Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Gry i zabawy przeciwko agresji

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 1916 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięczniePlatforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów. 

Tematyka książki jest niezmiernie ciekawa i aktualna .Zachowania agresywne spotykamy wszędzie zarówno wśród dzieci jak i dorosłych, dlatego warto sięgnąć po wszelkie propozycje z tej dziedziny, szczególnie gdy zawierają cenne i oryginalne wskazówki .Oprócz teorii znajdziemy tu propozycje zabaw i gier interakcyjnych do wykorzystania na zajęciach z dziećmi .
Recenzja książki Rosemarie Portman "Gry i zabawy przeciwko agresji "

      Tematyka książki jest niezmiernie ciekawa i aktualna.W otaczającym nas świecie spotykamy się na co dzień z różnymi przejawami agresji,od której nie są wolne żadne środowiska .Zachowania agresywne spotykamy wszędzie wokół siebie – wśród dorosłych i dzieci .Nie wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, że agresja to nie tylko bójki i napady .
      Agresja może być rówież wyrażona słowem ,spojrzeniem czy gestem, a nawet myślą .
      W takim wydaniu wcale nie jest mniej groźna i niepokojąca.Powinniśmy więc robić wszystko ,by zminimalizować agresywne zachowania ,a można to uzyskać gdy dokładnie poznamy przyczyny i mechanizmy jej powstawania oraz wszelkie sposoby radzenia sobie z własnymi emocjami.
      W pierwszym rozdziale książki autorka wprowadza nas w zagadnienie dziecięcej agresji. Upatruje jej przyczyn w zmieniających się warunkach życia społecznego, ale także w błędach popełnianych przez osoby dorosłe, mające wpływ na wychowanie małego człowieka . Nieprawidłowością , zdaniem autorki ,są działania mające na celu uzyskanie harmonii przez unikanie konfliktów ,zamiast ich rozwiązywania, jak również reakcja środowiska na agresywne zachowania , którą jest karanie ,odwet ,czy społeczne odrzucenie.
      R.Portman wyraża pogląd , iż przezwyciężenie agresji i wybuchów złości jest potrzebne, jednak musi ono być w pełni świadome ,prowadzone środkami pedagogicznymi i nie może mieć na celu odzwyczajania dzieci od wyrażania złości ,która jest stanem ogromnego wewnętrznego napięcia.Wiadomo ,że tłumienie w sobie emocji jest ryzykownym posunięciem mogący odbić się na zdrowiu dziecka.Umiejętne ,zaś przekazanie ich otoczeniu,bez wzajemnego urażania się i krzywdzenia, może przynieść korzyści obu stronom. R.Portman kończy konkluzją ,że aby tak się stało ,dzieci muszą otrzymać pomoc pedago- giczną od dorosłych.
      W kolejnym rozdziale autorka opisuje znaczenie gier i zabaw interakcyjnych ,jako pedagogicznego środka pomocniczego ,umożliwiającego konstruktywne przezwyciężanie agresji .W trakcie zabaw dzieci mogą wyrazić swoje potrzeby i uczucia ,działać według własnego wyboru nie obawiając się konsekwencji swojego postępowania oraz rozwijać swoje umiejętności prospołeczne .Do tego celu najbardziej nadają się zabawy społeczne ,w których nie ma zwycięstwa i przegranej ,więc nie ma w nich miejsca na rywalizację i psychiczne napięcie.
      Następny rozdział książki zawiera opis 152 zabaw i gier .Każda grupa zabaw poprzedzona jest krótkim komentarzem dotyczącym danego celu. "Agresywni i bezwzględni "- w taki sposób opisywane są dzieci i młodzież naszych czasów. Jak można temu zaradzić ?Często jedyną metodą jest karanie ;o wiele więcej sukcesów osiągamy jednak dzięki świadomej pracy nad złością i agresywnością .Przeciwstawne zdania i interesy są nieodłączną częścią naszego życia . Ponad 150 gier i zabaw interakcyjnych zawartych w książce ,jest łatwą do zastosowania metodą zapoczątkowania procesów konstruktywnego przezwyciężania złości i agresji .
      Zachęcam wszystkich do przeczytania ksiązki , myślę że wiele propozycji można wykorzystać w pracy z dziećmi nie tylko w klasach młodszych .

Beata Safin
nauczyciel PSP nr 33
w Radomiu

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.
www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie
Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej
Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie