Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Powstanie pracowni logopedycznej w mojej szkole

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 721 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięczniePlatforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów. 

Jestem nauczycielem kształcenia zintegrowanego oraz nauczycielem logopedą w Szkole Podstawowej nr 166 w Łodzi ( jest to szkoła podstawowa z oddziałami integracyjnymi ) i chciałam podzielić się swoimi spostrzeżeniami nt udziału mojej placówki w niezwykłym przedsięwzięciu. Myślę o ogólnopolskim programie organizowania i wyposażania pracowni do pracy z dziećmi i młodzieżą niepełnosprawną . Projekt ten jest wdrażany przez Ogólnopolską Fundację Edukacji Komputerowej , a finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

Dzięki temu przedsięwzięciu wiele placówek oświatowych , w tym moja szkoła , wzbogaciło swoją bazę dydaktyczną o sprzęt i programy ( tradycyjne i komputerowe ) do terapii mowy i języka uczniów o specyficznych potrzebach edukacyjnych.
W ramach realizacji powyższego projektu terapeuci logopedzi ( wśród nich także ja ) wzięli udział w szkoleniu związanym z wykorzystaniem otrzymanego sprzętu specjalistycznego oraz jego oprogramowania. Odbyło się ono w dn. 9-10.02.2006 r. w Warszawie i zostało zorganizowane przez Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu . W czasie szkolenia zapoznano nas
z komputerowymi programami do terapii oraz rozwijania mowy i języka. Bardzo cenna wydaje mi się możliwość wykorzystania ich do prowadzenia badań przesiewowych wzroku, słuchu, mowy wśród dzieci i młodzieży Programy multimedialne „Słyszę” , „Widzę”, „ Mówię” pozwolą mi i moim kolegom na zbadanie dzieci w młodszym i starszym wieku szkolnym pod kątem funkcjonowania ich wzroku , słuchu i mowy. Nie muszę nikomu uświadamiać jak ważne jest zdiagnozowanie jakichkolwiek odchyleń w tym zakresie . Funkcje te wpływają przecież na dalszy rozwój dziecka, jego sukcesy w nauce, sprawną komunikację z innymi ludźmi.
Od pewnego czasu obserwuję w swoim środowisku coraz większy odsetek dzieci z różnego rodzaju zaburzeniami mowy. Zjawisko to jest dużym problemem , bo wiele z dzieci nie jest po postu rozumianych przez otoczenie. Tylko wczesne wykrycie wad wzroku , słuchu, mowy i podjęcie działań terapeutycznych pozwoli na skorygowanie tych funkcji. Receptą na to mogą być powszechnie prowadzone badania przesiewowe . Wszak rodzice nie zawsze zdają sobie sprawę z tego , że ich dziecko ma wadę wymowy . Kiedy się wreszcie o tym przekonują , często jest już za późno na skuteczną terapię i szanse na redukcję wady maleją .
Cieszę się , że stworzono możliwość wczesnej diagnozy tak ważnych kompetencji , oddając odpowiedni sprzęt i oprogramowanie szkołom , które przecież są najbliżej dziecka . Wspaniale , że najnowocześniejsze zdobycze współczesnej techniki trafiły „ pod strzechy” choć nie do wszystkich szkół podstawowych. To w tym miejscu najłatwiej jest wyłapać i „leczyć” dysharmonie rozwoju dzieci i w ten sposób zapobiegać ich przyszłym niepowodzeniom. Otrzymane oprogramowanie bez wątpienia uatrakcyjni także żmudny proces terapii , życzę kolegom, aby mali pacjenci niechętnie opuszczali ich gabinety. Osobiście nie mogę doczekać się instalacji pracowni
w swojej szkole. Myślę , że przyniesie ona wiele pożytku .
Na zakończenie pragnę powrócić jeszcze do samego szkolenia, które niewątpliwie wzbogaciło nasz warsztat pracy . Bardzo cennym było dla mnie także spotkanie z logopedami z różnych regionów Polski. Przez dwa dni wymieniałyśmy się swoimi doświadczeniami i spostrzeżeniami .Dziękuję za stworzenie takiej możliwości i mam nadzieję , że jeszcze nie raz się ona powtórzy.

mgr Beata Rozumska
SP 166 w Łodzi

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.
www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie
Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej
Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie