Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Predyspozycje nauczyciela wychowania fizycznego

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 1881 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięczniePlatforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów. 

To od nauczyciela prowadzącego zależy czy zajęcia te będą bezpieczne dla uczniów. Bezpieczeństwo w czasie lekcji jest jednym z najpoważniejszych zadań stojących przed prowadzącym. Przygotowując przyrządy, sprzęt, zastanawiając się nad metodami i formami pracy myślimy także o tym, czy zabezpieczyliśmy wszystko przed nieprzewidzianymi wypadkami.
Lekcje wychowania fizycznego są lekcjami ze wszech miar specyficznymi.
To od nauczyciela prowadzącego zależy czy zajęcia te będą bezpieczne dla uczniów. Bezpieczeństwo w czasie lekcji jest jednym z najpoważniejszych zadań stojących przed prowadzącym. Przygotowując przyrządy, sprzęt, zastanawiając się nad metodami i formami pracy myślimy także o tym, czy zabezpieczyliśmy wszystko przed nieprzewidzianymi wypadkami. Ustawiając ćwiczenia, planując zadania przekazujemy uczniom nawyki bezpiecznego uprawiania sportu.
Już we wrześniu ważna jest wstępna diagnoza stanu zdrowia, sprawności ruchowej, możliwości danego ucznia. Ważna jest indywidualna rozmowa z rodzicami o ewentualnych przeciwwskazaniach co do wykonywania ćwiczeń (alergie, epilepsje, cukrzyca, choroby serca, itp.). Całkowite zwolnienie uczniów powinno być potwierdzone przez specjalistów, co nie znaczy, że uczeń ten, nie może być wykorzystany do prac organizacyjnych- może być pomocny nauczycielowi w czasie zajęć.
Bardzo ważny choć często niedoceniany przez uczniów jest obowiązujący strój. Powinien być dostosowany do warunków zewnętrznych, powinien być przewiewny- najlepiej wykonany z naturalnych tkanin. Nierzadko uczniowie chcą ćwiczyć w obuwiu o śliskiej podeszwie, co może być niebezpieczne. Sami ćwicząc w odpowiednim obuwiu, pokazujemy jakie ono powinno być, aby było bezpieczne. Ważne jest także gdzie ćwiczymy. Zwracamy uwagę na jak największy dostęp świeżego powietrza, do słońca. Powinniśmy ćwiczyć jak najczęściej na powietrzu- jedynym ograniczeniem jest niska temperatura, deszcz, czy silny wiatr. Jesteśmy w pełni odpowiedzialni za zdrowie i bezpieczeństwo naszych uczniów w czasie prowadzenia lekcji. Mamy obowiązek stosować wszystkie środki zapobiegające wypadkom , a zwłaszcza:
- zapewnić odpowiednie warunki zajęć stosując zasady bezpieczeństwa,
- utrzymywać wzorcową dyscyplinę, bo od tego zależy bezpieczeństwo uczniów.
- systematycznie kontrolować stan urządzeń i natychmiast usuwać sprzęt zagrażający bezpieczeństwu młodzieży,
- w sposób ciągły kontrolować stan nawierzchni boisk, bieżni lub skoczni lekkoatletycznych,
- wdrażać uczniom zasady samoochrony i ochrony współuczestników,
- ściśle określać zadania i polecenia, wyznaczać jasno komunikaty.
Jeśli nauczyciel będzie ściśle przestrzegał tych zasad wypadki w czasie lekcji będą nieliczne. Pamiętać także należy, iż czujność nauczyciela nie obejmuje tylko samą lekcję, ale także to co się dzieje przed lekcją i krótko po niej, albowiem wtedy, wypadki zdarzają się najczęściej. Uczniowie wtedy pozostawieni bez kontroli popychają się, przeszkadzając sobie mogę przez nieuwagę zrobić sobie krzywdę. Dyscyplina na lekcjach wychowania fizycznego, przestrzegania regulaminów (sali gimnastycznej, boisk, siłowni, basenu), jest jednym z najważniejszych elementów, które zapobiegają nieszczęśliwym wypadkom. Z doświadczenia wiem, iż ochrona podczas ćwiczeń, zabezpieczenie ćwiczącego jest niezbędne. Nie można pozwolić na to, iż uczniowie wykonują ćwiczenia bez asekuracji, a sala gimnastyczna jest miejscem, gdzie w niezorganizowany sposób uczniowie ćwiczą na różnych przyrządach. Wymaga to od nas ogromnej aktywności, znajomości predyspozycji każdego z ćwiczących, zdyscyplinowania i czujności. Jeśli wszystkie te warunki zostaną spełnione, nauczyciel wychowania fizycznego nie będzie się obawiał o bezpieczeństwo swoich podopiecznych.

Mgr Henryk Klapa
nauczyciel wych. fiz.
w Gimnazjum w Łęknicy

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.
www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie
Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej
Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie