Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
60 lat Przedszkola w Piotrkowie Kujawskim.

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 1468 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięczniePlatforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów. 

W marcu 2005 roku nasze przedszkole skończyło 60 lat. Pomysł zaakcentowania okrągłej rocznicy wyszedł od p. dyrektor na jednej z rad pedagogicznych. Byłyśmy z tego faktu dumne, i jednocześnie przerażone. Dumne, bo nie każda placówka przedszkolna może poszczycić się tak zacnym wiekiem. Przerażone, bo spadł na nas ciężar zorganizowania dostojnej uroczystości. Pracowali wszyscy – od nauczycielek, po woźne, kucharki i palacza, ale cała odpowiedzialność za zorganizowanie i przebieg imprezy spadła na dyrektorkę przedszkola Renatę Woźniak, koleżankę Marzenę Michalską, i mnie – piszącą te słowa.

      Pracę nad organizacją uroczystości rozpoczęłyśmy od opracowania projektu, który zawierał cele, zadania do wykonania, przydział zadań oraz plan imprezy. Zakładał też udział wszystkich dzieci, w celu pokazania umiejętności każdej grupy przedszkolnej. Dzieci miały zaprezentować się w programie artystycznym promującym treści ludowe i regionalne. Edukacja regionalna bowiem, jest jednym z założeń programowych przedszkola. Po zaakceptowaniu przez radę pedagogiczną projektu, przystąpiłyśmy do mrówczej pracy.
      Pierwszym naszym zadaniem było zgromadzenie pamiątek, zdjęć, dokumentów obrazujących życie przedszkola na przestrzeni 60 lat. O pomoc poprosiłyśmy emerytowanych pracowników przedszkola oraz naszych absolwentów (spotkania, rozmowy, ogłoszenia). Dzięki temu udało się zdobyć dużo materiałów dokumentujących historię przedszkola zwłaszcza z lat 50 i 60. Z rozmów z absolwentami, z ich rodzicami, na podstawie pierwszych kronik udało nam się stworzyć kalendarium przedszkola obejmujące lata 1945 – 2005.
      Powstały też noty biograficzne osób, które pełniły w ciągu tych lat funkcję kierownika, bądź dyrektora przedszkola.
      Dla absolwentów ogłosiłyśmy konkursy: plastyczny i literacki pt. "Wspomnienie o moim przedszkolu". Swoje wspomnienia napisała też najstarsza wiekiem i stażem pracownica naszej placówki. Z dostępnych nam materiałów opracowałyśmy listy absolwentów naszego przedszkola. Chciałyśmy, aby zwiedzający nasze przedszkole mogli odszukać swoje nazwisko na liście.
      Wymienione wyżej poczynania oraz zdobyte dzięki temu materiały pomogły nam w zorganizowaniu Izby Pamięci oraz wystawy zatytułowanej "PRZEDSZKOLE DAWNIEJ I DZIŚ" , gdzie oprócz dokonań z przeszłości, pokazałyśmy współczesny dorobek placówki.
      Następne zadanie to zebranie materiałów do specjalnego, jubileuszowego wydania Gazetki Przedszkolaka. Swoją treścią obejmowała ona:
 • Kalendarium przedszkola;
 • Sylwetki dyrektorów przedszkola;
 • Wywiad z obecną dyrektor przedszkola;
 • Wywiad z sekretarzem komitetu rodzicielskiego z 1955 roku;
 • Wspomnienia pracowników i absolwentów przedszkola;
 • Podziękowania dla naszych zaprzyjaźnionych sponsorów;
     Przygotowałyśmy też jubileuszowe cegiełki, które za symboliczną opłatą rozprowadzałyśmy wśród absolwentów przedszkola. Dochód z cegiełek przeznaczyłyśmy na zorganizowanie imprezy. W dalszej części nasze działania skupiły się na spotkaniach z rodzicami (spotkania grupowe, z "trójkami", Radą Rodziców, z Prezydium Rady Rodziców), z Komisją Oświaty.
      Spotkania te były bardzo owocne. Ze strony rodziców spotkała nas ogromna pomoc i wsparcie np. poprzez dobrowolne składki przez okres trzech miesięcy na zakup i uszycie strojów dla dzieci, aby godnie reprezentowały placówkę w dniu jej święta, na przygotowanie gazetek jubileuszowych, folderów, zaproszeń, cegiełek, dekoracji. Komisja Oświaty przekazała natomiast dodatkowe fundusze na organizację imprezy.
      W organizacji jubileuszu towarzyszył nam szczytny i główny cel: chciałyśmy, aby razem z nami świętowali nie tylko zaproszeni goście, ale też rodzice naszych przedszkolaków, absolwenci przedszkola oraz cała społeczność Piotrkowa Kujawskiego. Przy tej okazji chciałyśmy też zaprezentować dorobek naszej placówki, a w szczególności: umiejętności dzieci, wyposażenie sal, dobrze zagospodarowany teren, bogaty księgozbiór oraz baza dydaktyczna. Aby wytyczone cele osiągnąć, należało uroczystości rozłożyć w czasie:
      W rezultacie świętowanie trwało cztery dni. Dzień pierwszy - 21 kwietnia 2005 od godziny 10. 00
      Spotkanie z władzami samorządowymi, kuratoryjnymi, dyrektorami placówek oświatowych, emerytowanymi pracownikami przedszkola, radą rodziców, absolwentami przedszkola:
 • powitanie,
 • przedstawienie przez p. dyrektor historii przedszkola,
 • występ dzieci utrzymany w konwencji ludowej,
 • przemówienia, podziękowania, wręczanie nagród,
 • zwiedzanie wystawy "Przedszkole dawniej i dziś",
 • zwiedzanie przedszkola,
 • wspólny obiad.
Dzień drugi - 22 kwietnia 2005 od godziny 10.00
Spotkanie z rodzicami naszego przedszkola:
 • powitanie gości,
 • podziękowanie rodzicom za pomoc przy organizacji jubileuszu oraz zapoznanie ich z historią przedszkola,
 • występ przedszkolaków,
 • jubileuszowy tort – poczęstowanie nim dzieci,
 • występ zespołu z MGOK,
 • zwiedzanie przedszkola.
Dzień trzeci - 29 kwietnia 2005 godzina 18.00
      Msza święta w kościele św. Jakuba w Piotrkowie Kujawskim w intencji założycieli przedszkola, dzieci i ich rodziców, absolwentów, dawnych i obecnych pracowników przedszkola.
Dzień czwarty - 5 czerwca 2005 od godziny 15. 00 – Piknik Rodzinny
      Na pikniku zaplanowałyśmy uczczenie naszego jubileuszu wspólnie z mieszkańcami naszej miejscowości oraz podsumowanie i zakończenie cyklu imprez z tego tytułu. W związku z tym zaproponowałyśmy:
 • "Koncert życzeń" – występy dzieci połączone z podziękowaniami i wręczaniem dyplomów osobom, firmom, instytucjom, które współpracowały z nami, pomagały nam oraz wspierały na przestrzeni lat,
 • uhonorowanie jubileuszowymi dyplomami emerytowanych pracowników przedszkola
 • konkurs "Co wiesz o naszym przedszkolu",
 • podziękowania i dyplomy dla osób, które brały udział w konkursach: "Logo przedszkola", "Wspomnienie o moim przedszkolu"
 • zwiedzanie przedszkola
 • występy przedszkolnych absolwentów.
     Na tym obchody związane z jubileuszem zakończyłyśmy. Zadowolone i szczęśliwe, że udało nam się zamierzone cele zrealizować Najbardziej jednak cieszyło nas zadowolenie rodziców, zaproszonych gości, absolwentów i wszystkich, którzy uczestniczyli w naszym "świętowaniu". Pozostały wspomnienia i dokumentacja z imprezy (zdjęcia, filmy itp. rzeczy zebrane i uporządkowane w specjalnej teczce) oraz oczekiwanie na następny jubileusz.

mgr Bogumiła Pawłowska - nauczycielka
Przedszkola Samorządowego w Piotrkowie Kujawskim

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.
www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie
Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej
Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie