belgia, Holandia, Luksemburg, Dania, Grecja, Irlandia. Zapamiętane wiadomości wykorzystywane są do rozwiązywania krzyżówek i quizów. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się prezentację fotografii ukazujące znane miejsca i budowle danego kraju. Młodzież ma możliwość doskonalić swoje umiejętności poprzez wyszukiwanie informacji o poznanych państwach w encyklopediach i słownikach o tematyce geograficznej. Wiele satysfakcji przynosi wszystkim udział w konkursie na spostrzegawczość i zdolność szybkiego kojarzenia pojęć. Zajęcia te są bardzo ciekawe i atrakcyjne, uczniowie chętnie w nich uczestniczą.
Dużym zainteresowaniem wychowanków naszego Ośrodka cieszą się wycieczki poza Piłę. Wielu niezapomnianych wrażeń przyniosły wszystkim uczestnikom wyjazdy do Torunia, Kołobrzegu, Poznania, Biskupina, Osieka.
Zajęcia zorganizowane przeze mnie służą wzbogaceniu wiadomości, umiejętności i nawyków nabytych przez dzieci i młodzież na lekcjach. Dążę do wywołania u wychowanków aktywności intelektualnej, emocjonalnej, społecznej i zdrowotnej. Dzięki zajęciom w kole turystycznym przygotowuję moich wychowanków do racjonalnego organizowania i wykorzystywania wolnego czasu, służącego rozwojowi ich osobowości. 


Renata Sierhej

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.
www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie
Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej
Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie