Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Nasze odbicie - dziecko

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 906 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięczniePlatforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów. 

Rodzice są pierwszymi wychowawcami dzieci.
Dają przykład jak się zachować, co zrobić w danej sytuacji. Dzieci czerpią z tego wzorce, niestety nie zawsze dobre. Często w zabawie można zaobserwować sceny zaistniałe w domu rodzinnym. Dzieci potrafią powtórzyć niemal każde słowo mamy czy taty, naśladować ton głosu, gesty. Kochając się i okazując sobie miłość w codziennych kontaktach, rodzice odsłaniają przed dzieckiem wartość uczucia, uczą dzielić się radościami i smutkami, rozwiązywać problemy. Ważnym zadaniem rodziców jest przekazanie dziecku sensu życia. Dlatego trzeba z dzieckiem rozmawiać na wszystkie tematy, przede wszystkim te trudne. Trzeba poświęcić dziecku swój czas, pobawić się wspólnie ,obejrzeć bajkę, pójść na spacer, poczytać książkę, przytulić. Nawet wyjątkowo trudne warunki nie tłumaczą postawy odtrącenia. Nie można dziecka pozostawić samemu sobie albo przed ekranem telewizora. Jeżeli rodzice nie oglądają filmów i bajek razem z dziećmi, nie komentują ich ani nie tłumacza, zostaną one uznane przez dziecko za źródła przynoszące wzory do naśladowania. W oczach dziecka fikcja na ekranie nie różni się niczym od prawdziwego życia. Dzieci chcą naśladować swoich filmowych bohaterów. Dlatego często dochodzi do aktów przemocy, walki itp. Czy rodzice wiedzą jakie programy oglądają ich dzieci, w jakie grają gry komputerowe?

Najważniejsza jest miłość.
Amerykański psychiatra, autor światowego bestselleru pt. Jak naprawdę kochać dziecko powiedział: Miłość jest podstawą związku pomiędzy rodzicem a dzieckiem. Żeby dziecko mogło w pełni rozwinąć swój potencjał, musi czuć, że rodzice je kochają i naprawdę się o nie troszczą. Jeśli tego nie czuje, zaczynają się kłopoty. Miłość daje dziecku poczucie bezpieczeństwa. Jeżeli dziecko wie , że ma oparcie w swoich rodzicach nie będzie się bało trudności i odważnie podejmie nowe zadania. Ważne jest aby ta miłość była „mądra”. Nie należy usuwać z drogi dziecka wszelkich przeszkód ale dodawać mu odwagi i podsuwać różne rozwiązania. Nie należy dziecka wyręczać z wszelkich czynności, które powinno wykonać samo. Często widać kiedy rodzice terroryzowani przez swoją pociechę spełniają wszystkie jego zachcianki, zamiast wytłumaczyć, że nie wszystko w życiu się dostaje tylko dlatego, że się chce. Dziecku trzeba uczyć co jest dobre a co złe, jak można się zachować a jak nie , bo można sprawić komuś przykrość, wyrządzić krzywdę. Według przysłowia Czego się Jasiu nie nauczył.... okres wieku dziecięcego jest najlepszym czasem zarówno na naukę jak i na wychowanie. Im wcześniej wpoimy dzieciom zasady postępowania tym mniej kłopotów będziemy mieć kiedy one zaczną dorastać
.
Charakter dziecka kształtuje się w pierwszych czterech latach jego życia. Jakie ono będzie zależy nie tylko od genów ale też od warunków jakie stworzą mu jego najbliżsi.
W pierwszym roku życia dziecko uczy się chodzić, biegać, poznaje świat. Skoncentrowane jest niemal wyłącznie na sobie, jest w centrum zainteresowania bliskich. Już w tym okresie bardzo ważna jest konsekwencja w postępowaniu rodziców. Maluch potrzebuje sztywnych norm, które zawsze przez niego będą przestrzegane. Nie wolno ustępować dziecku, ponieważ nie będzie wiedziało, która z reakcji jest właściwa.
Dwulatek zaczyna sobie zdawać sobie sprawę ze swojej odrębności. Niechętnie podporządkowuje się innym bardzo często mówi nie. Dochodzi często do krzyku, płaczu, rzucania się na podłogę. W takim przypadku najlepiej odwrócić uwagę dziecka i pokazać interesującą zabawkę, przytulić itp. Również w takich sytuacjach bardzo ważna jest konsekwencja i opanowanie rodzica.
W trzecim roku życia pojawia się u malucha umiejętność nawiązywania pierwszych przyjaźni. Często zbiega się to z pójściem do przedszkola, gdzie zaczyna się uczyć samodzielności, poznaje nowych kolegów koleżanki. Jest to okres harmonii i ładu, a także zadowolenia rodziców z pociechy.
Czterolatki znowu ogarnia duch przekory i uporu. Lubią się popisywać, przechwalać. Są bardzo chwiejne emocjonalnie. Na przemian płaczą, śmieją się i złoszczą. Następuje też gwałtowny rozwój mowy, wyobraźni. Warto więc czytać im bajki, dyskutować.
Pięciolatki są zazwyczaj spokojne, przyjaźnie nastawione, chętnie się przytulają, lubią pomagać i czuć się potrzebne. Zadają wnikliwe pytania dotyczące sensu życia i istnienia. Lubią rysować, wycinać, budować z klocków , są mniej absorbujące, potrafią długo bawić się same.
W szóstym roku życia dziecko przechodzi kolejną metamorfozę. Tryska energią, czuje wielką potrzebę ruchu ale jest też uparte, nieustępliwe i krnąbrne. Nie rozumie w pełni swoich uczuć, nie odróżnia dobra od zła. Duży wpływ na jego zachowanie mają rówieśnicy.
Rodzice chcący wychować swoje dziecko na osobę szczęśliwą, rozsądną i zaradną, otwartą i szczerą powinni posiadać minimum wiedzy na temat rozwoju dziecka aby pomóc mu przejść przez kolejne etapy jego życia.

mgr Agnieszka Pabian
literatura;
Dobson J. Rozmowy z rodzicami, Wydawnictwo TKECH, Kraków1990
Łopatkowa M. Pedagogika serca, Warszawa 1992, WSiP
Maclay J. Psychologia dzieci, Wydawnictwo PZWL, Warszawa1973
Koźmińska I. Czy umiemy kochać dzieci?, „Bliżej przedszkola”, 1(40) 2005

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.
www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie
Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej
Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie