Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Jak przygotować i prowadzić spotkania z rodzicami

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 18579 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięczniePlatforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów. 

 

Spotkania z rodzicami, zwłaszcza pierwsze są bardzo ważne i należy się do nich starannie przygotować, gdyż ten pierwszy kontakt będzie miał wpływ na dalszą współpracę. Rodzic przyprowadzając swoje dziecko do szkoły powinien mieć pewność, że wybrał właściwą szkołę. Chcąc nawiązać dobrą współpracę z rodzicami trzeba pamiętać o kilku podstawowych zasadach.

- Przygotuj wcześniej program spotkania. Rodzice powinni wiedzieć o czym będzie mowa. Możesz zredagować krótkie zaproszenie dla rodziców, w którym powiadomisz ich o czasie, miejscu i celu spotkania. Zaproszenie przekaż przez uczniów lub pocztą.
- Bądź punktualny, gdyż spóźnianie się rodzice mogą odebrać jako brak szacunku.
- W celu uzyskania lepszego kontaktu zadbaj o odpowiednie ustawienie krzeseł i ławek, np. w kręgu, aby rodzice nie czuli się jak uczniowie.
- Miłym gestem byłby skromny poczęstunek ciastem i kawą czy herbatą. W przygotowaniu mogą pomóc też uczniowie.
- Na pierwszym spotkaniu dokonaj autoprezentacji i poproś zebranych, aby również przedstawili się. W ten sposób także rodzice poznają się między sobą. Zadbaj o przyjazną atmosferę. Wykaż zainteresowanie dla każdego rodzica, postaraj się wzbudzić jego zaufanie.
- Mówiąc o uczniach postaraj się powiedzieć o każdym coś pozytywnego, unikaj narzekania i skarg, a kłopotliwe sprawy przekazuj spokojnie bez zbędnych emocji.
- Okaż sympatię dla rodziców. Miły uśmiech i ciepły głos na pewno pozytywnie wpłyną na twój wizerunek
- Zaprezentuj nauczycieli uczących w twojej klasie.
- Omów swój plan pracy z klasą.
- Razem z rodzicami ustalcie wzajemne oczekiwania, gwarantujące dobrą współpracę, systematyczny kontakt i wymianę informacji wspierających rozwój uczniów.

Rodzic powinien też znać zasady funkcjonowania szkoły, m. in. programy dydaktyczne i wychowawcze a więc jak szkoła będzie przekazywać wiedzę uczniom, jakie umiejętności chce ukształtować dziecku. Każda szkoła ma własne preferencje i metody. Dostarcz rodzicom użytecznej informacji o twojej szkole. Przedstaw zatem rodzicom misję i wizję szkoły, jej cele, plany, tradycje, sukcesy, szczególne wyróżnienia, nagrody uczniów i nauczycieli, programy, także dodatkowe realizowane w szkole i inne informacje, które przybliżą ogólny obraz szkoły.

Zebrania z rodzicami w znacznym stopniu sprowadzają się do przedstawienia wyników nauczania. Aby zmienić nieco obraz tych spotkań zorganizuj konferencję dla rodziców poświęconą ważnej tematyce. Może mieć ona formę pogadanki lub mini- szkolenia. Nauczyciel może zaprosić też gościa, kompetentną w danej dziedzinie osobę, która poprowadzi spotkanie. Raz do roku zorganizuj wspólne zebranie klasowe: nauczyciel, rodzice, uczniowie. Może to być przedstawienie wykonane przez uczniów, impreza klasowa lub festyn. To z pewnością będzie miłym przeżyciem i zachęci rodziców do większej współpracy

Warunkiem dobrej obustronnej współpracy wychowawcy i rodziców jest zachowywanie pewnych zasad, wzajemne zaufanie, zaangażowanie i realizowanie zamierzonych działań, których efektem są zadowoleni rodzice i uczniowie, których traktuje się z szacunkiem, oraz zadowolony nauczyciel, którego wszyscy traktują z szacunkiem.

Wszystkim wychowawcom i rodzicom życzę udanej współpracy w realizacji szczytnych celów w nauczaniu i wychowywaniu.

Literatura:

 • Grzegorz Koźmiński "Nauczyciel wychowawcą".
 • Anna Nowak "Spotkania z rodzicami" Jak uatrakcyjnić tradycyjną wywiadówkę.

  Małgorzata Kwit
  Zespół Szkół im. Św. Kingi w Łącku

 • Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

  X


  Zarejestruj się lub zaloguj,
  aby mieć pełny dostęp
  do serwisu edukacyjnego.
  www.szkolnictwo.pl

  e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
  - największy w Polsce katalog szkół
  - ponad 1 mln użytkowników miesięcznie
  Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

  Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej
  Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie