Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Problemy dziecka alergicznego w szkole

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 1309 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięczniePlatforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów. 

Alergik też może normalnie ćwiczyć i funkcjonować w świecie Trzeba tylko mu pomóc w szkole dobrze się odnaleźć. Ten artykuł ma taki cel uświadomić nauczycielom problemy ucznia z jakimi się spotyka w codziennym życiu

Małgorzata Korzun

     Problemy dziecka alergicznego w szkole

Nauczyciele w swojej codziennej pracy coraz częściej spotykają się z dziećmi chorującymi na różnorodne postacie alergii. Dzieje się tak dlatego, ponieważ systematycznie wzrasta liczba dzieci chorujących na alergię. W wysoko rozwiniętych krajach liczba ta wynosi od 35 do 50% populacji. Tak więc co drugie – trzecie dziecko w szkole może mieć ten problem zdrowotny, który przy niezrozumieniu otoczenia może być dla dziecka także poważnym problemem społecznym.
Choroba alergiczna może objawiać się w różnych częściach naszego organizmu. 1.Na skórze mogą to być bąble pokrzywkowe, lub grudki podobne do grudek występujących  w świerzbie. Wykwity te są silnie swędzące co powoduje niepokój, zaburzenia koncentracji.
2. W górnych drogach oddechowych alergia objawia się surowiczym wysiękiem w nosie, gardle i zatokach co daje objawy kichania, kataru, zapchanego nosa i czasami uporczywego kaszlu. Objawy te mogą występować przez cały rok. Dziecko sprawia wrażenie chorego na grypę.
3. U niektórych dzieci wiosną występują objawy pyłkowicy tzn. objawy kichania, świądu nosa, kataru oraz łzawienia i zaczerwienia oczu
4. Alergia umiejscowiona w oskrzelach daje objawy świszczącego oddechu, kaszlu, a przy skurczu oskrzeli napadu duszności. Są to objawy astmy.
Ponadto alergia może objawiać się bólami brzucha, biegunkami, migrenowymi bólami głowy co może w znacznym stopniu zaburzać funkcjonowanie fizyczne i psychiczne ucznia.
Przyczyną tego schorzenia występującego pod tak wieloma postaciami są  alergeny- czyli czynniki uczulające, które  u osób predysponowanych genetycznie – czyli alergików mogą w każdej chwili spowodować wyżej wymienione objawy.  Alergenami mogą być różnego rodzaju pokarmy (najczęściej mleko, jaja, ryby, orzechy, czekolada), ale także kurz, pleśnie, pyłki traw, zbóż, drzew i chwastów, sierści zwierząt. Ponadto objawy alergii mogą nasilać zimne powietrze, pyły organiczne, zmiany pogody i klimatu, wysiłek fizyczny.
Z wieloma tymi czynnikami może spotkać się uczeń w szkole. Zwierzątka i różnego rodzaju rośliny trzymane w pracowni biologicznej, zakurzone mapy i książki, środki chemiczne i drażniące w pracowni chemicznej czy pracowniach zajęć technicznych, źle przewietrzone lub zimne sale gimnastyczne itd. itd.
Występujące u dziecka alergicznego pod wpływem tych czynników problemy zdrowotne mogą stać się dla dziecka także problemami społecznymi. Dziecko ze zmianami skórnymi, czasami umiejscowionymi na odkrytych częściach ciała może być przedmiotem kpin ze strony rówieśników lub obaw, że jest to coś zaraźliwego. Takie dziecko boi się rozebrać na lekcji WF, aby nie wzbudzać niepotrzebnego zainteresowania swoją osobą. Takie dzieci mogą być czasami niespokojne, z powodu świądu skóry wiercić się i drapać na lekcji, co przez niektórych nauczycieli może być potraktowane jako złe zachowanie. Z kolei leki, które to dziecko bierze dla złagodzenia objawów choroby mogą czasami także zaburzać jego koncentrację, powodować senność, zmniejszając możliwość jego percepcji.
Dzieci z nieżytami górnych dróg oddechowych trwającymi przez cały rok mogą być posądzane o roznoszenie infekcji, dzieci kaszlące będą innym przeszkadzały w lekcji – same popadając w stany depresyjne, że są inne w stosunku do rówieśników. Dzieci uczulone na pyłki mają czasami tak silne objawy kataru i zaczerwienienia oczu iż mogą być posądzane o branie używek typu alkohol lub narkotyki. Również niektóre leki mające na celu zmniejszenie tych objawów mogą zaburzać ich sprawność intelektualną  (w okresie pylenia roślin wypadają przecież egzaminy końcowe w szkołach łącznie z maturą).
Wreszcie dzieci z astmą mogą być mniej sprawne ruchowo, same ograniczając sobie wysiłek fizyczny, co czasem w sposób jednoznaczny  obniża ich wartość w oczach rówieśników i nauczycieli.
Wnioski dla uczniów, rodziców i nauczycieli:
1.      Rodzice winni współpracować z pielęgniarką szkolną, wychowawcą klasy i nauczycielami informując na bieżąco o aktualnym stanie zdrowia dziecka przynosząc do gabinetu szkolnego aktualne zalecenia lekarza alergologa.
2.      Wychowawca klasy na początku roku winien wiedzieć ilu takich uczniów jest w klasie i z jakim typem alergii, co pomoże mu w poinformowaniu innych nauczycieli o tym problemie ( szczególnie tych nauczycieli u których podczas trwania lekcji mogą nasilić się objawy alergii u dziecka).
3.      W ramach promocji zdrowia przy współpracy ze szkolnym kołem PCK informować uczniów, że choroba alergiczna nie stanowi zagrożenia dla innych uczniów.
4.      Integrować uczniów w klasie jednocześnie ucząc tolerancji dla rówieśników chorych lub mniej sprawnych.
5.      Oceniać uczniów z alergią w zależności od ich aktualnych możliwości fizycznych i psychicznych.

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.
www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie
Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej
Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie