Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Dewastacje w szkole

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 1549 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięczniePlatforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów. 

Problem pojawia się ostatnio nadzwyczaj często. Trudno,przy nawale pracy papierkowej poradzić sobie z takimi zachowaniami.Podaję przykład,który świetnie się sprawdził w mojej szkole

Umiejętność rozpoznawania i rozwiązywania problemów edukacyjnych, wychowawczych lub innych, z uwzględnieniem specyfiki, typu i rodzaju szkoły w której nauczyciel jest zatrudniony
§ 8 ust. 2 pkt 5
Opis i analiza rozwiązania problemu dewastacji w szkole

Identyfikacja problemu
Dewastacje toalet szkolnych nasiliły się w listopadzie 2005 roku, zniszczone zostały sedesy ,wyrwane krany z umywalek , ściany popisane wulgaryzmami. Nie przynosiły efektu wzmocnienie dyżurów nauczycieli przy toaletach i wzmożonej kontroli dyrekcji. Dewastacje wiążą się z kosztami napraw i malowania dlatego też z samorządem uczniowskim postanowiliśmy się zająć tym problemem. Aby nie niszczono wspólnej własności, do której wszyscy mają dostęp i uszanowano pracę sprzątaczek i pracowników szkoły.

Geneza i dynamika zjawiska
Dewastacje zaczęły się w okresie jesienno zimowym, gdzie młodzież już nie wychodzi za często na boisko i nawarstwia się energia prowadząca do realizacji najdziwniejszych nawet pomysłów. Wiąże się to też z tym,iż dzieci już są zmęczone po części szarówką i skróconą porą dnia, czekają niecierpliwie na przerwę świąteczną.

Znaczenie
Zniszczenia w szkole wiążą się z kosztami które można by przeznaczyć na inny cel,np., kupno nowych odczynników ,czy sprzętu sportowego lu jakikolwiek inny cel, na który zapotrzebowanie jest dużo większe ,niż wydanie pieniedzy na malowanie,które okazuje się syzyfową pracą.

Prognoza
Negatywna- nie sprawdza się- stałe upominanie,by nie zniszczono toalet(np., tylko nie zepsujcie ,..znów nie nabrojcie..)
Pozytywna- chwalić dzieci stale za to ,że szanują wspólną własność.Dziękować za ten szacunek i kulturę osobistą,dzięki której jest schludnie i czysto.

Propozycje oddziaływań
1. Zachęcić dzieci do współpracy
2. Przedstawienie problemu na forum – zebranie samorządu szkolnego
3. Burza mózgów-propozycje
-atrapy kamer w toaletach
-instrukcja obsługi w toaletach-forma dowcipna ,ale dosadna
4. wzmacnianie pozytywne – jak w prognozie pozytywnej + podziękowania za uszanowanie wspólnej własności

Efekt
Od momentu zawieszenia kamer i instrukcji obsługi nie zdarzyły się dewastacje w toaletach.Dzięki temu możemy wraz z SU zakupić nowe lustra do łazienek, bez obaw,że zostaną zniszczone..
Wywieszone także zostaną podziękowania od „kranów ,ścian i sedesów” dla uczniów za to ,że wykazują się kulturą i szanują wspólną własność .Jako opiekun także podziękuję uczniom na forum klasy i szkoły. Myślę, że jeszcze to wzmocni podjęte przeze mnie działania.


Katarzyna Dudziak

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.
www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie
Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej
Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie