Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Program profilaktyki realizowany w klasie III A w roku szkolnym 2003-2004 w ramach kształcenia zintegrowanego oraz zajęć socjoterapeutycznych

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 918 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięczniePlatforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów. 

 

Program profilaktyki dla klasy III A powstał w oparciu o program "Wolny od uzależnień" realizowany w pracy z Drużyną Harcerską Nieprzetartego Szlaku. System wychowawczy oraz kształtowany system wartości w tej klasie oparty jest na metodyce zuchowej i harcerskich ideałach.

W programie wykorzystano i zaadoptowano na potrzeby w/w zespołu scenariusze zajęć napisane w oparciu o eksperymentalny program dr Doroty Klus-Stańskiej.

Program składa się z pięciu bloków tematycznych w trakcie których będą realizowane tematy zajęć socjoterapeutycznych przygotowanych zgodnie z potrzebami i problemami zespołu uczniowskiego w tej klasie. Tematy będą realizowane systematycznie w każdy piątek podczas bloku zajęć socjoterapeutycznych podsumowujących pracę za okres całego tygodnia oraz wybiórczo w trakcie realizacji tematyki ośrodków pracy na zasadzie korelacji planowanych treści.

Podstawą dbałości o bezpieczeństwo jest koncentracja uwagi dziecka na własnym organiźmie jako wartości. Zadania te będą realizowane w bloku "Ja i mój organizm".

Głównym czynnikiem wywołującym poważne problemy z przystosowaniem społecznym i osobowym dzieci jest poczucie pustki, małej wartości, niezrozumienia przez innych. Proponowane zajęcia w cyklu "Ja to ja, ty to ty" pomogą zaakceptować niepowtarzalność swoją i kolegów, adekwatniej rozpoznawać własne stany emocjonalne i radzić sobie z nimi.

Celem zajęć w cyklu "Baw się bezpiecznie" jest zachęcenie do rozważań na temat bezpiecznych i niebezpiecznych miejsc i sposobów zabawy.

Bardzo ważną rolę pełni blok tematyczny "Powiedz NIE obcemu". Celem tych zajęć jest wyposażenie dzieci w świadomość, że niektórzy ludzie nie zasługują na zaufanie. Nie chodzi o to, by zachwiać poczucie bezpieczeństwa dziecka. Musi ono jednak rozumieć, że pewne z pozoru niewinne sytuacje wymagają od niego stanowczych zachowań lub ucieczki.

Celem zajęć w bloku tematycznym "Bądź sobą" jest stworzenie atmosfery sprzyjającej rozważaniom na temat uzależnień oraz kreowania właściwego stosunku do używek.

Celem zajęć w ostatnim z realizowanych w ramach programu bloku tematycznym "Policja" jest przybliżenie dzieciom służb policyjnych, ich roli w utrzymaniu porządku publicznego, zadań i funkcji.

Program do pobrania bezpośrednio ze stron serwisu:

mgr Gabriela Gajdzik
Zespół Szkół Specjalnych nr 3 w Rudzie Śląskiej

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.
www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie
Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej
Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie