Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
„ Jaki ptak wykluje się z tego jaja? ’’- zapoznanie dzieci z różnorodnością gatunków ptaków i ich jaj

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 3096 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięczniePlatforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów. 

Zapoznanie dzieci z róznicami w wielkości i kolorystyce jaj ptasich, z róznorodnością gatunków wśród ptaków, ich trybem zycia i sposobem odźywiania. Zajęcie przeznaczone dla dzieci pięcio i sześcioletnich.

AUTOR: Edyta Walentek

CEL GŁÓWNY: Zapoznanie dzieci z różnicami w wielkości i kolorystyce jaj ptasich, z różnorodnością gatunków wśród ptaków, ich trybem zycia i sposobem odżywiania.

POMOCE: ilustracje przedstawiające gniazda wybranych ptaków ( strusia, orła, dzikiej kaczki, pingwina, skowronka, kolibra ) oraz sylwety tychże ptaków i ich jaj; odgłosy ptaków nagrane na kasecie magnetofonowej

LITERATURA:
 1. J.Andrychowska-Biegacz „Gry i zabawy rozwijające dla dzieci młodszych”.
 2. Lieslie Feierstone Barna, Teri Crawford Jones „ Księga pytań i odpowiedzi”
PRZEBIEG:
 1. Wysłuchanie opowiadania pt. „ Gdybym był ptakiem” z muzyką w tle F. Chopina Nokturn cis – moll op. posth.

       “ Wyobraź sobie, jesteś ptakiem... Staraj się poczuć jak ptak. Już masz skrzydła i stajesz się coraz lżejszy i lżejszy... Wyobraź sobie świat z lotu ptaka, fruniesz wysoko, wysoko ponad ziemią, z szachownicy pól słyszysz głosy nawołujących się ludzi... A wieczorem razem z innymi szukasz schronienia w starym dębie na rozstajach. Jest tak stary, że nawet najstarszym ludziom wydaje się, że rośnie tu od zawsze. Miło jest usiąść w zaciszu jego listowi. Wiatr kołysze gałązkami, czujesz tylko to łagodne falowanie, łagodny szum wzbierający z podmuchem wiatru...A kiedy nastaje świt, powoli otwierasz oczy, ze światłem poranka fruniesz w nowy dzień, znów wysoko, wysoko ponad ziemią...Pomyśl przez chwilę, czy dobrze być ptakiem...”
 2. Rozmowa: Czy chciałbyś być ptakiem, dlaczego? Jakim ptakiem chciałbyś być: dużym/małym, pomagającym człowiekowi, drapieżnym itd.
 3. Prezentacja na gazetce ściennej ilustracji przedstawiających ptasie gniazda w ich naturalnym środowisku. Zwrócenie uwagi na wielkość i ubarwienie znajdujących się w nich jaj. Omówienie ilustracji. Próba odgadnięcia do jakich ptaków mogą należeć owe gniazda i jaja. Przyporządkowanie sylwet ptaków do odpowiednich ilustracji. Wysłuchanie odgłosów owych ptaków, odtwarzanych z kasety magnetofonowej. Zwrócenie uwagi na ich wielkość, naturalne środowisko, sposób życia i odżywiania, wysiadywania jaj i odżywiania oraz pożyteczność.
 4. Ćwiczenie ortofoniczne pt. „ Jakim jestem ptakiem? ” Dzieci siedzą w kole, kolejno wydają dźwięki naśladujące wybranego przez siebie ptaka. Pozostałe dzieci starają się je odgadnąć.
 5. Zapoznanie dzieci z kilkoma ciekawostkami dotyczącymi ptaków.
  Dlaczego struś i pingwin nie latają?
       Struś ma skrzydła, ale są zbyt małe do latania. Nie mogą unieść ciała ptaka wysokiego na ponad dwa metry. Struś, zamiast odfrunąć od nieprzyjaciół, ucieka. Ma długie mocne nogi, które pozwalają mu biec z szybkością do 60 kilometrów na godzinę. Jeśli struś nie może uciec, kopie wroga. Pingwin również ma za krótkie skrzydła, ale za to jest świetnym podwodnym pływakiem.

  Czy struś naprawdę chowa głowę w piasek?
       To nieprawda. Można jednak sądzić, że tak jest, gdyż czasami przestraszony struś na widok wroga kładzie się i wyciąga szyję na ziemi, by nie było go widać.

  Dlaczego kaczki nie przemakają do suchej nitki?
       Kaczki zawdzięczają to gładkim, zachodzącym na siebie piórom, które nie przepuszczają wody. Kaczki mają też gruczoł wytwarzający tłuszcz, który dziobem rozprowadzają po piórach. Zabiegi te sprawiają, że woda spływa z ptaków i pióra nie przemakają.

  Jak kaczki pływają?
       Kaczki mają szerokie, płetwowate stopy, których palce połączone są błoną. Stopy pełnią funkcję wioseł, gdy ptak jest w wodzie. Krótkie, mocne nogi sprawiają, że kaczka szybko wiosłuje.

  Gdzie ptaki mają uszy?
       Ptaki mają uszy umiejscowione z boku głowy. Jedynie sowa ma uszy umieszczone między dziobem a oczami. Takie położenie uszu oraz kształt „twarzy” owego ptaka(przypominający talerz) sprawia, iż potrafi odbierać najsłabsze i odległe dźwięki niemal jak antena satelitarna.
 6. Zabawa ruchowa orientacyjno-porządkowa „ Pilnowanie gniazda przed skradającym się kotem”.
       Jedno dziecko będzie kotem, dwójka – rodzicami piskląt. Dzieci - ptaszki biegają po sali, na przerwę w muzyce wychodzi z ukrycia kot. Dzieci – rodzice zaganiają wtedy ptaszki do gniazda, np. w umówiony róg sali i odstraszają zbliżającego się kota, wymachując rękami, tupiąc itp. Kiedy słychać muzykę, kot wycofuje się, ptaszki znowu fruwają. Dzieci wymieniają się rolami.
 7. Praca w małych grupach nt. „ Budujemy gniazdo”
       Dzieci w kilkuosobowych grupach budują gniazda z gałązek, papierków, sznurków, drucików, słomek, piórek, resztek wełny itp.
  Uświadomienie w ten sposób dzieciom, jak wiele wysiłku muszą włożyć ptaki w budowę gniazd i że nie wolno ich niszczyć.

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.
www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie
Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej
Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie