Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Epilepsja a WF

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 3610 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięczniePlatforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów. 

Jak skutecznie współpraca z rodzicami i lekarzem zaowocowała zwiększoną sprawnością fizyczną dziewczynki ,uczennicy gimnazjum

Opis i analiza w przypadku pracy z dzieckiem z epilepsją


Identyfikacja problemu
Zajmę się tu uczennicą klasy I gimnazjum.O chorobie powiedziała mi już na początku roku, z zapytaniem czy może czynnie uczestniczyć w lekcjach i czy to jej nie zaszkodzi.Po rozmowie z rodzicami ustaliliśmy,że będzie ćwiczyć nie wykonując zadań,które mogłyby jej zaszkodzić oraz gdy czuje się źle i słabo.Rodzice wykazali się dużą znajomością tematu i dzięki ich pozytywnemu nastawieniu mogłyśmy dużo osiągnąć. Jednakże w tym wypadku są zbyt opiekuńczy co przdkłąda się na jej kontakty z rówieśnikami.
Prowadzę lekcje wf w klasach I-III gimnazjum.W szkole jes 5 uczennic z epilepsją,z czego 1 ma całkowite zwolnienie lekarskie.Pozostałe osoby mają zwolnienia częściowe z przeciwwskazaniami do wykonywania niektórych ćwiczeń.Stale od momentu,gdy dziecko przychodzi do gimnazjum współpracuję z rodzicami tych dzieci.Wymagają one baczniejszej uwagi z mojej strony oraz znajomości udzielenia pierwszej pomocy i specyfiki choroby.

Geneza i dynamika zjawiska
Epilepsja jest chorobą,której przyczyny nie zawsze bywają ustalone , szczególnie u dzieci w wieku dojrzewania. Z roku na rok liczba dzieci rośnie. Wspólnie z rodzicami i lekarzem podejmujemy decyzję o ich świadomym udziale w lekcjach wychowania fizycznego.

Znaczenie
Udział dziecka w lekcjach wf ma ogromne znaczenie na jego rozwój psychoruchowy.szczególnie w tym okresie ,dzie mamy do czynienia z wielkim rozwojem cech motorycznych.Nie wolno tego okresu „przegapić”. Trzeba rozwijać ich wydolność,siłę woli, pracę w grupie,harmonię ruchu, gdyż jest to praca ku przyszłości. Wszystko co w tym czasie osiągnie i zrobi zostanie zapamiętane na dłużej.Szczególnie,że epilepsja wiąże się też z problemami psychicznymi i emocjonalnymi dziecka(nieśmiałość.brak pewności siebie,lęki, zwiększona wrażliwość).

Prognoza
Negatywna- W przypadku nie podjęcia żadnych działań, sprawność ruchowa dziecka nie rozwijałaby się , a w konsekwencji wystąpiłby jej spadek.
Pozytywna – Dziecko odpowiednio umotywowane i z poczuciem pełnego bezpieczeństwa i wsparcia ze strony nauczyciela i rodziców będzie rozwijać swą sprawność ruchową, a tym samym wzrośnie poczucie wiary i pewności siebie. Oraz świadomość ,że choroba ta nie czyni osoby niesprawną i odrzuconą(samotną).Propozycje oddziaływań
• Rozmowa z dzieckiem
• Wysłuchać co czuje i czego potrzebuje
• Streścić jego punkt widzenia
• Zaproponować rozwiązanie(np. kiedy źle się czuje i nie może czegoś wykonać lub mu nie wolno mówi stop.To samo czyni nauczyciel:stop,tego nie będziesz robić,za to może wykonać zadanie zastępcze)
• Motywacja- każdą,nawet małą rzecz a pozytywną chwalić i zauważać(np. zrobiłaś to świetnie,brawo. Ładnie się zachowałaś w tej sytuacji)
• Ocena – zgodnie z PSO
• Współpraca z rodzicami i psychologiem

Efekty działań
Nasz praca przedkładała się na wyniki uczennic,przde wszystkim na ich postępy.Wszystkie miały lepsze wyniki naiż na początku roku i w ubiegłych latach.Lepiej współpracują też w grupie.Są lubiane i doceniane.Potrafią podporządkować się regułom gry.Uczestniczą czynnie i świadomie w lekcjach wf.
Agnieszka po roku współpracy jest osobą zaangażowaną we wspólne działania w klasie.Potrafi bronić swojego zdania. Posiada wysoką sprawność ruchową,akceptuje siebie i swoją chorobę.

Katarzyna Dudziak

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.
www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie
Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej
Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie