Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Aktywizowanie uczennic gimnazjum częściowo lub całkowicie zwolnionych z ćwiczeń

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 1149 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięczniePlatforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów. 

Małgorzata Napiontek

Aktywizowanie uczennic gimnazjum częściowo lub całkowicie zwolnionych z ćwiczeńi na lekcji wychowania fizycznego z powodów zdrowotnych.

     W swojej wieloletniej pracy w szkole, jako nauczyciel wychowania fizycznego, obserwuję zmiany w motoryce i psychice młodzieży zachodzące na tle rozwoju nauki i techniki oraz komputeryzacji w wielu dziedzinach życia. Obniżanie aktywności ruchowej przyczynia się do rozszerzania chorób współczesnej cywilizacji i wzroście urazów, co z kolei wpływa na zwiększający się odsetek uczniów częściowo lub całkowicie zwolnionych z ćwiczeń na lekcji wychowania fizycznego. Musimy sobie zdawać sprawę, że w przypadku tej młodzieży bardzo ważną rolę odgrywać powinny działania prewencyjne i profilaktyczne umożliwiające im w zależności od aktualnego stanu zdrowia czynne formy spędzania czasu wolnego teraz i korzystania z rekreacji ruchowej w przyszłości. Należy kształtowanie pozytywne postawy wobec własnego zdrowia przejawiające w trybie życia, przestrzeganiu zasad higieny, hartowaniu i ćwiczeniu ciała. Wszystko to wymaga realizacji zadań , które opierać się będą na świadomości, zasobie wiedzy i samodyscyplinie.
     Zadania rozwijające prawidłowe zachowania prozdrowotne składające się na styl życia opracowałam uwzględniając :

 • możliwości zdrowotne uczniów i zalecenia lekarskie
 • stopień posiadanych przez uczniów umiejętności i wiadomości
 • potrzeby, zainteresowania i motywy działania w zakresie wychowania fizycznego
 • warunki szkoły
 • stopień trudności wprowadzanych zadań
Zadania :
 1. Przygotowanie gazetek ściennych o tematyce rekreacyjno-sportowej i zdrowotnej. Utworzenie zespołu redagującego i opiekującego się gablotami ściennymi. Treści propagowane mają pokazać możliwości spędzania czasu wolnego, przybliżyć współczesne trendy w sporcie, rekreacji i turystyce, przedstawić ciekawe osobowości ze świata sportu, pomóc dbać o zdrowie i urodę, powiadamiać o istotnych wydarzeniach w sporcie.
 2. Zorganizowanie wystawy plakatów o tematyce sportowej .
 3. Przygotowanie materiałów z życia sportowego gimnazjum do kroniki sportowej.
 4. Organizacja i przeprowadzanie zawodów sportowych : angażowanie uczennic w rozpropagowywaniu imprez sportowych, pomoc w przeprowadzaniu zawodów (pełnienie funkcji sędziów, sekretarzy itp.)
 5. Przygotowanie referatów dotyczących tematyki związanej z edukacją prozdrowotną np.
  • " Palenie papierosów : wpływ na zdrowie i urodę".
  • " Możliwości zapobiegania urazom w szkole poprzez odpowiednią profilaktykę".
  • " Racjonalne żywienie, związek pomiędzy sposobem żywienia a zdrowiem, samopoczuciem i dyspozycją fizyczną".
  • " Najczęściej popełniane błędy w żywieniu ludzi młodych, zasady utrzymania właściwej masy ciała, zagrożenia związane z nadwagą oraz niekonwencjonalnymi sposobami odchudzania".
  • " Działania na rzecz zwiększenia sprawności fizycznej, metody samooceny aktywności i sprawności fizycznej
 6. Przygotowanie ścieżki rekreacyjnej w terenie leśnym.
 7. Rozszerzenie zakresu obowiązków uczennic w organizację i przeprowadzanie lekcji.
     Przedstawione przeze mnie zadania należy realizować równocześnie z rozwijaniem sprawności fizycznej. Osoby z rozpoznaną chorobą są ostrzegane przez lekarzy przed konkretnymi zadaniami i obciążeniami ruchowymi mogącymi przynosić negatywny wpływ na zdrowie, mają również własne rozeznanie odnośnie zagrożeń związanych z niewłaściwą aktywnością fizyczną. Podejmowanie bardziej intensywnych ćwiczeń wymaga wzmożonej ostrożności, obciążenia fizyczne powinny być kompromisem pomiędzy wydolnością fizyczną, tolerancją organizmu, a przyjemnością bezpieczną dla zdrowia i życia. Uczennice będące w okresie rehabilitacji po urazach ortopedycznych nie tylko korzystają z ćwiczeń we wodzie, ale również mogą wykorzystać czas lekcji na wykonanie zestawu ćwiczeń zalecanego przez ortopedę bądź rehabilitanta. Ponadto wspomagam młodzież poprzez zestawy ćwiczeń kompensacyjno-korekcyjnych.
     Kształtując pozytywne postawy wobec wartości ciała ludzkiego oraz wyposażając go w "instrumenty" działania na rzecz owych wartości czyli w wiedzę, umiejętności i sprawności nie można kierować się bezmyślnym strachem, zwalniać z wszelkiej aktywności ruchowej uczennic, nadmiernie je chroniąc.

Literatura :
  Kuński H. " Ruch i zdrowie", Warszawa 1987.
  Kutzner-Kozińska M. " Korekcja wad postawy“, Warszawa 1986.
  Kołodziej J., Kołodziej K., Mamola I. "Gimnastyka korekcyjno- kompensacyjna w szkole", Rzeszów 1994.

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.
www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie
Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej
Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie