Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Kreatywny nauczyciel

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 1448 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięczniePlatforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów. 

Wartość wychowania fizycznego w rozwoju młodzieży jest niezastąpiona.
Jest to tym bardziej ważne teraz- w dobie rozwoju komputerów, techniki. Widzimy bowiem naszych wychowanków przygarbionych, godzinami ślęczących przed ekranem komputerowym, lub bezmyślnie oglądających programy telewizyjne.
Często zapominamy, że zdrowie i to psychiczne i to fizyczne jest wyznacznikiem jakości życia. Zadania pomocy uczniom w rozumieniu tężyzny fizycznej jako wartości oraz kształtowaniu aktywnej postawy wobec sportu stoją przed nauczycielami wychowania fizycznego.
Jaki powinien być kreatywny nauczyciel? Dla mnie jako nauczyciela wychowania fizycznego najważniejsza jest pasja. Zanim zacząłem wykonywać ten zawód, wiele lat trenowałem chód. Wyjeżdżałem na zawody, śledziłem aktualności sportowe. Byłem zapalonym fanem wielu dyscyplin sportowych. I to chciałem przekazać swoim wychowankom- tę iskrę, zapał. Jeśli uczeń wie, że nauczyciel sam jest aktywny fizycznie, to chce pogłębić tajniki sportu. Największym marzeniem takiego nauczyciela jest wyodrębnienie z wielu szlachetnych kamieni- perełki, która będzie kontynuowała pasję osoby uczącej.
Obok pasji ważna jest także konsekwencja w działaniu. Lekcje wychowania fizycznego nie powinny polegać na jednym wielkim płaczu “Ja tego nie umiem”. Praktyka wskazuje, że jeśli pozwolimy na utyskiwanie, to nasz wychowanek nigdy nie wykona żadnego ćwiczenia. Często słyszę opinię: “jest pan surowy i wymagający”, ale dzięki temu moi uczniowie osiągają wyniki w sporcie. Wiem, że nie każde ćwiczenie każdy wykona, ale często zachęta i praktyczne pokazanie jest wstępem do czynnego udziału w lekcji. Zawsze powtarzam swoim wychowankom, że stawiając ocenę z zajęć biorę pod uwagę przede wszystkim zaangażowanie, jego chęć do poprawienia swoich wyników, na dalszym miejscu jest dopiero wynik. Każdy inny nauczyciel powiedziałby, że testy, tabele, wyniki są obiektywne i ważne, ale lekcja wychowanie fizyczne, tym się właściwie różni od innych przedmiotów, w tym właśnie tkwi jego specyfika. Mam wielu wychowanków, którzy walczą z otyłością- wielu z nich ma oceny bardzo dobre, a z drugiej strony uczniowie o pięknych sylwetkach, mających ogromny potencjał, którzy w żaden sposób nie angażują się, ćwiczą “od niechcenia”- uważają, że “za wygląd i wyniki należy się ocena pozytywna”. Odpowiadam wtedy, że wysiłek osoby mającej problemy zdrowotne (np. nadwaga) jest niewspółmiernie większy od ich wysiłku, a zaangażowanie jest o wiele większe tej pierwszej grupy- i to jest dla mnie ważniejsze.
Zwiększona aktywność ruchowa podnosi ogólną sprawność fizyczną, odporność organizmu, a więc wzmacnia nasze zdrowie i własne samopoczucie. Życie bez sportu, stronienie od rekreacji ruchowej przyczyniają się do wad postawy, niewydolności mięśniowej, wzrostu zachorowań na tzw. choroby cywilizacyjne. Jeśli od najmłodszych lat nie wpoimy tych zasad, to w przyszłości wyrośnie nam pokolenie ludzi słabych fizycznie ale także i psychicznie.

Mgr Henryk Klapa
nauczyciel wych. fiz.
w Gimnazjum w Łęknicy

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.
www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie
Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej
Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie