Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Otrzęsiny klas pierwszych gimnazjalnych

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 6069 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięczniePlatforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów. 

Przyjęcie pierwszaków do braci gimnazjalnej to nielada wydarzenie. Jak pomóc im przejść chrzest bojowy, by mogli stwierdzić: ,,Pierwsze koty za płoty" ? Nasz scenariusz zapewni wspaniałą zabawę zarówno uczniom jak i nauczycielom.

Otrzęsiny klas pierwszych gimnazjalnych

Tradycją w szkołach gimnazjalnych stał się ,,chrzest” klas pierwszych. Do najważniejszych celów tej zabawy należą: - integracja wychowanków,
  - rozwój ich twórczej inteligencji, -ciekawe spędzenie wolnego czasu, -przeciwdziałanie patologiom szkolnym.
Niezwykle trudno wyeliminować powszechne zjawisko znęcania się psychicznego i fizycznego starszych gimnazjalistów nad młodszymi. Coroczne organizowanie w naszej szkole otrzęsin spowodowało prawie całkowitą eliminację tzw. fali. Będąc wychowawczyniami klas II, przygotowałyśmy scenariusz i przeprowadziłyśmy całą imprezę szkolną. Chcemy się podzielić sposobem jej realizacji, aby ułatwić Państwu pracę przy przygotowywaniu podobnej. Na początku kilka ważnych uwag. Należy:
  - wybrać właściwy dzień, najlepiej piątek tuż po skończonych lekcjach,- wszystko przygotować dyskretnie, aby potem zabawa była interesująca,- zgromadzić rekwizyty, przydzielić zadania grupom co najmniej na tydzień przed terminem.- pamiętać o tym, że zabawy mają rozweselać, wzbudzić radość, a nie uwłaczać godności dziecka
Myślą przewodnią ,,otrzęsin” jest przejście ,,pierwszaków” przez trudny ,,gąszcz” fizycznych, psychicznych, intelektualnych zadań, aby stać się nareszcie ,,prawdziwym uczniem”. W tym celu w sali gimnastycznej można rozmieścić 9 stanowisk, na których uczniowie będą sprawdzać się- zaliczać daną konkurencję. Do stanowisk przydzieleni są uczniowie klas II, którzy odpowiadają za zgromadzenie rekwizytów, obsługę stanowiska oraz sprzątanie na zakończenie. Proponujemy następujące zabawy:
 1. Picie mikstury (można zaserwować kubek mleka z kartonu z czosnkiem).
 2. Czarodziejska dziura (uczniowie ćwiczą odwagę, wkładając rękę do otworu w pudełku , gdzie rozpoznają po dotyku przedmioty, np. pająka).
 3. Taniec z partnerem ( wykazują się kunsztem tańca przy dźwiękach tanga, walca, oberka itp.).
 4. Ścieżka zdrowia (na bosaka przechodzą ścieżką wysypaną kasztanami ).
 5. Ćwiczenie fizyczne ( dziewczęta muszą wykonać 30 skoków przez skakankę a chłopcy 15 ,,pompek”).
 6. Test na inteligencję ( wybierają z listy pytań dwa i muszą na nie odpowiedzieć, np. ile dni jest w roku).
 7. Stolik makijażu ( uczniowie poddają się upiększaniu twarzy przyborami do makijażu).
 8. Pieczętowanie ( otrzymują pieczątkę na czole stemplem wykonanym z ziemniaka).
 9. Tunel (na czworaka przedzierają się tunelem wykonanym z krzeseł zakrytych ciemnym materiałem, wewnątrz jest ukryty uczeń, który może trochę postraszyć ).
Po przygotowaniu stanowisk adepci na ucznia są wprowadzani na salę , przywitani przez dyrektora i wychowawców. Zostają zapoznani z zadaniami (należy zwrócić uwagę na bezpieczeństwo). Zachęcić uczniów, aby całą imprezę potraktowali z ,,przymrużeniem oka”, na wesoło, uświadomić, że to jest wyraz okazania im sympatii i akceptacji przez starszych kolegów. Uczniowie otrzymują karty obiegowe (tabelarycznie przedstawione nazwy konkurencji z miejscem na wpis zaliczenia wyżej wymienionych zabaw).
W czasie imprezy osoby uchylające się od wykonania testu, czy źle się zachowujące są przez wytypowanych ,,ochroniarzy” sadzani na ławkę kar ( np. 10 minut siedzenia). Na zakończenie dyrektor wręcza zawodnikom dyplomy pasowania na ucznia. Powyższa propozycja zorganizowania otrzęsin kl. I gwarantuje efektywne zagospodarowanie czasu z uwagi na konieczność integracji społeczności uczniowskiej .


Opracowały: mgr Krystyna Czajka, mgr Mariola Michalska

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.
www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie
Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej
Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie