Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Problemy w nauce naszych dzieci

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 859 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

 "Problemy w nauce naszych dzieci – jak pomóc własnemu dziecku osiągnąć sukces"

     W okresie dojrzewania , czyli przeciętnie od trzynastego roku życia , maleje wpływ rodziców na postawy i zachowanie dziecka. Dzieci zaczynają się angażować w życie grupy rówieśniczej; może to być grupa szkolna , związana z miejscem zamieszkania czy związana z zainteresowaniami . Taka sytuacja jest jak najbardziej naturalna z punktu widzenia pedagogiki i psychologii. Członkowie grup rówieśniczych realizują wspólne cele , zamierzenia , są względem siebie lojalni i naśladują pewne wzorce zachowań charakterystyczne dla tej grupy np. słownictwo, sposób ubierania się , fryzury , sposób spędzania wolnego czasu itp. Problemy pojawiają się w momencie, gdy zauważamy , obserwując dziecko, negatywny , niezgodny z ogólnie przyjętymi normami , wpływ tej grupy np. palenie , picie alkoholu , lekceważący stosunek do obowiązków szkolnych czy zwykłe chuligaństwo. W takiej sytuacji należy rozmawiać z dzieckiem , ale nie o wyłączeniu Go z grupy , lecz uzmysłowić Mu , że grupa ma niewłaściwe cele .
     Próbujmy zmienić zachowanie dziecka, uczmy analizować i obiektywnie oceniać pewne zachowania, a w sytuacjach konfliktowych nie stawiajmy "na swoim", lecz próbujmy iść na kompromis. Praca z dzieckiem wymaga systematyczności i konsekwencji . Oceniajmy obiektywnie swoje dzieci , nie tylko z okazji wywiadówki, ale codziennie . W razie problemów szukajmy ich przyczyn i źródeł. Awantura po spotkaniu z nauczycielem nie jest rozwiązaniem .
     Przyczyny trudności dziecka mogą być bardzo różne np.: wpływ grupy rówieśniczej , brak kontaktów z rówieśnikami, choroby ,zbyt niskie lub zbyt wysokie wymagania stawiane dzieciom , ale również niewłaściwa atmosfera w domu .Niektóre dzieci pozbawione są swoistej energii życiowej , a inne aspiracji . Dziecko bez zainteresowań i celów życiowych wkłada minimalny wysiłek w jakąkolwiek pracę oraz we współdziałanie w zespole koleżeńskim , nigdy nie wykazują się inicjatywą , dobrowolnie nie podejmują obowiązków, a dalej uważają, że nie są za nic odpowiedzialni. W takich przypadkach staramy się wzbudzać aspiracje , włączać do prac zespołowych uaktywniać ucznia. Oczywiście praca jest długotrwała i na efekty trzeba czekać miesiącami , ale każdy mała zmiana jest już dla nas sukcesem .
     Nie oczekujmy, osiągnięć we wszystkich dziedzinach , ale wspomagajmy i pomagajmy w miarę swych możliwości . Dziecko powinno czuć bezpieczeństwo w rodzinnym domu i wiedzieć , że u rodziców zawsze znajdzie wsparcie, ale kochajmy dzieci mądrze. Powinno wiedzieć, że mając prawa , ma również obowiązki. Wymagajmy od dzieci systematycznej pracy, odpowiedzialności i właściwego zachowania. Powołujmy się na swoje doświadczenie, które może im pomóc. Zakładam za niedopuszczalną sytuację ,że dzieci "co innego słyszą, a co innego widzą". Są świetnymi obserwatorami i naśladowcami. Do swoich grup przenoszą wiele zachowań dorosłych, niestety nie zawsze tych najlepszych.
     Wychowując stosujmy nie tylko kary , ale także nagradzajmy, choćby zwiększoną uwagą. Niech dziecko wie, że jego sukces jest dla nas radością. Dzieci czują się wtedy docenione i ważne.
     W przypadku niewłaściwych zachowań powinno ponosić odpowiedzialność. Wyważenie proporcji w ocenie zachowania jest trudne, ale niezbędne, bo od naszej pracy wychowawczej w znacznej mierze zależą ich sukcesu lub porażki w życiu szkolnym.

Renata Korbal

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie