Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Kilka słów na temat działalności świetlicy szkolnej

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 892 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięczniePlatforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów. 

W szkole, w której pracuję intensywnie działa świetlica szkolna. Uczęszcza do niej spora grupa dzieci, zwłaszcza klas 0-III są również uczniowie z klas wyższych. Wydaje mi się ,że jest ona atrakcyjna ponieważ dzieci chętnie spędzają w niej czas przed i po zajęciach. Świetlica utrzymuje ścisły związek ze środowiskiem rodzinnym podopiecznych.

Kilka słów na temat działalności świetlicy szkolnej.

     W szkole, w której pracuję intensywnie działa świetlica szkolna.
     Uczęszcza do niej spora grupa dzieci, zwłaszcza klas 0-III są również uczniowie z klas wyższych. Wydaje mi się ,że jest ona atrakcyjna ponieważ dzieci chętnie spędzają w niej czas przed i po zajęciach. Świetlica utrzymuje ścisły związek ze środowiskiem rodzinnym podopiecznych.
     Codzienny kontakt z rodzicami pozwala na głębsze poznanie sytuacji domowej dzieci. W ścisłym związku pozostajemy także z wychowawcami dzieci ,oraz pedagogiem i psychologiem szkolnym.
     Duża grupa dzieci korzysta z naszej pomocy przy odrabianiu lekcji za co rodzice są bardzo wdzięczni. Często realizujemy programy wspomagające rozwój dzieci- pomagając dzieciom z trudnościami w nauce.
     W grupie naszych dzieci są i tacy , którzy mają problem z nadpobudliwością, w związku z tym staramy się ich mieć cały czas na oku, blisko siebie. Dla skupienia uwagi proponujemy im zajęcia mające na celu wyciszenie ich. Ciągle staramy się ,,nadążyć za dzisiejszym” uczniem, towarzysząc w rozwoju jego zainteresowań i odkrywaniu talentów. Dlatego podejmujemy różne działania w tym celu między innymi dokonując zakupu ciekawych atrakcyjnych gier wspomagających rozwój dziecka, organizujemy zajęcia żywego słowa, umuzykalniające, plastyczne, gry i zabawy ruchowe, oraz techniczne.
     Wspólnie z dziećmi czytamy książki ,opowiadania i słuchamy bajek. Rozmawiamy na interesujące dzieci tematy. Zapraszamy ciekawych ludzi na spotkania podczas których opowiadają o swojej pracy, oraz na tematy bezpieczeństwa i zagrożeń środowiskowych.
     Gościliśmy między innymi: przewodnika PTTK , leśnika, pielęgniarkę, absolwentki szkoły medycznej, stomatologa, pracowników Poczty Polskiej, filatelistów, listonosza, policjantów ,nauczycieli i uczniów szkoły muzycznej.
     Każdego roku przygotowywujemy programy artystyczne z okazji Święta Ziemi.
     Umilamy czas najmłodszym organizując dla nich przedstawienia z cyklu ,,Cztery pory roku”. Organizujemy wiele konkursów świetlicowych i szkolnych w których dzieci chętnie uczestniczą.
     Wraz z dziećmi podejmujemy działania na rzecz innych, potrzebujących organizując akcje charytatywne ,,I ty możesz zostać św. Mikołajem”, czy zbiórkę karmy na rzecz Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt. Dzieci często odwiedzają seniorów w Domu Pomocy Społecznej, Weterana Walki i Pracy przygotowując dla nich karty z życzeniami, czy stroiki świąteczne. Są to tylko przykładowe propozycje działalności świetlicowej, wszystkie inne są skrupulatnie notowane w kronice świetlicowej, którą prowadzą dzieci.
     Mimo różnych opinii na temat tej formy opieki uważam, że praca w szkolnej świetlicy może dać dużo satysfakcji i zadowolenia.

Opracowała: Alicja Rutkowska.

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.
www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie
Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej
Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie