Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Zwyczaje bożonarodzeniowe

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 1510 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zadzwoń do Nas!* - tel. 606-...-... ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięczniePlatforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów. 

Lekcja została przeprowadzona w klasie trzeciej jako lekcja otwarta dla rodziców i nauczycieli stażystów.Miała ona na celu zapoznanie z tradycjami oraz zwyczajami panującymi podczas Świąt Bożego Narodzenia w Polsce, a także innych krajach Europy. Chciałam podczas tej lekcji pokazać rodzicom, jak wygląda praca w ksztalceniu zintegrowanym, kiedy pracuje się wokół jednego, konkretnego bloku tematycznego.
DATA: 21 grudnia 2004

TEMAT: Święta Bożego Narodzenia w Polsce i w Europie - zwyczaje i tradycje. Pisownia dużą i małą literą.
   Dodawanie i odejmowanie sposobem pisemnym - rozwiązywanie zadań z treścią. Wykonywanie ozdób choinkowych.

CELE OPERACYJNE:
  Uczeń potrafi:
 • redagować spójne wypowiedzi w oparciu o ilustracje i wlasne doświadczenia;
 • analizować tekst, wybierając najważniejsze wiadomości;
 • wymienić najważniejsze zwyczaje i tradycje związane ze Świętami Bożego Narodzenia;
 • nazywać przedmioty będące symbolami tych świąt;
 • pisać nazwy państw dużą literą oraz pochodzące od nich przymiotniki małą literą;
 • potrafi zaśpiewać kolędę;
 • wykonać ozdobę choinkową;
 • dodawać i odejmować sposobem pisemnym w zakresie 1000;
 • rozwiązywać zadania ztreścią;
 • współpracować w grupie;
METODY:
 • słowno - oglądowa
 • praca z tekstem
 • czynnościowa
 • dzialalności praktycznej
FORMY:
 • praca zbiorowa jednolita i zróżnicowana
 • praca indywidualna jednolita
 • grupowa
ŚRODKI DYDAKTYCZNE: Ilustracje przedstawiające tradycje bożonarodzeniowe, kartony z dzialaniami i hasłem, mapa polityczna Europy, różne materiały papiernicze i tekstylne, magnetofon, flagi omawianych państw.

CZAS TRWANIA ZAJĘĆ: 3 godziny lekcyjne

PRZEBIEG ZAJĘĆ:
 1. Ćwiczenia Dennisona aktywizujące pracę obu półkul mózgowych.
 2. Rozmowa na temat nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia:
  • Jaki mamy teraz miesiąc?
  • Jakie nadchodzą święta?
  • Jak przygotowujemy się do tych świąt? ( porządki, zakupy, roraty, wypieki, ubieranie choinki, kupowanie prezentów itp. )
  • Co wysylamy do rodziny i znajomych?
  • Jakie zwyczaje panują w waszych domach związane ze Świętami Bożego Narodzenia? ( dzieci wymieniają, nauczyciel zawiesza na tablicy ilustracje przedstawiające te zwyczaje).
 3. Odkrycie celu i tematu dalszych zajęć poprzez rozwiązanie dzialań i porządkowanie wynikow od najmniejszego do największego. ( nauczyciel ustnie podaje dzialania w zakresie 1000, a wybrani uczniowie obliczają na tablicy sposobem pisemnym i wyszukują kartę z wlaściwym wynikiem, następnie zawieszają ją na tablicy i porządkują w kolejności od najmniejszego do największego)
  np. 224 + 123 = ; 628 -214 = ; 337 + 226 = ; 859 - 217 = ; 456 + 238 = ; 985 - 243 = ; 991 - 137 =
  347 414 563 642 694 742 854
  ŚWIĘ TA W E U RO PIE
 4. Rozmowa przybliżająca dzieciom pojęcie Europa: (n-l zawiesza polityczną mapę Europy)
  • Co to jest Europa?
  • Jakie kraje leżą na tym kontynencie?
 5. Przerwa śródlekcyjna - zaśpiewanie piosenki pt. "Grudniowa ballada"
 6. Praca w grupach - uczniowie podzieleni na 7 grup otrzymują na kartkach informacje dotyczące zwyczajów bożonarodzeniowych w wybranych krajach Europu, a następnie czytaja je, analizują, wybierają najważniejsze według nich wiadomości i referują pozostałym grupom, porównując jednocześnie ze zwyczajami panującymi w Polsce. grupa I : Ukraina i Rosja
  grupa II : Szwecja
  grupaIII : Litwa
  grupa IV :Czechy
  grupa V : Węgry
  grupa VI : Wielka Brytania
  grupa VII : Hiszpania (. zalącznik nr 1)
 7. Omówienie pracy w grupach.
 8. Zapis w zeszycie krotkiej notatki ze szczególnym zwróceniem uwagi na pisownię nazw państw dużą literą. np. Na dzisiejszej lekcji dowiedzieliśmy się jakie zwyczaje świąteczne panują w Polsce, Szwecji, Anglii, Hiszpanii, Rosji, Czechach oraz na Węgrzech, Ukrainie i Litwie.
 9. Praca samodzielna. nauczyciel rozdaje kartki do uzupelniania - łączenie państw z charakterystycznymi dla nich świątecznymi potrawami. (załącznik r 2 ) Zwrócenie szczególnej uwagi na pisownię prrzymiotników pochodzących od nazw państw malą litera.
 10. Przerwa Sródlekcyjna - śpiew z ruchem pastorałki "Bosy pastuszek"
 11. Rozwiązywanie zadań z treścią o tematyce bożonarodzeniowej.
 12. Wykonywanie dowolnych ozdób choinkowych z pomocą rodziców.
 13. zawieszenie wykonanych ozdób na klasowej choince.
 14. Wspólne kolędowanie dzieci i rodziców, lamanie się opłatkiem i skladanie sobie życzeń.
 15. Podsumowanie zajęć:
  • utrwalenie wiadomości;
  • ocena pracy na zajęciach;
  • zadanie pracy domowej.
  ZAŁĄCZNIK nr 1:

  UKRAINA I ROSJA: Święta prawoslawne zaczynaja się dwa tygodnie później niż polskie, na początku stycznia. Rolę wigilijnego oplatka pelni kutia - potrawa z makiem i rodzynkami, ktora najpierw stawia się pod ikoną, czyli obrazem przedstawiającym świętych. Po modlitwie wszyscy częstują sie kutią. Na stole nie ma tylu pokarmów co w Polsce. Najważniejszymi daniami są : bigos gotowany z surowej kapusty, czerwony barszcz z uszkami, zupa grzybowa, ryby oraz pierogi z kapustą i grzybami. Nie ma tradycji rodzinnego biesiadowania. Prezenty Święty Mikołaj rozdaje ze swoją córką Śnieżynką w Sylwestra.
       LITWA:W Wigilię wszystkie mieszkania przystrojone są mnóstwem kolorowych lampionów i płonących świec. Stół przykrywa się obowiązkowo białym, lnianym obrusem i przystraja cytrusowymi owocami dla ich aromatycznego zapachu. Z potraw "królują": litewskie kołduny, czyli pierogi z farszem z polędwicy wołowej, uszka z barszczem czerwonym i karp w galarecie. Pod koniec kolacji, na deser podaje sie kisiel z żurawin.
       CZECHY: W czeskich domach kolacja wigilijna wygląda podobnie jak w Polsce. Kończy się ona jednak specjalnym deserem. Gospodyni podaje 12 rodzajów ciasteczek, oznaczających 12 miesięcy. Gospodarz rozcina na pół jabłko. Z układu pestek rodzina wróży sobie przyszłość.
       WĘGRY: Pod obrus, leżący na świątecznym stole Węgrzy wkładają grzebień, nóż i osełkę oraz nakrywają blat nie jednym, lecz trzema obrusami. Na Wigilię jedzą pieczonego indyka, rosół z kury i zupę rybną.
       WIELKA BRYTANIA (ANGLIA): W Wielkiej Brytanii wigilijny posiłek zaczyna się w południe w ścisłym gronie rodzinnym. Głównym daniem jest indyk pieczony z owocami i warzywami. Podaje się również pudding, ciasta i słodycze. Prezenty przynosi Święty Mikołaj w nocy z 24 na 25 grudnia.
       HISZPANIA: W Hiszpanii odpowiednikiem opłatka jest chałwa. Wigilijna wieczerza rozpoczyna się późnym wieczorem. Głównym daniem jest pieczona ryba oraz ciasto "Trzech Króli", w którym zapieka się drobne upominki. Kto znajdzie taki upominek w swojej porcji - musi go wykupić, opowiadając wesołą historyjkę.
       SZWECJA: Mieszkania swoim wystrojem przypominają sklepy z bożonarodzeniowymi symbolami. W oknach wiszą kolorowe witraże: Mikołaje i gwiazdki. Do wigilijnej wieczerzy zasiada się w czerwonych strojach. Na stole przeważają potrawy mięsne i przeróżne smakołyki wypiekane przez domowników. najważniejszym deserem jest okazały piernikowy domek Baby Jagi, który dzieci pieką na kilka dni przed Gwiazdką. Cjhoinka nie jest tak bogato przystrojona jak w Polsce, zdobią ją przede wszystkim małe pierniczki.

  ZAŁĄCZNIK nr 2

  polski * * kutia
  szwedzkie* * indyk
  angielski * * smażony karp
  hiszpańska* * p[ierniczki
  rosyjska * * kołduny
  litewskie * * zupa rybna
  czeski * * pieczona ryba
  węgierska * * deser

  opracowała: Renata Jankowska

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.
www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie
Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej
Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie