Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Akcja Cała Polska czyta dzieciom w grupie maluchów

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 2590 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięczniePlatforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów. 

Akcja CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM w grupie MALUCHÓW

Nasze przedszkole czynnie włączyło się do akcji CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM. Polega ona na propagowaniu codziennego głośnego czytania dzieciom, gdyż jak wiadomo nawyk czytania i miłość do książek musi powstać już w dzieciństwie.
Poprzez rozmowy, a także podsuwanie ulotek i literatury dotyczącej konieczności i sensu czytania, zachęcamy również rodziców do czytania dzieciom w domu. Wpajamy rodzicom, że codzienne głośne czytanie warto zacząć jak najwcześniej i kontynuować je nawet wówczas, gdy dziecko samo już dobrze czyta.
A w jaki sposób w przedszkolu można kształtować nawyk czytania ?
Mając pod opieką grupę dzieci najmłodszych 3 i 4 -letnich, myślę że udaje mi się realizować powyższy cel. Utwory literackie czytamy codziennie. Do szczególnie ulubionych przez dzieci należą:
Brzechwa - dzieciom
Bajki samograjki

Jan Brzechwa

Wiersze dla dzieci
Julian Tuwim

Wróbelek Elemelek i jego przyjaciele
Psoty i kłopoty wróbelka Elemelka

Hanna Łochocka

Przygody kota Filemona
Sławomir Grabowski

Kubuś Puchatek
Chatka Puchatka

Alan Alexander Milne

Jednym z ulubionych bohaterów dzieci stał się Kubuś Puchatek i właśnie w związku z tym w naszym przedszkolu powstał KLUB MIŁOŚNIKÓW tego bohatera. Dzieci zachęcone do przynoszenia maskotek, książek i gadżetów związanych z KUBUSIEM PUCHATKIEM zorganizowały jego kącik. Książki
i czasopisma zgromadzone przez przedszkolaków przyczyniły się do otwarcia biblioteczki Kubusia Puchatka, dzięki której dzieci poprzez częste czytanie opowiadań mogły poznać jego przygody.
Bardzo starannie przygotowaliśmy się też do urodzin Kubusia. Dzieci samodzielnie wykonały prezenty dla misia. Ponieważ z opowiadań wiedziały, że bardzo lubi miodek ozdabiały szablony słoików z miodem i przygotowały dla Kubusia spiżarnię. Żadne przyjęcie urodzinowe nie może się odbyć bez poczęstunku, dlatego też dzieci przygotowały puchatkowe ciasteczka. Samodzielnie wyrabiały ciasto i formowały pierniczki, które następnie upieczono w przedszkolnej kuchni. Następnego dnia dzieci ozdabiały je rodzynkami, bakaliami i innymi słodkimi ozdobami.
Dzień urodzin Kubusia obchodzony był bardzo uroczyście. Misia przystrojono w urodzinową odświętną czapeczkę. Nie zabrakło również z tej okazji baloników dla przystrojenia sali. Dzieci odśpiewały sto lat, a następnie pokazały mu prezent - spiżarnię pełną miodu, którą wcześniej przygotowały. Z kolei nastąpił urodzinowy poczęstunek. Honorowe miejsce przy stole zajął oczywiście KUBUŚ PUCHATEK, ale pyszne, kolorowe ciasteczka i herbatka smakowały wszystkim.
Do akcji CZYTAJMY DZIECIOM angażujemy również osoby nie związane bezpośrednio z dydaktyką wychowanków. Zapraszamy do czytania personel pomocniczy przedszkola (np. panie kucharki, salowe, intendentkę), higienistkę, siostrę - katechetkę, rytmiczkę, a także rodziców. Często odwiedzamy również pobliską bibliotekę, gdzie zaprzyjaźniona pani bibliotekarka czyta dzieciom książki. Tam wypożyczamy również książki, które czytamy w przedszkolu. Zwracamy dzieciom uwagę, aby książki były przez nie szanowane i oddane do biblioteki w odpowiednim czasie.
Wszystkie nasze działania mają na celu rozbudzenie w dzieciach zapału do poznawania literatury. Chcemy, aby lubiły czytać i aby czytanie stało się dla nich koniecznością i potrzebą, nie zaś kojarzyło się z nudą i przymusem. Pragniemy, aby nasi wychowankowie stali się czytelnikami na resztę życia
i nie stracili szansy na ciągły rozwój intelektualny.

Joanna Drażyk
Przedszkole nr2 w Orzeszu

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.
www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie
Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej
Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie