Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Współpraca z policją w przedszkolu

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 5685 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zadzwoń do Nas!* - tel. 606-...-... ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięczniePlatforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów. 

 We wrześniu 2002 roku udałam się Komendanta Komisariatu Policji w Koszalinie w celu nawiązania współpracy policjantów z Przedszkolem.
     W ramach nawiązanego porozumienia wytyczyłam sobie następujące zadania:

 1. Goszczenie funkcjonariuszy policji w przedszkolu – zapoznanie dzieci z zawodem i umundurowaniem policjanta,
 2. Zwiedzanie przez dzieci Komendy Policji mieszczącej się przy ulicy Krakusa i Wandy,
 3. Wizyta funkcjonariuszy w przedszkolu – zapoznanie dzieci z elementarnymi zasadami ruchu drogowego,
 4. Nauka dzieci prawidłowego przechodzenia przez jezdnię w obecności funkcjonariusza Policji,
 5. Wizyta dzieci w Komendzie – pokaz szkolenia psów policyjnych,
 6. Pogadanka policjanta w przedszkolu na temat "Nie ufaj obcym".
      Dnia 26 marca 2003 roku do naszego przedszkola zaprosiłam funkcjonariuszy Policji na spotkanie z dziećmi 3-letnimi. Był to starszy sztabowy i starszy posterunkowy z Komisariatu Policji w Koszalinie. Celem tego spotkania było zapoznanie dzieci z zawodem policjanta, a także z jego umundurowaniem i rekwizytami. Policjanci opowiadali dzieciom o swojej pracy. Starali się przekonać dzieci, że są po to, by ich chronić oraz pomagać ludziom. Zaprezentowali oni również umundurowanie policjanta. Dużym zainteresowaniem cieszyły się kajdanki oraz inne akcesoria przyniesione przez funkcjonariuszy.
     Największa radość sprawiła dzieciom jazda radiowozem policyjnym na sygnale. Z tej atrakcji skorzystały wszystkie grupy przedszkolne.
     Następne spotkanie odbyło się 16 września 2003 roku z policjantką z Sekcji Ruchu Drogowego z dziećmi 4-letnimi. Program spotkania przedstawiał się następująco:
 1. Zwiedzanie Komendy Policji mieszczącej się przy ulicy Krakusa i Wandy.
 2. Zapoznanie dzieci z pracą policjanta zajmującego się ruchem drogowym, jego umundurowaniem.
 3. Uczenie się prawidłowego i bezpiecznego przechodzenia przez jezdnię w miejscu bez sygnalizacji świetlnej oraz
 4. Przejścia na świetlnym skrzyżowaniu ulic – pokaz i nauka prawidłowego przechodzenia przez jezdnię w miejscu oznakowanym sygnalizacja świetlną. Omówienie z dziećmi znaczenia poszczególnych kolorów sygnalizacji.
     We wrześniu 2003 roku Minister Edukacji Narodowej K. Łybacka oraz Ministerstwo Spraw Wewnętrznych ogłosiło ogólnopolską akcję "Bezpieczne dziecko na polskich drogach". W związku z tym zorganizowałam dla dzieci lekcję pokazową przechodzenia przez jezdnię.W Komendzie Policji przy ulicy Krakusa i Wandy czekała na dzieci pani z Sekcji Ruchu Drogowego. Po miłym powitaniu dzieci zapoznały się z Komendą Policji.
     Następnie zostały zapoznane z umundurowaniem policjanta zajmującego się ruchem drogowym. Dzieci z uwagą słuchały jak należy prawidłowo przechodzić przez jezdnię w miejscu bez sygnalizacji świetlnej. Wszystkie dzieci z Przedszkola 12 doskonale wiedzą, że przechodząc należy podnieść wysoko rękę, a najlepiej nie przechodzić bez opieki osoby dorosłej. Następnie pani policjantka zaprowadziła dzieci na świetlne skrzyżowanie ulic, gdzie sprawdziła znajomość sygnalizacji świetlnej przez dzieci oraz znajomość znaczenia kolorystyki świateł. Dzieci zdały ten egzamin rewelacyjnie. Takie lekcje zapadają dzieciom najlepiej w pamięci dlatego warto ich jak najwięcej organizować.
     Ponowne spotkanie dzieci z policjantami odbyło się 30 września 2003 roku. Celem jej było utrwalenie podstawowych zasad bezpiecznego zachowania się pieszych na drogach. Poza tym policjanci zapoznali dzieci z czterema grupami znaków drogowych (znaki zakazu, znaki nakazu, znaki informacyjne i znaki ostrzegawcze). Dzieci zostały zapoznane ze znaczeniem niektórych znaków np.
 • przejście dla pieszych,
 • sygnalizacja świetlna,
 • stop,
 • droga dla pieszych,
     Na pożegnanie dzieci pochwaliły się znajomością wierszy i piosenek związanych z ruchem drogowym, a także przejechały się radiowozem policyjnym.
    Następna przygoda z policjantami została zorganizowana 20 maja 2004 roku w Komendzie Komisariatu Policji przy ulicy Krakusa i Wandy. Tematem spotkania było: "Szkolenie psów policyjnych". Program spotkania przedstawiał się następująco:
 1. Powitanie dzieci w Komendzie.
 2. Pogadanka na temat pracy psów policyjnych.
 3. Pokaz szkolenia psów.
 4. Omówienie zasad właściwego zachowania się człowieka podczas ataku psa – z pokazem.
 5. Omówienie zasad właściwego zachowania się w pobliżu psa i sposobu podchodzenia do niego.
      Kontynuując współpracę i rozszerzając jej zakres 15 października 2004 roku do przedszkola zawitał funkcjonariusz policji, który utrwalił z dziećmi zasady ruchu drogowego, ale przede wszystkim tematem spotkania było zachowanie się dzieci wobec osób nieznajomych.
    Nawiązanie współpracy z Policją przyniosło oczekiwane efekty. Przede wszystkim dzieci:
 1. nauczyły się zaufania do funkcjonariuszy policji,
 2. zapoznały się z pracą policjanta,
 3. wiedzą jak wygląda umundurowanie policjanta,
 4. znają podstawowe zasady ruchu drogowego, znają niektóre znaki drogowe,
 5. wiedzą do czego potrzebne są w policji psy,
 6. znają zasady właściwego zachowania się podczas ataku psa (przyjęcie właściwej postawy),
 7. znają zasady właściwego zachowania się w stosunku do obcych psów,
 8. wiedzą jak należy zachowywać się wobec obcych, nieznajomych osób (nie otwierać drzwi, nie wsiadać do obcych samochodów, nie brać od obcych zabawek, cukierków, lizaków itp., powiadomić rodziców o tym, że zaczepia nas obcy).
     Wiedza i umiejętności dzieci z tego zakresu zostały sprawdzone podczas konkursu z udziałem policjanta pt. "Bezpieczny przedszkolak".
Monika Szałajko
Przedszkole nr 12
w Koszalinie

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.
www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie
Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej
Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie